Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Srbsko - Kanada

České naděje na pět míst v evropských fotbalových pohárech drží Slavia

V boji o patnácté místo v žebříčku národních koeficientů UEFA, který zajišťuje zemi pět týmů v evropských pohárech, přituhuje. České kluby jsou nyní šestnácté se stejným počtem bodů jako patnácté Řecko. Za ním jsou jen vinou nižšího zisku v této sezoně. V těsném závěsu v boji o 15. místo, které jako poslední znamená účast pěti mužstev v pohárech, jsou také Dánsko a Turecko.

Oscar se raduje ze vstřelené branky v dresu Slavie
zdroj: REUTERS autor: Murad Sezer

Všechny čtyři země mají ve hře už jen jediného zástupce. Česko reprezentuje Slavia, která ve čtvrtek v Evropské konferenční lize i podruhé porazila Fenerbahce Istanbul 3:2. Naopak Sparta prohrála v Bělehradě s Partizanem a vypadla.

Patnáctí Řekové mají ve hře PAOK Soluň, který stejně jako Slavia pokračuje v Evropské konferenční lize. Sedmnáctí Chorvaté už Česko nemohou ohrozit, neboť jejich poslední zbylý zástupce Dinamo Záhřeb už vypadl. Osmnácté Dánsko ztrácí na tuzemské kluby pouze 0,225 bodu a ve hře má FC Kodaň v Evropské konferenční lize.

Jen o dalších 0,075 bodu zpět je devatenácté Turecko s Galatasarayem Istanbul v Evropské lize. Jednadvacátému Norsku aktuálně chybí k Česku 1,2 bodu. Bonusový bod v této fázi může v případě postupu připsat jen účastník Evropské ligy, tedy Galatasaray.

Za výhru se klasicky udělují dva body, za remízu jeden. Zisk do žebříčku se dělí počtem zástupců dané země v pohárové sezoně, v českém případě pěti. Plzeň a Slovácko vypadly už v kvalifikaci, Jablonec ve skupině Evropské konferenční ligy.

V této sezoně se hraje o nasazení do přespříštího ročníku 2023/24. České týmy po minulé sezoně na první patnáctku nedosáhly a v nacházející sezoně budou mít po delší době v pohárech jen čtyři zástupce. Tři z nich půjdou do soutěží UEFA z ligy, jeden z domácího poháru. Pouze šampion si zahraje kvalifikaci Ligy mistrů, zbylou trojici čeká Evropská konferenční liga, jež má premiéru v aktuální sezoně.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články