Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
České sportovní úspěchy

Pelta přemýšlí o pořádání Eura, ale jen s podporou státu

Praha - Šéf fotbalové asociace Miroslav Pelta si pohrává s myšlenkou, že se Česká republika v roce 2020 může stát jedním z pořadatelských míst mistrovství Evropy, které se premiérově uskuteční v několika zemích kontinentu. Pelta podporuje snahu UEFA rozprostřít turnaj po celé Evropě. Aby se do pořadatelské hry dostali i Češi, musejí v první řadě vybudovat stadion s minimální kapacitou 30 tisíc míst. Podle Pelty by musel asociaci finančně výrazně podpořit především stát, aby měla snaha reálný základ.

Předseda FAČR Miroslav Pelta
zdroj: ČTK autor: Radek Petrášek

Proto Pelta na začátku příštího roku plánuje schůzku s ministrem financí Miroslavem Kalouskem, s nímž hodlá debatovat o formě finanční pomoci. "Organizačně bychom mistrovství Evropy chtěli. Ale otázkou zůstává, jestli na to máme finanční zdroje. Proto chci jít nejprve za ministrem financí, jestli ta naše snaha vůbec bude mít hlavu a patu, nebo to je blbost," řekl Pelta po dnešním jednání výkonného výboru.

UEFA o pořádání mistrovství Evropy v roce 2020 ve více zemích rozhodla minulý týden. Česká republika podle zákulisních informací zatím není mezi 13 vybranými zeměmi, které by se na organizaci turnaje měly podílet. I proto, že v zemi není odpovídající stadion. Na zápasy základních skupin je nutný stánek s minimální kapacitou 30 tisíc míst, na vyřazovací část ještě o deset tisíc vyšší.

Miroslav Pelta:

"Musíme si říci, jestli je projekt nového stadionu ufinancovatelný. Ale opravdu nejprve musíme začít u státu, jestli existuje nějaká vůle a síla. Proto teď nemůžu veřejně říkat, jestli do něčeho jdeme, nebo ne. Bez garance a podpory státu nemůžeme říkat, co by bylo dobré."

Pelta také právě myšlenku vybudování nového národního stadionu spojuje s nezbytnou státní podporou. Stadion by mohl vyrůst v Praze na Strahově. FAČR získal pozemky včetně stadionu Evžena Rošického, stadionu Přátelství a hotelu Coubertin převodem majetku v minulém týdnu od ČSTV za 129 milionů korun.

Stadion Evžena Rošického
zdroj: Lidové noviny

Prioritou asociace podle něj je, aby se soustředila na pořádání zápasu o evropský Superpohár příští rok v srpnu a na mistrovství Evropy jednadvacítek v roce 2015. Češi se možná také budou ucházet o pořádání MS futsalistů o další rok později.

FAČR ušetřila na nákladech na letošní Euro

Vypadá to, že asociace je v dobré finanční kondici. FAČR ušetřila na nákladech na účast na letošním mistrovství Evropy v Polsku zhruba 50 milionů korun. Původně se počítalo, že 30 procent z vydělané sumy 306 milionů korun půjde na náklady, ty ale nakonec dosáhly jen 43 milionů korun. Zbytek částky poslouží FAČR při budoucích investicích. "Ze strany nákladů pro nás Euro dopadlo velmi dobře. Po odečtení odměn pro tým se pohybujeme kolem 43 milionů korun, to znamená, že jsme výrazně ušetřili," řekl předseda Pelta.

"Je to i proto, že nás potkalo víc štěstí najednou. Především proto, že jsme měli příznivou skupinu v nedaleké Vratislavi a nemuseli jsme tolik cestovat. Podařilo se získat i hodně partnerů a sponzorů," vysvětlil.

Miroslav Pelta:

"Jestli se něco v tomto roce povedlo, tak to byla organizace mistrovství. Nebyl žádný problém. Všechno se povedlo, doprava fanoušků, hotely, Český dům. Tímto bych chtěl všem, co se na tom podíleli, veřejně poděkovat."

Z částky 12 milionů eur, kterou FAČR vynesla účast na šampionátu a postup do čtvrtfinále, připadlo podle předem schválené dohody 30 procent hráčům a realizačnímu týmu. "Dělá to celkem 3,6 milionu eur (asi 91 milionů korun). Slíbili jsme, že tuto částku pošleme hráčům do konce roku, a tak jsme i učinili," dodal Pelta.

Celkem si tak asociace připsala na konto i s ušetřenou částkou za náklady kolem 170 milionů korun. Z toho zhruba 45 milionů by mělo jít do fondu mládeže a na charitativní účely. Zbytek FAČR využije v budoucích investicích kolem výstavby nového sídla asociace a jako rezervu. "Musíme také počítat s tím, že mohou přijít horší časy. Sice jsme teď pětkrát za sebou postoupili na ME, ale musíme počítat s tím, že se to nemusí vždy povést, což nechci malovat čerta na zeď. Ta rizika jsou ale reálná. Musíme tedy pracovat s nějakým polštářem," řekl Pelta.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy