Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Juniorská liga má velké ambice i potenciál

Praha - Skok z mládežnického do "velkého" seniorského fotbalu je vždy nejzrádnější v kariéře jakéhokoliv hráče - pro spoustu z nich byl také smrtelný a již nikdy nedokázali naplnit svůj potenciál. A kluby a svazy si to začínají uvědomovat - UEFA před rokem spustila svoji "juniorskou" verzi Ligy mistrů, turnaj NextGen Series, v němž se utkávají nejlepší mládežnické výběry Evropy. Kdo by si myslel, že je to pouhá marginální záležitost, má hned náležitý důkaz o opaku - díky tomu, že dokázal juniory Interu Milán dotáhnout k výhře loňského ročníku NextGen, dostal jejich trenér Andrea Stramaccioni možnost vést i seniorský výběr. V Čechách má pak velké ambice nový projekt Juniorské ligy, který odstartoval letos v létě a chce si získat pevné místo na domácí scéně.

Juniorská liga
zdroj: ČT4

Organizátory soutěže, v níž startují rezervní celky všech týmů z nejvyšší soutěže a dva z druhé ligy, těší slušná odezva po deseti odehraných kolech. V tom posledním, vysílaném i na stanici ČTsport, se již stačilo odehrát derby pražských "S", v němž Slavia otočila stav utkání z 2:0 na vítězných 4:2. 

Předseda FAČR Miroslav Pelta teď věří, že JL ještě během podzimu získá svého generálního partnera a lepší ekonomické zázemí, což by její prestiž prý ještě zvedlo. "Už teď je vidět, že to má budoucnost. Nejprve jsem měl trochu obavy o uplatnění a postavení Juniorské ligy, ale po prvních odehraných kolech jsem mile překvapený tím, jaké jsou na soutěž ohlasy," řekl Pelta.

Ambasador Juniorské ligy Radek Bejbl:

JL se rozběhla v srpnu. Jejím hlavním smyslem je to, aby v ní dostávali šanci mladí hráči narození v letech 1992 a mladší, kteří zatím po svém konci v dorostenecké kategorii nenacházejí tolik uplatnění mezi dospělými. V JL však tým může nasadit v jednom utkání také až pět starších hráčů, což některé ligové kluby využívají ve chvíli, kdy fotbalisté v první lize nemají tolik vytížení nebo se vracejí ze zranění. To je mimo jiné také případ Martina Dobrotky, obránce sešívaných, který Spartě při výhře 4:2 vstřelil dva góly.

Osmnáctičlenná soutěž je vytažena ze struktur domácích soutěží, má svůj vlastní statut a nesestupuje se z ní. To je podle organizátorů pro mladé hráče, kteří nejsou pod tlakem, výhoda. "V dobrém slova smyslu se v Juniorské lize může hrát bezstarostný a útočný fotbal, když týmy nemusí přemýšlet nad hrozbou nějakého sestupu," podotkl Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která zastřešuje kluby první a druhé ligy.

Organizátory JL těší i fakt, že v soutěži padá dost branek. V průměru na jedno utkání se střílí 3,5 branky. "Hráči se tady mohou naučit kreativitě," řekl Bejbl, který se ujal role ambasadora JL. Snem organizátorů soutěže je, aby JL měla prestiž jako její obdoba v Anglii, kde jsou duely rezervních týmů z Premier League dlouho populární.

V české JL je po deseti odehraných kolech na prvním místě Zbrojovka Brno s 25 body, na opačném pólu tabulky se krčí Baník Ostrava s jediným získaným bodem.

Je nám líto, video expirovalo.
AC Sparta Praha - SK Slavia Praha
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy