Následuje
Branky, body, vteřiny

Mrázek bude hledat nové angažmá. Mezi nechráněné volné agenty míří i další Češi

Petr Mrázek se bude v NHL opět stěhovat. Český brankář, který naposledy chytal za Philadelhii, se stane 1. července nechráněným volným hráčem. Flyers šestadvacetiletému odchovanci Vítkovic nepředložili kvalifikační nabídku na nový kontrakt, díky které by si na bývalého hráče Detroitu udrželi práva. Podobný osud pravděpodobně čeká i další Čechy.

Petr Mrázek
zdroj: AP autor: Paul Sancya

Mrázkovi končí dvouletý kontrakt na osm milionů dolarů a bude si moci vybírat z nabídek všech zájemců z NHL. Do Philadelphie přišel 20. února z Detroitu v době, kdy byli zranění Brian Elliott a Michal Neuvirth.

Oba gólmani mají v klubu smlouvy ještě na příští sezonu. Třiatřicetiletému Elliottovi budou Flyers platit 2,75 milionu dolarů a o tři roky mladšímu Neuvirthovi o 250 tisíc dolarů méně.

Mrázek za Philadelphii odchytal v základní části 22 zápasů s průměrem 2,89 obdržené branky, úspěšností zákroků 91 procent a třikrát udržel čisté konto. V play-off odchytal jen polovinu jednoho utkání a inkasoval dvě branky z 12 střel.

V Detroitu, který jej draftoval v roce 2010 v pátém kole na 141. pozici, bojoval v posledních sezonách o post jedničky s Jimmym Howardem se střídavými úspěchy. Red Wings nakonec vsadili na čtyřiatřicetiletého Američana. 

Mrázek má na kontě v NHL celkem 183 utkání s průměrem 2,66 inkasovaného gólu a úspěšností zákroků 91,1 procenta. Vychytal také 14 nul. V play-off má z 11 zápasů průměr 1,98, úspěšnost 92,7 procenta a třikrát udržel čisté konto.

Pokud se nedohodnou se svými současnými zaměstnavateli na nových smlouvách, mohou se stát nechráněnými volnými hráči také útočník Tomáš Plekanec z Toronta, Aleš Hemský z Montrealu a obránci Michal Kempný s Jakubem Jeřábkem z Washingtonu, Roman Polák z Toronta, Andrej Šustr z Tampy Bay či brankář Ondřej Pavelec z New York Rangers.

Jako chránění volní hráči, kterým kluby předložily kvalifikační nabídku, budou jednat o kontraktech útočníci Tomáš Hertl ze San Jose, Dmitrij Jaškin ze St. Louis, Ondřej Kaše z Anaheimu, Tomáš Nosek z Vegas nebo brankář David Rittich z Calgary.

Hertla čeká skvělý kontrakt

O velkých penězích bude jednat zejména Hertl. San Jose mu už podle pravidel NHL nabídlo 105 procent stávající smlouvy, která mu zaručovala příjem šest milionů dolarů za dva roky.

Neznamená to však, že by odchovanec pražské Slavie musel takový kontrakt automaticky podepsat. San Jose si tímto krokem zajistilo právo dorovnat nabídky případných zájemců o Hertlovy služby a v případě, že by čtyřiadvacetiletý útočník zamířil jinam, získají kompenzaci v podobě výběru na draftu.

Tomáš Hertl
zdroj: ČTK/AP/Jeff Chiu

Účastník tří světových šampionátů ale počítá s tím, že bude v klubu pokračovat. "Mluvil jsem s (generálním manažerem) Dougem Wilsonem a vím, že mě chtějí a počítají se mnou. Uvidíme, jak to bude," řekl Hertl po návratu do Čech na konci sezony. "Se San Jose jsme ve spojení už delší dobu, o nové smlouvě už se jedná. Myslím si, že jednání budou trvat delší dobu, protože jde o delší a vysoký kontrakt. Samozřejmě obě strany mají nějaké představy, které se pomaličku sbližují," doplnil jeho agent Robert Spálenka.

Hertl působí v dresu Sharks od roku 2014, kdy odešel z extraligy do NHL. Doposud v soutěži včetně play-off odehrál 371 zápasů, ve kterých vstřelil 95 branek a přidal 102 asistencí.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy