Následuje
HC VERVA Litvínov - Mountfield HK

Ani baseball ani basketbal. Američané teď hltají fotbal

New York – Spojené státy zasáhla fotbalová horečka. Důvod je nasnadě – úspěšné tažení amerického týmu světovým šampionátem. Už zítra může být úspěch potvrzen v zápase proti Německu postupem z těžké skupiny. Otázkou ale je, jestli zájem o sport pro Američany spíše neobvyklý, vydrží i po skončení mistrovství.

"Mladší děti hrají fotbal. Dokonce je v tom podporují jejich rodiče, protože to je jedna z her, která vyžaduje fyzičku, a nemusíte mít obavu ze zranění jako v americkém fotbale nebo hokeji," vysvětluje organizátor malého fotbalového turnaje ve Washingtonu Matt Parsons, proč je v USA fotbal stále populárnější.

Na rozdíl od amerického fotbalu se v tom klasickém fandí od Kalifornie, přes New York, a dokonce až po Kábul jednomu týmu. Zemi spojuje národní hrdost, což je sám o sobě americký sport. Ale mnozí ho teprve objevují. V televizi se tak dokola vysvětluje, že v zápase nemusí padnout deset gólů, a přesto může být napínavý. Amerika zaměřená na vítězství také těžko chápe, že i remíza někdy znamená úspěch.

Zaměstnavatelé počítají s tím, že polední přestávka, kdy si lidé jdou ven pro jídlo, se zítra trochu protáhne. Nedělní utkání proti Portugalsku se stalo nejsledovanějším fotbalovým zápasem v americké historii. A zítra odpoledne tamního času, kdy se Američané střetnou s favoritem turnaje Německem, může opět atakovat rekordy.

Šampionáty dokázaly pozornost ve Spojených státech vzbudit vždy. Otázkou je, jestli zájem o fotbal vydrží, i když horečka spojená s mistrovstvím světa odezní. Na druhou stranu, i kdyby Amerika nakonec z Brazílie přivezla pohár, stejně bude mít člověk menší šanci narazit na fotbalisty než na ty, kteří holdují například baseballu.

Zdroj
ČT24

Hlavní zprávy