MS hráčů do 18 let 2024 Finsko

Hemský a Šmíd pomohli Edmontonu k vítěznému obratu v Montrealu

New York - Ladislav Šmíd a Aleš Hemský se podíleli gólem na výhře Edmontonu v Montrealu 4:3. Obránce Šmíd, jenž skóroval poprvé v sezoně, byl dokonce vyhlášen první hvězdou zápasu. Na straně domácích skóroval Tomáš Plekanec. V dalším ze zápasů rozhodl proměněným nájezdem Martin Erat o vítězství Washingtonu na ledě Winnipegu 5:4.

Radost hráčů Edmontonu Oilers
zdroj: AP Photo/The Canadian Press

Montreal - Edmonton 3:4

Canadiens přitom i zásluhou trefy Tomáše Plekance vedli po první třetině 2:0. V polovině prostředního dějství však zaveleli k obratu právě Šmíd a Hemský, kteří dvěma góly v rozmezí 47 sekund vyrovnali na 2:2. Ve třetí třetině pak rozhodli o vítězství Oilers Jeff Petry a Ryan Jones, za domácí korigoval skóre až tři sekundy před závěrečnou sirénou po Plekancově nahrávce Brian Gionta.

Hosté si po zápase dobírali domácího útočníka Larse Ellera, který dopoledne před utkáním přirovnal tým Oilers k juniorskému výběru. "V jejich hře není žádný systém, hodně riskují, jsou všude a nikde," prohlásil Eller. Pomsta po vítězném utkání byla sladká. "Moc se mi líbilo, co Eller řekl. Byl to od něj skvělý dárek, takhle nám naservírovat další porci motivace navíc. Ještě nám k tomu mohl poslat láhev vína a košík ovoce," vtipkoval trenér Edmontonu Dallas Eakins. Jeho protějšek Michel Therrien jen poznamenal: "Eller je mladý hráč, určitě se z toho poučí."

Washington - Winnipeg 5:4 po samostatných nájezdech

Další český útočník Martin Erat zařídil v penaltovém rozstřelu vítězství Washingtonu na ledě Winnipegu 5:4. Třebíčský rodák rozhodl o triumfu Capitals v šesté sérii nájezdů, když překonal svého krajana v brance Jets Ondřeje Pavelce střelou po ledě mezi betony. Český gólman přitom ve třech předchozích sériích měl šanci vychytat pro svůj tým vítězství, protože jeho spoluhráči třikrát v řadě skórovali, hráči Washingtonu však pokaždé tlak ustáli a vynutili si pokračování rozstřelu. V šesté sérii pak Evander Kane minul branku a Erat nezaváhal.

"Dnes jsme ukázali svou odolnost a jsem rád, že jsme nakonec našli cestu k vítězství," radoval se útočník Troy Brouwer, jeden ze tří hráčů, kteří v nájezdech dokázali odpovědět na soupeřův gól. "Ale kromě bojovnosti toho není mnoho, co si z dnešního zápasu můžeme odnést," dodal Brouwer.

Dvěma góly k výhře Capitals přispěl Alexandr Ovečkin, který se tak s devíti trefami osamostatnil v čele tabulky střelců. Ruský kanonýr jen potvrdil, že se mu proti Winnipegu daří, v 54 vzájemných zápasech zaznamenal 40 gólů a 40 asistencí. Lepší bilanci nemá proti žádnému jinému soupeři v NHL.

Phoenix - Calgary 4:2

Jiří Hudler zůstává po devíti zápasech jediným hráčem v lize, jenž bodoval ve všech utkáních od začátku sezony. V duelu Calgary na ledě Phoenixu přihrál na druhý gól Flames a s 12 body poskočil už na čtvrté místo v tabulce produktivity.

Jeho tým ale nakonec prohrál 2:4, a to i zásluhou Radima Vrbaty, jenž v 9. minutě v přesilové hře svým pátým gólem v sezoně otevřel skóre zápasu. V polovině druhé třetiny zvýšil na 2:0 Mike Ribeiro, hosté sice následně dokázali vyrovnat, v 46. minutě ale vrátil Phoenixu vedení druhou trefou večera Ribeiro a vítězství zpečetil gólem do prázdné branky při power play Rob Klinkhammer.

