Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Masters

UEFA a FIFA blokováním Superligy porušily evropské právo, rozhodl Soudní dvůr EU

Soudní dvůr Evropské unie v Lucemburku rozhodl, že Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) a Mezinárodní fotbalová federace FIFA blokováním plánované Superligy jednaly v rozporu s evropským právem. Podle soudců UEFA a FIFA zneužily svoje dominantní postavení tím, že hrozily sankcemi klubům a hráčům za vstup do jimi neschválených soutěží.

Fotbal na rozcestí: UEFA vs. Superliga
zdroj: Reuters autor: Dado Ruvic

Čtvrteční verdikt ale neznamená, že by byl projekt Superligy oficiálně schválen. "Soud rozhodoval o regulích FIFA a UEFA, nikoli o tomto specifickém projektu," oznámil soud. Podle UEFA rozhodnutí neznamená podporu či potvrzení Superligy a je přesvědčena, že její pravidla jsou v souladu s evropskými zákony.

Je nám líto, video expirovalo.
Blokování Superligy je podle Soudního dvoru EU porušení práva

Bernd Reichart, šéf společnosti A22 Sports, která za Superligou stojí, nicméně reagoval na verdikt Soudního dvora EU slovy, že fotbal je nyní svobodný. "Získali jsme právo soutěžit. Monopol UEFA skončil. Kluby nyní mohou bez hrozby sankcí samy rozhodovat o své budoucnosti," prohlásil Reichart, bývalý šéf německé televizní stanice RTL.

64 mužských a 32 ženských týmů

Vzápětí A22 Sports představila nový návrh Superligy, podle kterého by v soutěži hrálo 64 mužských a 32 ženských týmů ligovým systémem. Zápasy by se hrály uprostřed týdne, uvedla v prohlášení. Z utkání elitních evropských celků slibuje streamované přenosy zdarma.

UEFA chce naopak dál uplatňovat solidární evropskou fotbalovou pyramidu. "Věříme, že její model, který všechny zúčastněné strany označily za nenahraditelný, bude evropským a mezinárodním právem chráněn proti frakčním hrozbám," informovala UEFA.

Fousek: FAČR je proti vzniku Superligy

Předseda Fotbalové asociace ČR Petr Fousek zopakoval, že on i FAČR jsou proti vzniku Superligy. Český člen výkonného výboru UEFA upozornil, že verdikt Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku neznamená povolení projektu. Superliga podle něj ohrožuje celý tuzemský fotbal. Fousek to uvedl v prohlášení na webových stránkách FAČR.

"FAČR stojí proti projektu takzvané Superligy od samého začátku a vždy v této souvislosti aktivně spolupracovala s UEFA, která má jasnou právní a mediální strategii, jak postupovat. Dnešní rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie rozhodně neznamená povolení pro projekt Superligy," uvedl v prohlášení Fousek. Proti Superlize se dnes vyslovil i úřadující český ligový mistr Sparta Praha. "UEFA se dostává masivní podpory od evropských klubů, ligových soutěží, asociací, hráčů, trenérů i fanoušků, vlád a pochopitelně všech národních asociací," uvedl Fousek.

Založení Superligy loni v dubnu oznámilo 12 evropských velkoklubů. Projekt kvůli obrovské vlně odporu ale nevydržel ani 48 hodin. I pod hrozbou sankcí od UEFA se od něj poté 10 klubů odvrátilo a nadále ho oficiálně podporují jen Real Madrid a FC Barcelona.

Generální advokát Soudního dvora EU Athanasios Rantos přitom loni konstatoval, že UEFA a FIFA mají právo blokovat vstup klubů do jimi neschválených soutěží a trestat hráče, kteří tak učiní. Jeho stanovisko má pro velký senát Soudního dvora doporučující charakter, v minulosti se soudci s názorem generálního advokáta většinou ztotožnili.

Letos v únoru představili zástupci Superligy nový formát nezávislé soutěže. Účastnit by se jí mělo 60 až 80 klubů ze všech evropských států a hrát by se mělo v několika ligách. Podle agentury AP, která přirovnala čtvrteční verdikt k průlomovému Bosmanovu pravidlu o přestupech z roku 1995, jsou ale například anglické kluby k novému projektu skeptické.

Radost fotbalistů Realu Madrid
zdroj: Reuters

Verdikt ocenily Real Madrid a FC Barcelona. "V evropském fotbale končí monopol. Kluby budou mít osud ve vlastních rukou, získají právo vytvořit soutěž, která zmodernizuje náš sport a osloví fanoušky po celém světě. Dnešek je dalším triumfem pro svobodu v Evropě, pro fotbal a fanoušky," uvedl pro klubový web Florentino Pérez, šéf Realu a jeden z protagonistů Superligy. "Cítíme, že tento verdikt vydláždil cestu k nové elitní úrovni soutěží v Evropě. Postavil se monopolu ve fotbalovém světě," doplnila Barcelona.

Jiné kluby včetně pražské Sparty naopak zaujaly vůči Superlize odmítavý postoj. "Nadále jsme stoprocentně odhodláni spolupracovat prostřednictvím ECA (Asociace evropských fotbalových klubů) spolu s dalšími kluby na hájení a prosazování hodnot, které definují evropský fotbal," napsal úřadující český mistr na svém webu.

"Nadále zastáváme názor, že taková soutěž by byla útokem na význam národních lig a strukturu evropského fotbalu. (...) Dveře do Superligy jsou pro Bayern zavřené," prohlásil výkonný ředitel mnichovského klubu Jan-Christian Dreesen. "Naše pozice se nezměnila. Zůstáváme plně zavázáni účasti v soutěžích UEFA," uvedl Manchesteru United.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články