Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Tour de Ski Itálie

Juniorská fotbalová liga už má konkrétní obrysy

Praha – O založení juniorské fotbalové ligy, resp. soutěže B-týmů, se uvažovalo několik let, od příští sezony by se měl projekt stát realitou. Povinně ji budou hrát prvoligové kluby, zapojí se i týmy z druhé ligy. Mančafty si od toho slibují zejména zvýšení motivace hráčů a jejich rychlejší vývoj. Jeden zápas každého kola se navíc objeví v přímém přenosu na České televizi.

Radost fotbalistů Jihlavy
zdroj: isifa/VLP autor: Michaela Hasíková

Podle šéfa profesionálních soutěží Fotbalové asociace ČR bylo hlavním motivem pro samostatnou soutěž béček, aby někteří hráči získali delší přechodné období, kdy budou mít možnost sportovně a lidsky dozrát.

"Dorostenci ještě nejsou dospělí. Dříve na to fungovaly Dukly, to zaplaťpánbůh už zmizelo z povrchu zemského, nicméně se přišlo s myšlenkou, že by bylo dobře to něčím nahradit. Jde o to, aby kluci, kteří nejsou všichni z dorostu vybavení, tak jako Ladislav Krečí nebo Tomáš Přikryl, mohli ukázat, jestli na tu profesionální soutěž mají, nebo ne," vysvětlil v pořadu Studio fotbal extra Ivo Lubas.

Juniorka bude od nového roku vyjmuta z ligové posloupnosti. Primárně to bude soutěž pro hráče do 21 let, můžou v ní ale startovat i starší hráči. "Doufám, že to nebudou kluby nějak hromadně využívat, ale přece jen jsou hráči, kteří jsou po zranění nebo ztratili formu. Ale prioritou je, aby tam startovali mladí kluci," tvrdí Lubas. Starší hráči budou mít navíc u některých klubů možnost působit na farmě.

Založení juniorské soutěže nejvíc ovlivní třetí ligu, kde hraje několik B mužstev prvoligových klubů. "Třetí lize to hodně prospěje. Když přijde reprezentační pauza, všechny ligové týmy toho využijí, protože juniorka se hrát bude," říká trenér třetiligového Písku Zbyněk Busta. Podle něj půjde o atraktivní útočný fotbal, juniorky navíc nebudou svázány sestupovými příčkami.

S tím však vyvstává otázka možné absence motivace. Pokud se nebude postupovat ani sestupovat, někteří hráči v tom nebudou vidět smysl. "Každý je jiný, ale věřím, že kluci si tu motivaci najdou. Mají šanci se dostat do ligového kádru. Doufám, že ta soutěž pomůže k tomu, že se hráči budou daleko rychleji vyvíjet," přemítá Michal Petrouš, jenž trénuje slávistické béčko. Lubas v tom žádný problém nevidí. "Když jsem šel na hřiště, šel jsem tam s tím, že chci vyhrát, To je podstata sportu. Neptám se na peníze, počasí, nebo jestli je balon zahuštěný. To by měl být základní ukazatel pro trenéry."

Podle Lubase bude vedle juniorky pokračovat i letos spuštěný systém farem. "Když se projekt spouštěl, byly z toho určité obavy, ale vzhledem k tomu, že k tomu nemá nikdo žádné připomínky, tak to asi funguje," myslí si. Že by v soutěžích nastal pomyslný guláš, když by hráč kopal v jedné sezoně v áčku, béčku i na farmě, si Lubas nepřipouští. "Jak ukazuje praxe, docela dobře to funguje a nikdo s tím problém nemá. Jde hlavně o to, aby hráči měli o víkendu možnost soutěžním utkáním završit tréninkový proces."

FAČR počítá s účastí dvaceti celků. Šestnáct klubů je povinně z Gambrinus ligy (přičemž Sparta si chce béčko zachovat a Liberec s Mladou Boleslaví o tom uvažují) a čtyři jsou druholigové (Jihlava, Zlín, Sezimovo Ústí a Zbrojovka Brno). Hracími dny budou pondělky a úterky. Na České televizi se pak každý týden odvysílá živě jeden z úterních zápasů. "Pro domácí mužstvo to znamená, že bude hrát na hlavním stadionu," doplňuje Petrouš.

Jasná jsou už i pravidla. Klub bude moci pětkrát střídat, nastoupit mohou až tři cizinci, kteří nebudou mít registrační průkaz. "Týdenní trénink toho kolikrát neukáže tolik jako jeden zápas," říká Lubas ke zkoušení zahraničních hráčů. Doufá, že nová soutěž získá pozornost fanoušků, o velké návštěvnosti si však iluze nedělá. "Některé kluby poukazovaly na to, co když se juniorka neosvědčí a budou se muset vrátit k B-týmům. Kdyby se to nepodařilo, kluby se budou moci vrátit k béčku a ty poputují minimálně do úrovně divize," slibuje Lubas.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy