Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Lyon a sestupující mužstva volají po revizi rozhodnutí LFP o ukončení francouzské ligy

Německá liga po koronavirové pauze pokračuje, nejvyšší soutěže v Anglii, v Itálii či ve Španělsku se rozběhnou během června. Ve Francii se naopak už v dubnu rozhodlo jak o mistrovi, tak o sestupujících –⁠ u zeleného stolu. Verdikt fotbalové asociace Ligue de Football Professionnel (LFP) se ovšem prezidenti tří tamních klubů rozhodli napadnout před pařížskou správní radou.

Fotbalisté Lyonu
zdroj: ČTK/Panoramic autor: Philippe LECOEUR

Hlavním iniciátorem protestů je Olympique Lyon, který přišel o možnost bojovat o účast v evropských pohárech, kde nescházel 23 let.

Další dva kluby se nechtějí smířit se sestupem. O udržení touží bojovat i proto, že do konce ročníku scházelo ještě deset kol. Zrušením celé sezony byla mužstva Amiens a Toulouse odsouzena k pádu do druhé ligy. "Myslím si, že rozhodnutí bylo přijato příliš rychle. A je nespravedlivé," má jasno prezident Amiens Bernard Joannin.

Je nám líto, video expirovalo.
Lyon, Toulouse a Amiens bojují proti rozhodnutí o ukončení Ligue 1

Případ Lyonu je odlišný. Slavný klub, jenž hrál letos Ligu mistrů a stále ještě může v soutěži pokračovat (v úvodním osmifinále totiž porazil doma Juventus 1:0, pozn. autora), by měl být příští rok bez evropských pohárů.

Jeho prezident Jean-Michel Aulas se s ukončením soutěže stále nehodlá smířit. Mimo jiné už navrhoval dohrání ročníku v srpnu systémem play-off, ale podporu ostatních klubů nezískal. "Je to překvapivé rozhodnutí i vzhledem k tomu, co se děje v Anglii, v Itálii a ve Španělsku. Tyto země rozhodně nebyly epidemie ušetřeny, ale ukazují, že je možné řešit situaci jinak," uvedl Gilles Le Chatelier, právní zástupce Lyonu. 

Vedení LFP se však brání. "30. dubna jsme vzhledem k vládním krokům a výjimečným okolnostem kolem epidemie nemohli přijmout jiné rozhodnutí, než soutěž zrušit," kontroval ředitel LFP Didier Quillot.

Toto rozhodnutí ale zmínění prezidenti nezpochybňují. Volají po jeho revizi v době, kdy se situace ve Francii uklidňuje a otevírají se parky či muzea.

Verdikt pařížské správní rady padne příští týden.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy