Český večer. Pavelec má nulu, Plekanec, Voráček, Vrbata a Hudler byli vidět

New York – Čeští hokejisté dali o sobě v NHL zase jednou pořádně vědět. Brankář Winnipegu Ondřej Pavelec vychytal čtvrté vítězství v řadě, proti Washingtonu nepustil ani gól a byl hlavní hvězdou při výhře Jets 3:0. Tři asistence si připsal Jakub Voráček z Philadelphie. Ani to však Flyers nestačilo a prohráli v Edmontonu 5:4. Vidět byl i Radim Vrbata, Jiří Hudler a Tomáš Plekanec.

Ondřej Pavelec (uprostřed) slaví výhru se svými spoluhráči z Winnipegu
zdroj: ČTK/AP autor: John Woods

Vrbata byl podobně jako Pavelec vyhlášen nejlepším hráčem večera, když se gólem a asistencí zasloužil o výhru Vancouveru 4:1 v Los Angeles. Stejně se zapsal do statistik také Tomáš Plekanec, který se podílel na vítězství Montrealu nad San Jose 2:0. Trefy obou českých útočníků byly navíc vítězné. Gól a asistenci zaznamenal také Jiří Hudler, jehož Calgary ale prohrálo s Columbusem 2:3 po samostatných nájezdech.

Winnipeg i Vancouver si díky Pavelcovi a Vrbatovi upevnily pozici v elitní osmičce tabulky Západní konference, kde mají čtyřbodový náskok před devátým Los Angeles, obhájcem Stanleyova poháru.

Pavelec odchytal čtvrtý zápas za sebou poprvé od listopadu a svého kolegu Michaela Hutchinsona možná do branky jen tak nepustí. Během vítězné série totiž dohromady inkasoval jen čtyři góly a pochytal 113 ze 117 střel.

Čtyři z nich měla v sobotu na svědomí formace s Alexandrem Ovečkinem, Nicklasem Bäckströmem a Marcusem Johanssonem, což je na elitní lajnu Capitals málo. "Nedali jsme Ovečkinovi žádný prostor," pochvaloval si Pavelec. "Tihle hráči vás totiž dokážou porazit sami. Ale k ničemu jsme je nepustili. Kluci se výborně vraceli a hodně mi v obraně pomohli. A výsledek je? Nula gólů," dodal sedmadvacetiletý Kladeňák, který po utkání znovu slyšel samou chválu. "Chytal neuvěřitelně," konstatoval útočník Mark Scheifele, který dal jeden gól a na další přihrál.

Sestřih utkání Winnipeg - Washington

Vancouver porazil Los Angeles poprvé v sezoně a zrovna v pravý čas Kings by se totiž v případě vítězství na svého soupeře bodově dotáhli. To však Canucks zejména zásluhou Vrbaty a brankáře Eddieho Läcka, který pochytal 25 z 26 střel, nedopustili.

Domácí Králové ale dlouho sahali po vítězství. Od 21. minuty vedli zásluhou gólu Mariána Gáboríka v přesilové hře 1:1. Jenže pět minut před koncem druhé třetiny vyrovnal Nick Bonino, který skvěle usměrnil do branky Vrbatovu přihrávku vzduchem, ve třetí třetině pak hosté třemi góly skóre otočili.

Radim Vrbata
zdroj: ČTK/AP

Rozhodující momenty zápasu se odehrály ve 45. minutě. Na jejím začátku útočník Kings Tyler Toffoli narazil na mantinel Alexe Burrowse a jelikož v té době hosté už hráli přesilovku, získali na 57 sekund výhodu dvou mužů v poli. A po 26 sekundách ji využil Vrbata, který si pohotově bruslí zpracoval kotouč odražený od zadního mantinelu a z úhlu trefil přesně odkrytou branku Jonathana Quicka. Vítězství Canucks pečetili v poslední minutě dvěma góly do prázdné branky při power-play Los Angeles.

"Hrozně mě to štve," litoval hříšník Toffoli. "Samozřejmě bych si přál, aby se tohle nestalo. Mám pocit, že je to celé moje vina, a to není příjemné." Gáborík ale našel ještě jeden důvod porážky. "Klíčové je, že nemůžete vyhrát s jedním vstřeleným gólem. Měli jsme spoustu šancí, abychom zápas rozhodli, ale neproměnili jsme je," uvedl slovenský kanonýr.

Sestřih utkání Los Angeles - Vancouver

Stále dramatičtější je situace v tabulce Východní konference, kde Florida udolala Boston 2:1 po nájezdech a ztrácí na osmé Bruins čtyři body. Zápas rozhodl Brandon Pirri, který byl jako jediný úspěšný v penaltovém rozstřelu.

Panteři porazili Boston po devíti prohrách v řadě ve vzájemných zápasech. Naposledy to dokázali před třemi lety. "Samozřejmě bychom byli radši, kdybychom vyhráli už v základní hrací době. Ale tvrdě jsme bojovali a našli cestu, jak získat dva body. Zůstáváme pořád ve hře a to je to, co jsme chtěli," uvedl trenér Gerard Gallant. Jeho svěřenci vyhráli osm z deseti rozstřelů v sezoně, zatímco Bruins si zhoršili už tak špatnou bilanci na tři výhry a devět proher.

Sestřih utkání Florida - Boston

Už jen o jediný bod za Bostonem zaostává v tabulce Ottawa, která porazila 5:3 Toronto a připsala si šestou výhru za sebou. Utkání nedohrál Milan Michálek, jenž odstoupil ze hry už v první třetině po střetu s obráncem soupeře Ericem Brewerem.

Sestřih utkání Ottawa - Toronto

Zpět do hry o vítězství v kanadském bodování se významně vrátil Jakub Voráček, který si připsal tři asistence při prohře Philadelphie 4:5 v prodloužení v Edmontonu. Český útočník tak v tabulce produktivity ztrácí už jen bod na první místo, na které se vyhoupl Sidney Crosby díky gólu a asistenci při výhře Pittsburghu 3:1 v Arizoně.

Sestřih utkání Edmonton - Philadelphia

Výsledky NHL:

Minnesota - St. Louis 6:3 (2:0, 3:2, 1:1)

Branky: 8. Stewart, 13. Vanek, 24. Parise, 25. Brodin, 37. Fontaine, 51. M. Koivu - 31. Tarasenko, 32. Schwartz, 55. Stastny. Střely na branku: 28:29. Diváci: 19 204. Hvězdy utkání: 1. Fontaine, 2. Brodin, 3. Stewart (všichni Minnesota).

Calgary - Columbus 2:3 v prodl. (1:1, 1:0, 0:1 - 0:1)

Branky: 5. Monahan (Hudler), 23. Hudler - 12. a 65. Bourque, 45. Anisimov. Střely na branku: 40:26. Diváci: 19 289. Hvězdy utkání: 1. Monahan, 2. Hudler (oba Calgary), 3. Bobrovskij (Columbus).

Los Angeles - Vancouver 1:4 (0:0, 1:1, 0:3)

Branky: 21. Gáborík - 35. Bonino (Vrbata), 45. Vrbata, 60. D. Sedin, 60. Horvat. Střely na branku: 26:42. Diváci: 18 230. Hvězdy utkání: 1. Vrbata (Vancouver), 2. Quick (Los Angeles), 3. Edler (Vancouver).

Montreal - San Jose 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)

Branky: 19. Plekanec, 60. Gallagher (Plekanec). Střely na branku: 29:29. Diváci: 21 286. Hvězdy utkání: 1. Price, 2. Plekanec, 3. Prust (všichni Montreal).

Ottawa - Toronto 5:3 (2:0, 2:3, 1:0)

Branky: 40. a 60. Turris, 14. Hoffman, 17. Karlsson, 24. Lazar - 23. Lindström, 25. Komarov, 36. Erixon. Střely na branku: 41:25. Diváci: 19 194. Hvězdy utkání: 1. Lazar, 2. Karlsson, 3. Methot (všichni Ottawa).

Florida - Boston 2:1 po sam. nájezdech (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)

Branky: 15. Hayes, rozh. nájezd Pirri - 23. Bergeron. Střely na branku: 25:27. Diváci: 17 044. Hvězdy utkání: 1. Pirri, 2. Luongo (oba Florida), 3. Rask (Boston).

Edmonton - Philadelphia 5:4 v prodl. (3:3, 1:0, 0:1 - 1:0)

Branky: 1. a 63. Nugent-Hopkins, 17. Purcell, 20. Hendricks, 22. Eberle - 5. a 13. Giroux (na obě Voráček), 15. White, 41. Raffl (Voráček). Střely na branku: 34:31. Diváci: 16 839. Hvězdy utkání: 1. Nugent-Hopkins, 2. Eberle (oba Edmonton), 3. Voráček (Philadelphia).

Carolina - NY Rangers 2:3 po sam. nájezdech (1:0, 0:2, 1:0 - 0:0)

Branky: 3. Lindholm, 55. Murphy - 24. Miller, 33. Fast, rozh. nájezd Zuccarello. Střely na branku: 30:29. Diváci: 13 404. Hvězdy utkání: 1. Talbot (Rangers), 2. Chudobin, 3. Murphy (oba Carolina).

Winnipeg - Washington 3:0 (1:0, 1:0, 1:0)

Branky: 12. Stuart, 31. Scheifele, 59. Lowry. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg celý zápas, z 28 střel neinkasoval a úspěšnost zásahů měl 100 procent. Střely na branku: 24:28. Diváci: 15 016. Hvězdy utkání: 1. Pavelec, 2. Scheifele, 3. Stuart (všichni Winnipeg).

Nashville - Buffalo 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)

Branky: 35. Beck, 46. C. Smith, 56. Fisher. Střely na branku: 43:24. Diváci: 17 113. Hvězdy utkání: 1. Rinne, 2. Beck, 3. Arvidsson (všichni Nashville).

Dallas - Chicago 4:0 (2:0, 0:0, 2:0)

Branky: 10. Eaves, 17. Seguin, 47. Horcoff (Hemský), 50. Spezza. Střely na branku: 29:33. Diváci: 18 532. Hvězdy utkání: 1. Lehtonen, 2. Eaves, 3. Goligoski (všichni Dallas).

Arizona - Pittsburgh 1:3 (1:0, 0:2, 0:1)

Branky: 2. Rieder - 29. Sutter, 33. Winnik, 60. Crosby. Střely na branku: 31:37. Diváci: 15 587. Hvězdy utkání: 1. Crosby (Pittsburgh), 2. Rieder (Arizona), 3. Letang (Pittsburgh).

New Jersey - NY Islanders 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 8. Strome, 53. Hamonic, 60. Okposo. Střely na branku: 26:30. Diváci: 16 592. Hvězdy utkání: 1. Halák, 2. Strome (oba Islanders), 3. Schneider (New Jersey).