Columbus - New Jersey 4:1

Hokejisté New Jersey sice o víkendu dokázali na osmý pokus vybojovat první vítězství v sezoně, v úterý se ovšem vrátili na zem. "Ďáblové" prohráli 1:4 na ledě Columbusu. Jaromíru Jágrovi tak zhořkl jubilejní 1400. zápas v NHL.

Zvlášť když Devils od 27. minuty vedli 1:0 poté, co se v přesilovce po přihrávkách Rostislava Olesze a Jágra prosadil Michael Ryder. Více radosti však hostům domácí brankář a bývalý Jágrův spoluhráč z Philadelphie Sergej Bobrovskij nedovolil. Tři minuty po úvodním gólu vyrovnal Brandon Dubinsky, který potrestal Jágrovo vyloučení, v 36. minutě dostal domácí celek do vedení Cam Atkinson. V 45. minutě pak náskok Blue Jackets navýšil James Wisniewski a Marián Gáborík uzavřel skóre gólem do prázdné branky při power play.

Toronto - Anaheim 2:4

Po sedmi zápasech skončila neporazitelnost Anaheimu, který podlehl na ledě Toronta 2:4. Hlavním strůjcem úspěchu Maple Leafs byl Phil Kessel, který vstřelil tři góly a připsal si čtvrtý hattrick v kariéře NHL.

Výsledky úterních zápasů NHL:

Toronto - Anaheim 4:2 (0:1, 3:1, 1:0)

Branky: 28., 37. a 49. Kessel, 30. Phaneuf - 18. Bonino, 22. Perreault. Střely na branku: 23:25. Diváci: 19 408.

NY Islanders - Vancouver 4:5 v prodloužení (2:2, 1:2, 1:0 - 0:1)
Branky: 5. a 25. Moulson, 3. Nelson, 59. Nielsen - 5. Kesler, 10. D. Sedin, 33. H. Sedin, 40. Higgins, 63. Richardson. Střely na branku: 32:33. Diváci: 11 922.

Columbus - New Jersey 4:1 (0:0, 2:1, 2:0)
Branky: 30. Dubinsky, 36. Atkinson, 45. Wisniewski, 60. Gáborík - 27. Ryder (JÁGR, OLESZ). Střely na branku: 24:25. Diváci: 14 357.

Florida - Chicago 2:3 po nájezdech (0:0, 0:2, 2:0 - 0:0)
Branky: 50. FLEISCHMANN, 52. Kulikov - 26. a rozh. nájezd Toews, 37. Bickell. Střely na branku: 22:29. Diváci: 15 779.

Minnesota - Nashville 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
Branky: 39. Fontaine, 60. Pominville. Střely na branku: 29:16. Diváci: 17 651.

Winnipeg - Washington 4:5 po nájezdech (0:0, 3:3, 1:1 - 0:0)
Branky: 28. a 48. Little, 29. Clitsome, 40. Wheeler - 36. a 39. Ovečkin, 24. Grabovskij, 45. Brouwer, rozh. nájezd ERAT. Brankář PAVELEC odchytal za Winnipeg celý zápas, z 32 střel inkasoval 4 góly a úspěšnost zásahů měl 87,5 procenta. Střely na branku: 47:32. Diváci: 15 004.

Montreal - Edmonton 3:4 (2:0, 0:2, 1:2)
Branky: 17. PLEKANEC, 19. Gallagher, 60. Gionta (PLEKANEC) - 33. HEMSKÝ, 36. ŠMÍD, 48. Petry, 50. Jones. Střely na branku: 32:32. Diváci: 21 273.

Phoenix - Calgary 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky: 31. a 46. Ribeiro, 9. VRBATA, 60. Klinkhammer - 39. Stempniak, 44. Colborne (HUDLER). Střely na branku: 33:24. Diváci: 10 141.