Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Dědek představil vizi moderní arény pro Pardubice. Zástupci dostihové dráhy ale protestují

Hokejové Pardubice by od září 2025 mohly hrát v nové multifunkční aréně. To za předpokladu, že projekt podnikatele Petra Dědka, který je většinovým vlastníkem Dynama, dostane zelenou. Moderní stadion, jehož cena byla vyčíslena v rozmezí mezi třemi až čtyřmi miliardami, má vyrůst na dostihovém závodišti, což je jedním z důvodů, proč má idea i výrazné odpůrce.

Petr Dědek před návrhem nové arény pro Pardubice
zdroj: ČTK autor: Vostárek Josef

"Já jako vizionář jsem si připravil pro Dynamo dárek, samozřejmě je pro celý region, pro město," řekl na začátku prezentace Dědek. Každý soukromý projekt je podle něj teď v komplikované době vítaný, protože přinese městu ubytovací poplatky, daň z nemovitostí a další platby z daní. Posílí se turistický ruch, řekl.

Aréna má být pro hokej, tenis, boxerské zápasy, motokros, veletrhy či koncerty. Na hokej by měla pojmout až 13 500 lidí. K tomu náleží tréninková ledová plocha, hotel se 400 lůžky, kongresové sály, víceúčelová tělocvična. Dědek navrhl, aby v aréně bylo muzeum hokeje a muzeum dostihů. Místo dvou tribun, které jsou u vchodu závodiště, by rád postavil novou tribunu a také parkovací dům. Halu chce umístit na současné parkoviště, které je u hlavní brány.

"Objekt má být nadčasový. V architektonickém návrhu jsme vycházeli z organických tvarů přírody, ta se nikdy neokouká," řekl Tomáš Vymetálek za tým architektů společnosti Tomáš Vymetálek Architects. Podnikatel Dědek mu zavolal na podzim, že chce nejhezčí hokejovou halu v Evropě, dodal.

Na setkání vystoupil primátor Martin Charvát (ANO), z haly byl nadšený. "Mně se strašně líbí. Základní podmínka byla, že vlastní dráhy a závodiště se to nesmí dotknout, což je na vizuálu patrné. Tato další vize posune hokej dál," řekl primátor. Doplnil, že projekt je výhodný i pro dostihy, díky hotelu budou mít zástupci dostihového sportu ubytovací zázemí.

Ne všichni návrh přivítali

Na setkání zazněly i negativní ohlasy. Správci dostihové dráhy Václavu Žižkovi se záměr nelíbil. "Projekt, který jste tady vymysleli, se nehodí ke staré dáme, kterou je Velká pardubická," řekl správce dostihové dráhy Václav Žižka. Podle něj má závodiště parkovou úpravu a nová aréna tam bude nevhodně trčet, dodal.

Přestože se jedná o velkolepý projekt, který by dostihům jistě přinesl spoustu pozitiv, řekl ředitel Dostihového spolku Jaroslav Müller, tak ho neschvaluje. Hokej a dostihy, dvě významné značky Pardubic, se k sobě nehodí, podotkl.

"Pokud setrvám ve funkci, tak udělám všechno pro to, aby dostihy měly nejvyšší prioritu. Domnívám se, že slučovat dvě ikony na jednom místě by nebylo dobré. Budu staromilec a tento projekt nepodpořím," řekl Müller. Téma přednese na představenstvu společnosti, která se k tomu vyjádří.

Město Pardubice vlastní všechny pozemky závodiště a 60 procent akcií Dostihového spolku. "Vnímám obavy koňáků. Město jen tak jednoduše, když investor splní všechny podmínky, mu nemůže říct, že to nechce," uvedl předseda představenstva spolku a náměstek primátora Petr Kvaš (ODS). Současný územní plán není s investicí v kolizi. Nový územní plán už ho může zhatit, řekl Kvaš ČTK.

"Podle prvních diskuzí záměr neodporuje územnímu plánu, stavba je tady možná, je to můj laický názor. Podle nového územního plánu by byla problémem výška stavby. Pan Dědek musí získat územní rozhodnutí za platnosti stávajícího územního plánu," řekl Kvaš.

Dědek uvedl, že vše je soukromou investicí. Od města odkoupí pozemky, za utržené peníze pak město postaví příjezdovou komunikaci. "Myslím, že je to legitimní požadavek," řekl Kvaš. Město bude s podnikatelem jednat, aby silnici postavil on, pak se komunikace na město převede. Soukromí investoři staví rychleji, dodal náměstek.

Podnikatelův tým hledal v Pardubicích prostor pro halu na více místech, na Cihelně nebo v oblasti mezi Starými Čívicemi a Popkovicemi. Závodiště se ukázalo jako nejvýhodnější díky blízkosti letiště i díky pozemkům, většinově je vlastní město. U jednoho pozemku bude muset investor jednat o odkupu s armádou.

Pokud se investici podaří dokončit, bude muset město hledat novou náplň pro multifunkční arénu v centru města, kde hokejisté hrají nyní. Spravuje ji městská firma.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články