Následuje
ZVVZ USK Praha - Reyer Venezia

Vyřeší podání rukou rasismus v profesionálním fotbalu?

Praha - Liverpoolský útočník Luis Suárez byl včera fotbalovou asociací (FA) obviněn z rasistických poznámek na adresu obránce Manchesteru United Patrice Evry. Po Johnu Terrym tak jde o druhé vyšetřování údajného rasismu v poměrně krátké době. Polínko do ohně přidal šéf fotbalové FIFA Sepp Blatter, který označil fotbalový rasismus za něco, co by šlo vyřešit "podáním rukou" na hřišti.

Suarez s Evrou
zdroj: ISIFA

Suárez měl francouzského obránce tmavé pleti rasisticky urazit při zápase na liverpoolském Anfieldu 15. října letošního roku. Obvinění FA jednoznačně popřel tvrzením, že jej zajímá pouze fotbal a nikdy by protivníkovi nic rasistického neřekl. Za čtyřiadvacetilétho útočníka se postavil i klub. "Celou věc řádně projednáme, až se Luis vrátí z reprezentačních povinností. Suárez je odhodlán k očištění svého jména a klub ho v tom plně podporuje," píše liverpoolský fotbalový klub v oficiálním oznámení.

Evra přesto žádá zadostiučinění. Dle jeho výpovědi jej Suárez více než desetkrát rasisticky urazil. Suárez ovšem tvrdí, že Evru neurážel. "Řekl jsem mu přezdívkou, kterou mu říkají spoluhráči v jeho domácím týmu. I oni byli překvapení jeho reakcí." Kauza půjde dle ředitele organizace Fotbal proti rasismu v Evropě (FARE – Football Against Rasisim in Europe) Piara Powara před soud. "Je zarážející, že musíme řešit podobné kauzy v roce 2011," uvedl Powar.

Nejde ovšem o kauzu jedinou. Metropolitní policie už skoro tři týdny vyšetřuje kapitána anglické reprezentace a týmu Chelsea Johna Terryho z rasistických urážek obránce Queen Park Rangers Antona Ferdinanda. Obviněním se zabývá i fotbalová asociace, se svým rozhodnutím ovšem musí počkat na závěry policie.

Terry s Ferdinandem
zdroj: ISIFA

Trenér Chelsea Andres Villas – Boas i John Terry uvedli, že obvinění je smyšlené. "Co se stalo na hřišti jsme si s Ferdinandem vyříkali během deseti minut po skončení utkání," považuje Terry věc za vyřízenou. Dle něj byl incident pouhým nedorozuměním, vytrženým z kontextu.

Tyto kauzy (a několik dalších i z jiných lig, než je pouze britská Premier League, příkladem nedávné obvinění z urážení Theodora Gebre-Selassieho sparťanskými fanoušky) nemusejí být pravdivé, přesto by se vážnost rasismu ve fotbale neměla nijak zlehčovat či bagatelizovat, zvlášť ne od tak významné postavy fotbalového života, jakou je šéf FIFA Sepp Blatter.

Blatter uvedl, že rasismus z fotbalu vymizel a že šarvátky, které se ve fotbale dějí, by šly vyřešit pouhým podáním rukou na hřišti. Toto prohlášení vyprovokovalo velkou vlnu protestů. Evrův spoluhráč z Manchesteru a bratr zmiňovaného Antona Rio Ferdinand se na Twitteru nechal slyšet, že "(Blatterovy) poznámky k rasismu jsou k smíchu. Pokud by fanoušci zpívali rasistické popěvky, ale potřásli si s námi rukama, bylo by vše v pořádku?"

Kritiku vyjádřil i ředitel PFA (Professional Footballers’ Association) Clarke Carlisle, který řekl BBC, že "Blatterovy komentáře mohou zničit dlouholetou práci na vytlačení rasismu ze hry." Několik bývalých i současných hráčů PL jako například Stan Collymore, Mark Brigit nebo Robbie Sabate se vyjádřilo k odvolání Blattera z funkce.

"Mé výroky byly špatně pochopeny," bránil se kritice Blatter. "Chtěl jsem pouze říci, že ve fotbale dochází ke spoustě střetů a občas se stane něco, co není správné. Normálně se ale na konci zápasu omluvíte, potřesete si rukama a je konec."

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy