Hokej v 10 minutách

Srb Mitrovič v nastavení sestřelil Portugalce. Na MS postupuje i Chorvatsko a Španělsko

Srbové překvapivě vyhráli na hřišti Portugalska 2:1 a postoupili na úkor svého soupeře na světový šampionát v Kataru. Obrat dokonal v 90. minutě střídající Aleksandar Mitrovič. Druhé Portugalsko čeká play-off, stejně jako Švédsko, které podlehlo 0:1 vítězi skupiny B Španělsku. Chorvatsko udolalo v závěrečném kvalifikačním duelu Rusko 1:0, o vítězi skupiny H rozhodla vlastní branka Fjodora Kudrjašova z 81. minuty.

Zklamaní fotbalisté Portugalska
zdroj: AP autor: Armando Franca

Srbové, Španělé a Chorvaté doplnili už jistou šestici účastníků MS. Už dříve v kvalifikaci uspěly Německo, Dánsko, Belgie, Francie a Brazílie, na turnaji nebude chybět ani domácí Katar.

Portugalcům stačila díky lepšímu skóre i remíza, navíc už ve druhé minutě vedli po Sanchesově přesné střele na přední tyč. V 33. minutě ale gólman Patricio neudržel před brankovou čárou Tadičovu střelu z hranice vápna a srbský kapitán v 90. minutě poslal přesný centr na hlavu Mitroviče, jenž rozhodl.

V základní sestavě Švédska chyběl hvězdný Zlatan Ibrahimovic, na hřiště se dostal až v 73. minutě, ani on ale kýžený postupový gól nevstřelil. Naopak Španělé si pojistili 12. účast na MS v řadě v 86. minutě zásluhou Moratovy dorážky.

Chorvaté na domácí půdě ve Splitu potřebovali zvítězit a svého přímého konkurenta drželi v průběhu utkání pod velkým tlakem. Soupeře přestříleli 20:2, v síti ale míč skončil až v závěru střetnutí poté, co si Kudrjašov srazil centr z levé strany do vlastní brány.

Chorvatsko se tak dostalo o bod na první místo. Rusko čeká play-off, do kterého postoupí týmy z druhých míst.

Radost chorvatských fotbalistů v čele s kapitánem Modričem
zdroj: Reuters autor: ANTONIO BRONIC

Třetí příčku ve skupině obsadilo Slovensko po vysoké výhře 6:0 na Maltě, hattrickem se blýskl Ondrej Duda.

Německo zvládlo i sedmý zápas pod vedením trenéra Flicka, který tým převzal v létě po neúspěšném Euru. Výhru v Arménii řídil dvougólový Ilkay Gündogan, domácí se dočkali čestného zásahu díky Mchitarjanově penaltě.

Druhou příčku ve skupině udržela Severní Makedonie, play-off jí vystřelil dvěma góly po změně stran Elmas.

Rumunsku tak nestačila ani výhra 2:0 v Lichtenštejnsku. Trefili se Man a Bancu, záložník pražské Slavie Stanciu v prvním poločase neproměnil pokutový kop.

Závěrečných pět minut odehrál rumunský záložník Enes Sali, jenž se stal ve věku 15 let a 264 dní nejmladším evropským hráčem, který zasáhl do soutěžního reprezentačního utkání.

Kvalifikace MS 2022 ve fotbale:

Skupina A:

Lucembursko - Irsko 0:3 (0:0)
Branky: 67. Duffy, 75. Ogbene, 88. Robinson.

Portugalsko - Srbsko 1:2 (1:1)
Branky: 2. Sanches - 33. Tadič, 90. Mitrovič.

Malta - Slovensko 0:6 (0:3)
Branky: 8., 69. a 82. Duda, 6. a 16. Rusnák, 72. De Marco. ČK: 47. Camenzuli, 51. Teuma (oba Malta).

Slovinsko - Kypr 2:1 (0:0)
Branky: 48. Zajc, 84. Gnezda Čerin - 89. Kakulis.

Skupina J:

Arménie - Německo 1:4 (0:2)
Branky: 58. Mchitarjan z pen. - 45.+4 z pen. a 50. Gündogan., 15. Havertz, 64. Hofmann.

Lichtenštejnsko - Rumunsko 0:2 (0:1)
Branky: 8. Man, 87. Bancu.

Severní Makedonie - Island 3:1 (1:0)
Branky: 65. a 87. Elmas, 7. Alioski - 54. Thorsteinsson. ČK: 79. Jóhannesson (Island).