Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Nohejbal 2024

Statistické postřehy a zajímavosti: Méně přihrávek, více nepřesností a také více gólů

Český tým má za sebou úspěšný závěr skupiny Ligy národů. V posledním utkání porazil Gruzii 2:1, a to přesto, že podle statistik méně přihrával a vyrobil více nepřesností. Skóre ale po závěrečném hvizdu ukázalo dvě branky pro český tým, jednu pro Gruzii.

Češi hráli o vítězství ve skupině a na gruzínský tým neměli vůbec dobré vzpomínky. V utkání jako by se řídili vědomím, že nemusíte být více aktivní ani není třeba vše zvládnout na sto procent. Stačí, když v konečném součtu dáte více gólů než soupeř.

Negativní vzpomínky byly zapomenuty už po třetí minutě: po ose Adam Hložek, Jan Kliment, Pavel Šulc se míč dostal až do branky. Zmínku si ale především zaslouží obránce Václav Jemelka, který byl tím, kdo celou akci založil. A to přesnou přihrávkou téměř přes celé hřiště. 

"Gruzínci to (v šesti) vytáhli na vysoký presink a na něj co je nejlepší? Skvěle rozehrát nebo jako tady v tomto případě vynikající balón do prostoru za obranu," hodnotil celou akci, která vedla k úvodní brance, expert ČT sport a bývalý skvělý obránce Michal Kadlec.

Dlouhá přihrávka na Adama Hložka vedla k prvnímu českému gólu
zdroj: ČT sport / Opta

Útoky českého týmu šly v první půli většinou přes levou stranu hřiště, která byla díky Janu Bořilovi s Hložkem podepsaná pod 41 procenty akcí. Na druhé straně hráli Václav Černý s Vladimírem Coufalem, za nimiž šlo jednatřicet procent útočných akcí týmu trenéra Ivana Haška. Černý, který střídal v úvodu druhé půle, se navíc blýskl skvělou přesností přihrávek, jež dosáhla 95 procent.

Z pravé strany mohlo poté, co se překvapivým přímým kopem prosadil Adam Hložek, dojít k dalšímu gólu. Po Coufalově centru byl Jemelka tentokrát netypicky v roli zakončovatele. Jeho poněkud akrobatický pokus ale gólman vyrazil mimo branku.

"Utažený centr, který se kroutí tam, kam brankář nemůže a stopeři nedosáhnou," hodnotil akci spolukomentátor Karel Poborský. Za zmínku stojí i to, že Coufal si připsal v utkání hned sedm centrů oproti jedinému, kterým přispěl na opačné straně Bořil.

Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Přesný centr Vladimíra Coufala v první půli

Přestože český tým vedl o přestávce o dvě branky, prakticky ve všem statistikách měl navrch soupeř, který vedl v držení míče (60–⁠⁠⁠⁠⁠⁠40 procent), počtu přihrávek (290–⁠⁠⁠⁠⁠⁠190) nebo jejich přesnosti (téměř 85 %–⁠⁠⁠⁠⁠⁠81 %). Svěřenci Ivana Haška se tak nemohli nechat ukolébat poměrně pohodlým vedením.

To navíc brzy bylo už jen jednobrankové a statistické rozdíly mezi oběma mužstvy se ještě prohloubily. A to výrazně –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ držení míče českého týmu dělalo v druhé polovině jen 29 procent oproti gruzínským jednasedmdesáti (byť to Karel Poborský glosoval jednoduchým rčením: "To nám nevadí, hrajeme na výsledek"). Velký rozdíl byl i v počtu přihrávek (126 oproti 318).

Souviselo to s nutností výběru trenéra Willyho Sagnola útočit, naopak čeští hráči spoléhali na protiútoky. Tato taktika se nakonec vyplatila, byť několik gruzínských šancí v závěru povážlivě zavánělo vyrovnáním. Skórovat ale mohl i Haškův výběr, který na poslední minuty posílili aktivní Ondřej Lingr a Mojmír Chytil.

Na závěr zmínka o zastupujícím českém kapitánovi Tomáši Holešovi, který pásku převzal za Tomáše Součka, jenž nemohl nastoupit. Odvedl tradičně kvalitní a spolehlivý výkon a byl tichou pojistkou v pozadí proti gruzínským výpadům. Naopak vůbec tichým nebyl Adam Hložek, který svůj gól potvrdil také účastí na úvodní gólové akci a vynikající úspěšností přihrávek, která činila 92 procent. "Asi nejlepší utkání v národním týmu," shrnul po zápasu.

Na úplný konec jedna zajímavost: hlavní rozhodčí za celé utkání nemusel odpískat jediný ofsajd.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články