Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Fotbal v rytmu vuvuzel aneb Premiérový šampionát na africkém kontinentu

Rozhádaná disciplinárka odročila olomouckou kauzu

Praha - Disciplinární komise odložila verdikt v korupční aféře utkání Olomouc - Bohemians Praha do doby, než její řešení ukončí soud první instance. A to i přesto, že šéf komise Jiří Golda se přikláněl tomu, aby byl případ na fotbalové půdě uzavřen okamžitě. O odložení rozhodlo hlasování šesti členů komise, přičemž ke Goldovi se přiklonil pouze jeden z nich, další čtyři byli pro odročení. Golda kvůli tomu požádá o vyslovení důvěry výkonný výbor a bude žádat i personální změny uvnitř komise.

Disciplinární komise zároveň uvolnila pozastavenou činnost olomouckému trenérovi Zdeňku Psotkovi, asistentovi Martinu Kotůlkovi, brankáři Petru Drobiszovi, předsedovi představenstva Sigmy Josefu Lébrovi a klubovému řediteli Jaromíru Gajdovi, které suspendovala na předchozím jednání, kdy i kvůli nepřítomnosti některých z nich nebyla schopna případ dostatečně vyšetřit.

Zástupci Sigmy Olomouc přišli na jednání komise s novými důkazy. "Dali jsem zápis představenstva, dali jsme pohyb Petra Drobisze, jak byl po zápasu po minutách. Dále jsme předložili mzdové listy a výkaz nemocných u Ladislava Římského," uvedl předseda představenstva Sigmy Olomouc Josef Lébr. Podle něj tak Olomouc vyvrátila pravdivost nahrávky, kterou u soudu předložil bývalý sportovní šéf Olomouce Jiří Kubíček. Za podvrh ji už dříve označil sám pokladník Římský.

Je nám líto, video expirovalo.
Vstup Davida Kalouse

"Disciplinární komise případ neuzavřela, protože předložené důkazy nepovažuje za dostatečné k tomu, aby bylo učiněno zásadní rozhodnutí," oznámil oficiální rozhodnutí komise její mluvčí Jaroslav Kolář.

Jiří Golda, předseda disciplinární komise:

"Korupce je špatná, ale stejně tak je špatně, pokud není rychle potrestána. Nechci se nechat vtáhnout do průtahů, které mohou přinést další spekulace, a souhlasím, že se z toho stává politická kauza. Fotbal se musí podobným prohřeškům postavit čelem a co nejrychleji."

Zatímco Lébr označil dnešní krok disciplinární komise za rozumný, Golda byl zjevně rozčarován. Oznámil, že osobně chtěl případ dnes uzavřít a naznačil, že poměrně vysokým trestem. "Rozhodlo demokratické hlasování, byl jsem se svým názorem v menšině. Boj proti korupci je pro mě ale natolik zásadní, že se s tím nemohu smířit a budu žádat výkonný výbor asociace, zda od něj mám dál důvěru ve své práci pokračovat. Pokud ano, budu žádat o personální změny v komisi," uvedl důrazně Golda.

Je přesvědčen, že do jednání soudu, které je plánováno na 21. července, se už neobjeví nové skutečnosti, které by mohly situaci změnit. "Jsem přesvědčen, že nové důkazy se neobjeví a bude se postupovat podle těch, které máme už nyní a jsou všeobecně známy. Nepřesvědčily mě ani argumenty, které nově předložila Olomouc," řekl Golda.

Naznačil, že zvažoval okamžitou rezignaci. "Nechci to tak ale stavět. Chci vysvětlit vše na výkonném výboru a uvidíme, co vzejde ze vzájemné diskuze," řekl Golda. Nejbližší jednání výkonného výboru se uskuteční 2. srpna.

Odklad přinese do klubu klid

Olomoučtí funkcionáři odjížděli z Prahy s pocitem, že mají napůl vyhráno, do první ligy vstoupí jako její právoplatný účastník a bez bodového odpočtu. Dnešní odklad prý sice přinese uklidnění do klubu, který se chystá na novou prvoligovou sezonu, ale vyhráno Sigma ještě zdaleka nemá. "Situace se trochu uklidní, ale ne výrazně. I já jsem z toho trošku unavený, ztěžuje to naši situaci i některé ekonomické záležitosti," prohlásil Lébr.


Kauza vypukla poté, co loni v březnu prezident Bohemians Praha Karel Kapr uvedl, že před prvoligovým duelem v Olomouci v květnu 2009 zaplatil domácí klub soupeři 300 000 korun, aby vyhrál a dostal se do Evropské ligy. Peníze prý předal brankář Drobisz.

Předseda představenstva Sigmy Olomouc Josef Lébr po jednání disciplinární komise FAČR
zdroj: ČTK autor: Kateřina Šulová
Zdroj
ČTK, ČT24

Hlavní zprávy