Předseda házenkářů Zdráhala: Pracuji na tom, abychom byli silní i na poli diplomacie
Ještě před rokem se Ondřej Zdráhala s reprezentací připravoval na světový šampionát v Egyptě. Koronavirová nákaza napříč českým týmem pak ale dala do pohybu překotný sled událostí. Odvolání trenérů Kubeše a Filipa, rezignace předsedy Jaroslava Chvalného, volby nového vedení a v nich zvolení Ondřeje Zdráhaly předsedou české házené. Teď už nejlepší střelec Eura 2018 sleduje zápasy z tribuny a místo videorozborů se věnuje navazování kontaktů v házenkářském prostředí. "Z takové dálky jsem se na palubovku snad nikdy nedíval. Je to nezvyk, rád bych si zahrál a pomohl klukům, protože na tribuně nemůžete nic ovlivnit. Ale užívám si to, protože kluci hrají perfektně."
Ve své kariéře svedl Ondřej Zdráhala spoustu házenkářských bojů. Působil v německé Bundeslize, hrál v Norsku nebo Polsku a končil v exotickém Kataru. Teď se nově učí pohybovat i na poli funkcionářské diplomacie. Sbírá konexe a navazuje vztahy, které by se české házené mohly v budoucnu v mnoha ohledech hodit.
"Minulá vedení na mezinárodní scéně moc nepracovala. Lidé z vedení Evropské i Mezinárodní federace mě jako bývalého hráče znají a dokážu s nimi navázat konverzaci docela rychle. Je to otázka na několik příštích let. Já a můj tým budeme pracovat na tom, aby naše diplomatická síla vzrůstala a abychom byli schopni působit v mezinárodních strukturách daleko více, než tomu bylo doteď," říká Zdráhala.
Přestože je během turnaje zaneprázdněn řadou povinností, silně vnímá hru a působení české reprezentace a jeho propojení s fanoušky, kteří v hojných počtech do Bratislavy dorazili. "Kluci hrají úžasně. Chyběl malý kousek k zisku bodů proti Španělsku. Proti Bosně zase dokázali splnit roli favorita, což není snadné, ale i to je potřeba se naučit. Čeští fanoušci tu vytváří domácí prostředí a je samozřejmě škoda těch současných covidových omezení, protože věřím, že by jich přijelo určitě dvakrát třikrát víc," domnívá se.
Na druhou stranu covid je velkým strašákem probíhajícího Eura. Každodenní PCR testování odhalí v různých týmech jednotky případů. Bosně v sobotu takto vypadli před zápasem dva hráči základní sestavy. Švédům pozitivní test vyškrtnul ze soupisky obranný pilíř Maxe Darje.
Francouzi si v Maďarsku, které je ke covidovým pravidlům dost benevolentní, stěžovali na porušování turnajové bubliny, protože se v hotelu potkávají s jinými hosty, kteří navíc nenosí roušky. A některé týmy se z Maďarska po základní části přesunou na Slovensko. Kvůli variantě omikron panuje obava z možného šíření nákazy napříč týmy.
"Po zkušenosti, kdy jsme před rokem kvůli covidu neodjeli na MS do Egypta, jsme letos nasadili velmi tvrdá opatření po dvou pozitivních případech v našem týmu. A vyplatilo se. Doteď jsme neměli dalšího nakaženého, zatímco ostatní týmy s tím mají problém a můžou přibýt klidně další nakažení. Pro náš tým jsme udělali maximum. Víc nelze. Házená je kontaktní sport a kluci se na hřišti prostě potkávají. Pokud byl například někdo z Bosny nakažený, může se stát, že další test někomu vyjde pozitivní. Může se stát cokoliv, což jsme nedávno zažili u zrušeného MS hokejistů do 20 let," dodává ke covidové současnosti Ondřej Zdráhala.
I on doufá, že před duelem Česko – Švédsko nebude muset ani jeden z týmů řešit další covidové peripetie. Na rozhodující duel základní skupiny se samozřejmě předseda českého svazu velmi těší. "Švédové mají úžasnou generaci házenkářů a jsou jednoznačným favoritem. Za současných okolností to ale bude naprosto otevřený zápas. Pokud chceme postoupit, musíme vyhrát, jinak to nejde," uzavírá.