Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Archiv D: Olympijské hry dobré vůle

Olomouc kvůli korupci přijde o devět bodů, Drobisz o zbytek kariéry

Praha – Fotbalisté Sigmy Olomouc přišli kvůli korupční kauze o devět bodů v tabulce první ligy a dostali pokutu čtyři miliony korun. Disciplinární komise je potrestala za to, že se předloni v květnu pokusili před vzájemným utkáním podplatit hráče Bohemians Praha částkou 300 tisíc korun. Hanáci tvrdí, že jsou nevinní a hodlají se proti verdiktu odvolat k odvolací a revizní komisi. Aby bylo odvolání projednáváno, musejí předtím zaplatit čtyřmilionovou pokutu.

Majitel Střížkova Karel Kapr
zdroj: ČTK autor: Stanislav Peška

Potrestán byl také brankář Olomouce Petr Drobisz, který hráčům střížkovského klubu údajně předal úplatek. Pětatřicetiletý gólman navíc musí zaplatit pokutu 200 tisíc korun. Dvouletý zákaz působení ve fotbale dostal bývalý sportovní ředitel Sigmy Jiří Kubíček. Komise zároveň zahájila řízení s bývalými hráči Bohemians Miroslavem Obermajerem a Davidem Zoubkem a předvolala je na další zasedání. "Podle názoru disciplinární komise došlo ke korupci, fotbalové řády to nazývají nekalým ovlivněním zápasu," řekl po zasedání komise její předseda Jiří Golda.

"Došli jsme k názoru, že jak v případě pana Drobisze, tak Sigmy Olomouc došlo k disciplinárnímu provinění. Olomouc jako právnická osoba nemůže páchat korupci, vždy za tím musí stát nějaké fyzické osoby a fotbalové řády říkají, že klub je pak za jejich chování odpovědný a může být potrestán," prohlásil Golda.

Olomouci hrozil i mnohem vyšší trest, v krajním případě dokonce mohla být vyloučena ze soutěže. Disciplinárka podle Goldy přihlédla k tomu, jak trestala za aféru Bohemians Praha. Ti před rokem dostali souhrnný trest v podobě odpočtu 20 bodů a pokuty šest milionů korun za to, že nespolupracovali s komisí, nedodali důkazy a navíc nenastoupili k ligovému utkání s konkurenčními Bohemians 1905. Odvolací a revizní komise pak zmírnila trest na patnáct bodů.

"V kontextu toho, jaké padlo rozhodnutí ve vztahu k Bohemians Praha a v kontextu toho, že tohle bylo ovlivnění jednoho zápasu a že mohou být i věci závažnější, třeba ovlivňování soustavné, jsme se to snažili nějak zařadit a rozhodli jsme takto," vysvětlil Golda, který připustil, že šlo o nejtěžší rozhodování za dobu, co předsedá komisi.

Zástupci Olomouce míří k disciplinárce
zdroj: ČTK autor: Stanislav Peška

Původně chtěl vynést verdikt již na konci června, tehdy ho ale ostatní členové komise přehlasovali. Před dvěma týdny se disciplinárka dohodla, že nebude čekat na rozhodnutí civilního soudu, který aféru odročil na polovinu září.

Kauza vypukla poté, co loni v březnu prezident střížkovských Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem v Olomouci v květnu 2009 zaplatil domácí klub soupeři 300 000 korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal olomoucký brankář Petr Drobisz.

Je nám líto, video expirovalo.
Reakce na korupční kauzu

Komise se aférou již mnohokrát zabývala a letos ji znovu otevřela na základě svědectví Kubíčka, který obvinil ze zosnování celé aféry kouče Hanáků Zdeňka Psotku a ředitele Sigmy Jaromíra Gajdu. Své tvrzení dokládal nahrávkou rozhovoru s někdejším pokladníkem klubu Ladislavem Římským, který na ní hovoří o machinacích s penězi.

"Ta nahrávka byl jeden ze střípků, ze kterých se to poskládalo. V mém interním rozhodování to hrálo důležitou roli," řekl Golda. "Jinak šlo o komplex všech těch důkazů, výpovědí svědků, které když zasadíme do kontextu, tak podle našeho názoru ke korupci došlo," dodal Golda.

Petr Drobisz
zdroj: ČTK

Olomoučtí ale tvrdí, že jsou nevinní. "Budeme bojovat a využijeme všech opravných prostředků. Podle našeho názoru je v tom jejich posouzení řada procesních chyb, řadu věcí nechtěli vidět a přehlídli. Nedovedu to pochopit. Téměř tři hodiny se radili, takže to asi nebylo jednoduché," řekl Gajda.

Sigma se hájí tím, že Drobisz v inkriminovanou dobu, kterou uvádějí Střížkovští, nemohl předat úplatek, protože byl se spoluhráči v kabině. "My jsme porovnali všechny časy, co uvádějí lidé z Bohemians a poukazujeme, že v tu dobu, kdy měl Drobisz předávat úplatek, tam absolutně nemohl být, neboť byl na oslavách v šatně. V tom čase mezi 20. a 30. minutou po závěrečném hvizdu nemohl opustit šatnu, máme na to videozáznam, který jsme dali," řekl olomoucký právní zástupce Petr Konečný.

Jiří Kubíček
zdroj: ČTK autor: Vladislav Galgonek

Hanáci se hodlají proti verdiktu odvolat k odvolací a revizní komisi. Aby bylo odvolání projednáváno, musejí předtím zaplatit čtyřmilionovou pokutu. "Z pohledu trestu to pro nás znamená, že můžeme pokračovat v lize, ale z pohledu očištění dobrého jména to znamená, že budeme bojovat dál," dodal Konečný.

Kubíček dostal trest kvůli tomu, že podobně jako před rokem Kapr zatajoval důkazy. "Pan Kapr předložil důkazy až po x měsících, což si myslíme, že v případě pana Kubíčka nastalo také. Druhá věc je ten způsob komunikace a nahrávání pana Kubíčka, to se prostě neslučuje se slušným chováním," vysvětlil Golda.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy