Následuje
SP 2019 Nizozemsko

Neuvěřitelná tragédie a rok, kdy se uzavřel kruh, reagují Drobného známí

Praha - "Je to hrůza, jsme zdrceni," reagují na tragické úmrtí Václava Drobného jeho kamarádi z řad fotbalistů i komentátorů České televize. "Je těžké tomu uvěřit. Když jsem se to doslechl, musel jsem si sednout a dát dva panáky," řekl například Drobného kolega z ČT Luděk Zelenka. "Je to holt blbej rok, uzavřel se kruh," dodal Pavel Čapek.

Velkou lítost cítí i brankář Petr Čech, který s Drobným hájil barvy Blšan a také několika reprezentačních výběrů. "Smrt přišla příliš brzy," uvedl Čech na svých internetových stránkách. "S fotbalem sice (Drobný) bohužel na profesionální úrovni poměrně brzy skončil, měl o něm ale i nadále velký přehled a žil jím. Také proto začal s trénováním a vrhnul se na spolukomentování přenosů v České televizi, kde prokazoval přehled a nebál se říkat upřímně své názory. Škoda, že nedostane už více času své plány rozvíjet dál," podotkl Čech.

Reprezentační obránce Tomáš Sivok, kterého nečekaná zpráva o Drobného skonu zastihla na krátké dovolené v Dubaji, si hned vybavil vzpomínky ze společného působení ve Spartě. Drobný a Sivok v roce 2007 spolu na Letné slavili i mistrovský titul. "Je to hrůza, jsem z toho v šoku. Venca byl dobrý kluk, navíc měl všechno před sebou. Sálala z něj energie, byl do fotbalu zapálený. Každý má ale svůj osud bohužel napsaný jinak. Nezbývá než vyjádřit pozůstalým upřímnou soustrast," řekl Sivok.

Pavel Čapek:

Před pár lety jsem komentoval Ligu mistrů z Old Trafford a kolega David Kozohorský měl ve studiu v Praze poprvé v roli hosta Václava Drobného. Shodli jsme se spontánně a okamžitě, že má dar hovořit o fotbale zajímavě, a přitom zasvěceně. Ono to není samo sebou, neexistuje žádná přímá úměra mezi tím, jaký je kdo fotbalista nebo trenér a jak o tomhle nejsledovanějším sportu dokáže mluvit v televizi. Vašek pro to měl evidentně talent a co je důležitější, byl ochotný pravidelně a dlouhodobě spolupracovat s ČT coby fotbalový expert a spolukomentátor. Díky angažmá ve Francii, Anglii a Německu ovládal i jazyky a měl dokonalý přehled o fotbale v celé Evropě. Ke všemu byl svědomitý a zvyklý na sobě pracovat - třeba nám sliboval, že zapracuje i na svém lehce roztomilém "er". Některé protřelé a postarší fotbalové bardy trochu dráždilo Vaškovo mládí - s klasicky českým přístupem říkávali: "Co nám tenhle 'cucák' chce o fotbale říkat?" Jenže on měl cit pro to vyhmátnout zajímavé a důležité věci a nemusel na to mít za sebou 20 let trenérské praxe ani čtyři sta odkopaných utkání v lize. Ve fotbalové sekci ČT po něm zůstane mezera, kterou nebude snadné rychle zaplnit. Navíc odešel z mého pohledu neuvěřitelně mladý - ve 32 letech měl v životě i v roli televizního experta teprve všechno před sebou. Je to holt "blbej" rok, ve kterém se uzavřel kruh v těsné blízkosti redakce sportu, po Lukáši Přibylovi nás opustil ještě o rok mladší Vašek Drobný…

Někdejší útočník Luděk Zelenka se s Drobným v minulosti často utkával v soubojích na ligové scéně, v posledních letech zase společně působili jako odborní spolukomentátoři České televize (ČT). Také on byl zdrcený. "Je těžké tomu uvěřit. Když jsem se to dozvěděl, musel jsem si sednout a dát si dva panáky, abych to rozdýchal. Strašně se mě to dotklo, a to jsem Vencovi nebyl úplně nejblíž. Ani nechci pomýšlet na to, co musí prožívat rodina a jeho nejbližší. Nemám slov, Venca byl tak pohodový kluk, se kterým jsme si užili dost srandy," uvedl Zelenka.

Šokovaný byl i tím, že Drobný o život přišel tím, že při bobování narazil do stromu. "Takové srandy občas přece tropíme všichni... Mrazí mě z toho, jak blízko kolem nás smrt chodí. Je to prostě v pytli, Venca měl přece všechno před sebou, o to je všechno horší. Napadá mě snad jenom to, abychom si užívali každý den života, protože nevíme, co nás čeká zítra," poznamenal Zelenka.

Lípa: Vašek dělal vše naplno. Velmi jsem si ho vážil

Ondřej Lípa, televizní komentátor ČT, jemuž Drobný často stál po boku, prý dnes zažil podobně truchlivé chvíle jako na začátku února, kdy náhle zemřel Lukáš Přibyl - bývalý televizní reportér a pak fotbalový funkcionář Bohemians 1905 a pražské Sparty. "Je strašně těžké uvěřit, že během jednoho roku přicházíme o druhého kamaráda," uvedl Lípa.

K Drobnému měl podle svých slov dlouholeté pouto. "Vzpomínám, že jsem ještě komentoval zápasy, ve kterých Venca hrál, a tehdy jsem ho poznal jako výborného fotbalistu. Později i jako člověka, když jsme ho přivedli k práci v České televizi. Vašek byl srdcař, člověk, který dělal všechno naplno a měl svůj názor, za kterým si stál. Hlavně proto jsem si ho vážil," dodal Lípa.

Zdroj
ČT sport, ČTK, ČT24

Hlavní zprávy