Následuje
Hokej den poté

Na delší nadstavbu není v termínech prostor, říká šéf LFA Svoboda

Praha - Diskuze o novém formátu nejvyšší soutěže, který by mohl eventuálně platit od sezony 2018/2019, pokračují. K současným třiceti zápasům by měla přibýt nadstavbová část. O její podobě nicméně stále není jasno. Šéf Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda nejčastěji naráží na připomínky, že by se skupina o titul měla hrát na odvety. To však podle něj není možné kvůli termínové listině.

Dušan Svoboda (vpravo) po boku Miroslava Pelty
zdroj: ČTK autor: Šálek Václav

"Vzhledem ke klimatickým podmínkám lze ligu rozšířit maximálně o pět až šest kol," řekl Svoboda a dodal. "Pětatřicet kol plus baráž je hrana, kterou nám dovolí termínovka. Proto nelze hrát ve skupině o titul odvety." 

Odmítá, že by navrhovaná varianta boje o mistrovský pohár v podobě pětikolové nadstavby mezi šesti týmy byla nefér, přestože tři kluby budou mít výhodu více zápasů na domácím hřišti. "Když jsou pravidla dopředu známá, tak to není nefér," uvedl.

Více termínů v nabitém kalendáři kvůli evropským pohárům a reprezentačním pauzám nelze nalézt. "V termínovce jsou fixní body, s nimiž nehneme. Ligu můžeme začít o dva týdny dříve, tedy ještě před 2. předkoly Ligy mistrů. První volný týden, kdy by se dala vložit středa, je až v prosinci. Jaro by začínalo kolem 10. února a v červnu se prostě hrát nedá, protože je reprezentační přestávka," pokračoval Svoboda.

Šéf LFA dále nesouhlasí s tím, že by skupinu o titul hrály jen čtyři týmy. "Pokud by byla první skupina čtyřčlenná a pohár vyhrál někdo mimo elitní čtyřku, tak by prostřední skupina neměla o co hrát. Chceme do boje o titul dostat více mužstev," vysvětlil.

Navrhovaný formát nadstavby počítá s rozdělením klubů do tří skupin. Prvních šest by hrálo o titul, další čtyři o možnost zahrát si baráž o Evropskou ligu a zbylých šest by hrálo o záchranu. Nyní se řeší hlavně podoba prostřední skupiny. LFA se přiklání k play-off variantě, kdy by sedmý hrál dvojzápas s desátým a osmý s devátým. Vítězové by se utkali o to, kdo si v baráži zahraje se čtvrtým či pátým celkem o EL.

"Takto sice může čtvrtý tým přijít o Evropskou ligu v baráži, ale pokud chce úspěšně reprezentovat v pohárech, tak mužstva z druhé skupiny musí porazit. A pokud naopak klub třeba z desátého místa zvládne tři dvojzápasy za sebou, tak bude na boj v Evropě připraveno," prohlásil Svoboda, který čte i diskuze fanoušků na sociálních sítích a je si vědom faktu, že někteří nový formát přijímají těžko.

Nedomnívá se však, že by přicházel s něčím revolučním. Nadstavbu má v různých podobách už 18 evropských lig a sousední Rakousko a Slovensko ji budou spouštět v nejbližší době. "Když se podíváte po Evropě, tak náš model je konzervativní. Kdybych navrhl baráž, jakou mají třeba v Nizozemsku, tak mě lidé zlynčují a budou si myslet, že jsem ji vymýšlel opilý," zavtipkoval.

Hráči Ajaxu slaví titul
zdroj: Getty Images autor: Dean Mouhtaropoulos

V Nizozemsku se baráže o první ligu účastní 16. a 17. tým tabulky a šest celků z druhé ligy, přičemž čtyři z nich jsou vítězové jednotlivých čtvrtin soutěže. Tedy nejlepší celky mezi 1. až 8. kolem, 9. až 16. kolem, 17. až 24. kolem a 25. až 32. kolem. Zbylými dvěma jsou nejvýše postavené celky, které se nekvalifikovaly v uvedených fázích soutěže. V Belgii zase do skupiny o Evropskou ligu jdou i dva nejlepší z druhé ligy. 

Já jsem přesvědčený, že u nás změnu potřebujeme. Chceme ligu zatraktivnit pro fanoušky i partnery. A hráči dostanou další extrémně těžké zápasy o všechno, v nichž budou muset uspět. To jim pomůže v těžkých zápasech, které je budou čekat v pohárové Evropě či v reprezentaci," zakončil Svoboda.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy