SESTŘIH: Dánové počtvrté za sebou opanovali MS. Neporazitelnost natáhli na 37 zápasů
Dánové dominují světové házené. Ve finále mistrovství světa přehráli Chorvaty 32:26, a to šlo o nejmenší vítězný rozdíl na turnaji. Prodloužili šňůru neporazitelnosti na světových šampionátech o 37. zápas. O bronz se utkali Francouzi a překvapení turnaje Portugalci, kteří už účastí mezi čtyřmi nejlepšími týmy dosáhli na historické maximum. Ve vyrovnaném utkání se nakonec radovali francouzští reprezentanti, kteří zvítězili 35:34.
Stejně jako v letech 2019, 2021 a 2023 dovedl úřadující olympijské šampiony ke zlatým medailím trenér Nikolaj Jacobsen. Všechny čtyři tituly pod jeho vedením získala pětice hráčů Mads Mensah Larsen, Henrik Möllgaard, Simon Hald Jensen, Jóhan Hansen a Magnus Landin Jacobsen.
Dánové se ziskem čtvrtého titulu v historii vyrovnali Švédsku a Rumunsku, úspěšnější jsou pouze šestinásobní šampioni z Francie. Ti na turnaji, který vedle Norska spolupořádaly země obou finalistů, skončili třetí po vítězství 35:34 nad Portugalskem a získali rekordní třináctou medaili.
Chorvaté usilovali o druhý titul v historii po 22 letech, ale v zápase o zlato se ani jednou nedokázali dostat do vedení. Seveřané pod vedením nejlepšího střelce turnaje Mathiase Gidsela si hned zkraje vypracovali tříbrankové vedení a naposledy pustili soupeře na kontakt ve 22. minutě za stavu 8:7. V poločase už měli čtyřgólový náskok (16:12) a brzy po změně stran definitivně rozhodli. Po čtyřgólové šňůře vedli o deset branek, a přestože soupeř dokázal proti opět skvěle chytajícímu brankáři Emilu Nielsenovi zmenšit rozdíl i na polovinu, obhajoba titulu už v ohrožení nebyla.
Gidsel deseti góly potvrdil zisk koruny pro krále střelců, celkem na turnaji zaznamenal 74 branek a byl vyhlášen nejužitečnějším hráčem šampionátu. Na chorvatské straně se Ivan Martinovič trefil šestkrát. Jediným zásahem a ziskem stříbra se s reprezentační kariérou rozloučil šestatřicetiletý Domagoj Duvnjak, který marně usiloval o zkompletování medailové sbírky. Od zisku titulu v roce 2003 Chorvaté zopakovali potřetí druhé místo, naposledy byli v roce 2013 třetí.
Duvnjak končí v reprezentaci se stříbrem
Gidsel deseti góly potvrdil zisk koruny pro krále střelců, na chorvatské straně se Ivan Martinovič trefil šestkrát. Jediným zásahem a ziskem stříbra se s reprezentační kariérou rozloučil šestatřicetiletý Domagoj Duvnjak, který marně usiloval o zkompletování medailové sbírky. Od zisku titulu v roce 2003 Chorvaté zopakovali potřetí druhé místo, naposledy byli v roce 2013 třetí.
Dánové na turnaji vyhráli všech devět zápasů s průměrným vítězstvím o 12,5 gólu. Český tým porazili ve druhé fázi turnaje 28:22. "Hráli jsme fantastickou házenou od prvního do posledního dne. Hráčům patří velká pochvala, jsou skvělí na hřišti i mimo něj. Tihle kluci házenou milují," řekl kouč Jacobsen. "Hrajeme spolu rádi a je to na hřišti vidět. Na týmu je patrná touha být stále nejlepší," uvedla brankářská dvojka Jannick Green.
Francouzi se s 12 medailemi dosud dělili o rekord se Švédy. Historické bilanci teď před Seveřany vévodí se šesti zlaty, dvěma stříbry a pěti bronzy. Dánové vybojovali osmou medaili v historii a s bilancí 4-3-1 se zařadili za Švédy (4-4-4). Portugalci si na premiérový cenný kov musejí počkat.
Duel o bronz byl vyrovnaný, Francouzi v něm byli častěji ve vedení, ale maximálně o tři branky. Až po změně stran se do pozice lídra dostali i Portugalci, na jejich vedení 26:24 ale evropští šampioni odpověděli třemi góly.
I oni pak ještě jednou ztratili dvoubrankový náskok a o jejich vítězství rozhodl až v poslední minutě ze sedmičky Melvyn Richardson. António Areia se pokusil o vyrovnání z volného hodu, ale brankář Charles Bolzinger vyrazil jeho střelu hlavou.
Deseti góly dovedl Francouze k medaili Aymeric Minne. V portugalském týmu byl nejlepším střelcem autor osmi branek Francisco Costa.
MS házenkářů v Oslu:
Finále:
Dánsko – Chorvatsko 32:26 (16:12)
Nejvíce branek: Gidsel 10, Jakobsen 5/3, Bogetoft 4, Madsen 4/3 – Martinovič 6, Šoštarič 5/2, Klarica 4.
O 3. místo:
Francie – Portugalsko 35:34 (19:17)
Nejvíce branek: Minne 10, Nahi 6, Bos, Mem a Fabregas po 4 – F. Costa 8, Iturrizia 7, M. Costa 5.
Konečné pořadí: 1. Dánsko, 2. Chorvatsko, 3. Francie, 4. Portugalsko, 5. Egypt, 6. Německo, 7. Brazílie, 8. Maďarsko, 9. Island, 10. Norsko, 11. Švýcarsko, 12. Nizozemsko, 13. Slovinsko, 14. Švédsko, 15. Severní Makedonie, 16. Itálie, 17. Rakousko, 18. Španělsko, 19. Česko, 20. Argentina, 21. Katar, 22. Tunisko, 23. Kapverdy, 24. Chile, 25. Polsko, 26. USA, 27. Kuvajt, 28. Japonsko, 29. Bahrajn, 30. Alžírsko, 31. Guinea, 32. Kuba.