Následuje
BBV po 25 letech

Blatter si vysloužil kritiku za bagatelizování rasismu ve fotbale

Bern - Prezident FIFA Sepp Blatter se postaral o pozdvižení svými výroky o rasismu, které mohly být interpretovány tak, že tento problém bagatelizuje. Šéf světového fotbalu se netají svým názorem, že rasismus z tohoto sportu vymizel, což je v rozporu například se současnými aférami v Anglii. Blatter v rozhovoru pro CNN uvedl, že rasisticky urážení fotbalisté by to měli skousnout jako součást boje a na konci zápasu svému soupeři podat ruku.

Sepp Blatter
zdroj: ČTK autor: Tomáš Halász

"Možná jeden z hráčů něco řekne nebo ukáže směrem k jinému hráči a nebude to nic korektního. Ale ten, kdo tím bude postižen, by si měl říct, že je to hra, a po skončení utkání by si měli podat ruce," řekl Blatter, jenž se podobně vyjádřil i pro televizi Al-Džazíra. Slova dlouholetého šéfa FIFA vyvolala několik nespokojených reakcí. Šéf Unie anglických fotbalistů Gordon Taylor dokonce pětasedmdesátiletého Švýcara vyzval k rezignaci. "Bez všech pochybností. Tahle slova dokazují, že je úplně mimo," uvedl Taylor.

K volání po Blatterově odstoupení se připojil i britský ministr sportu a dlouholetý kritik FIFA Hugh Robertson. Blatterovy výroky nadzvedly také obránce Manchesteru United Ria Ferdinanda. "Cítím se jako hlupák kvůli tomu, že jsem si myslel, že fotbal bojuje proti rasismu," uvedl na Twitteru Ferdinand, jehož bratr Anton v říjnu obvinil reprezentačního kapitána Johna Terryho, že ho v ligovém utkání rasisticky urazil. Fotbalová asociace zároveň vyšetřuje Luise Suáreze kvůli údajným rasistickým nadávkám na adresu Patrice Evry.

Hugh Robertson: "Pro dobro fotbalu by měl odejít. Jeho názory jsou naprosto neakceptovatelné. Tohle je poslední z epizod, které zpochybňují, zda by tento člověk měl vést světový fotbal."

FIFA po negativních reakcích zveřejnila tiskové prohlášení s tím, že Blatterova tvrzení byla špatně pochopena. "Chtěl jsem vyjádřit to, že během zápasu, v rámci 'bitev' se soupeřem, občas dojde k něčemu nesprávnému. A pokud se nějaká konfrontace odehraje, je normální, abyste se na konci zápasu omluvili a potřásli si rukama. Každý, kdo dělal nějaký sport, ví, že o tohle tady jde," uvedl Blatter.

Zkušený funkcionář odmítl, že by svými výroky problém rasismu ve fotbale zlehčoval. "Jsem odhodlaný s ním bojovat a vymýtit ho z fotbalu," uvedl Blatter s tím, že považuje svůj úkol prakticky za splněný. "Na hřišti k rasismu nedochází," řekl Blatter rozhodně pro Al-Džazíru. "A po mistrovství světa 2010 v Jižní Africe jsem přesvědčen o tom, že rasismus a diskriminace zmizely, protože tenhle šampionát ukázal, že můžete spojit lidi," dodal Blatter, jenž byl letos zvolen do svého čtvrtého funkčního období v čele FIFA.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy