Následuje
Panorama

Evropa prožila rekordní přestupové období, kluby utratily 73 miliard

Praha – Fotbalovou Evropou se přehnala přestupová smršť, která dala zapomenout na ekonomickou krizi. Kluby v létě dohromady investovaly zhruba 2,85 miliardy eur (asi 73 miliard korun). Jen pro srovnání: nejrušnějším přestupovým obdobím od roku 2001, kdy fotbalový trh začal skomírat po krachu Kirchova mediálního koncernu, bylo dosud léto 2009, v němž kluby utratily 1,9 miliardy eur.

Gareth Bale
zdroj: ČTK/AP autor: Bogdan Maran

Nejvíce k nebývalým nákupům přispěly tradičně celky z Anglie, které výrazně překonaly dosavadní rekord z roku 2008 (500 milionů liber) a utratily hned 638 milionů liber (19,35 miliardy korun). Na celkové částce se ale tentokráte výrazně podílely také Rusko, Ukrajina či Turecko.

V roce 2009 se rovněž zrodil rekordní přestup Cristiana Ronalda do Realu Madrid, který v neděli minimálně vyrovnal odchod Garetha Balea z Tottenhamu rovněž do Realu. Jednotlivé zdroje se sice rozcházejí v konečné sumě transferu, ale podle mnohých jde o částku 2,5 miliardy korun, což by mírně překonalo Ronaldův rekord.

Brazilec Neymar v dresu Barcelony
zdroj: AP autor: Andres Kudacki

Kromě Balea přestoupilo dalších 26 hráčů za částku přesahující 20 milionů eur, z toho Edinson Cavani a Radamel Falcao překonali hranici 60 milionů a další čtyři fotbalisté sumu 40 milionů. Celkem se uskutečnilo šest z 20 největších přestupů všech dob.

Nejzajímavější přestupy (v milionech eur):

Gareth Bale Tottenham → Real Madrid 100

Edinson Cavani Neapol → PSG 64

Falcao Atlético Madrid → Monako 60

Neymar Santos → Barcelona 57

Mesut Özil Real Madrid → Arsenal 50

James Rodríguez Porto → Monako 45

Fernandinho Šachtar Doněck → Manchester City 40

Willian Machačkala → Chelsea 38

Gonzalo Higuaín Real Madrid → Neapol 37

Mario Götze Dortmund → Bayern 37

zdroj: transfermarkt.de

Nejaktivnější na trhu byly znovu anglické celky, kterým vládl Tottenham. Londýnský celek těžil především ze sumy, kterou utržil za Balea. I když utratil 122 milionů eur, nakonec zůstal v minusu jen čtyři miliony. Naopak Manchester City při výdajích 116 milionů měl příjem z přestupů jen 12 milionů.

Na špičce jsou Real a Monako

Vládci přestupového období však byly hlavně Real Madrid, který utratil 163,5 milionu eur, z toho většinu za Balea, a Monako. Nováček francouzské ligy vynaložil ještě o tři miliony eur více než Real, hlavně kvůli nákupu záložníků Joaa Moutinha a Jamese Rodrígueze z Porta a kanonýra Radamela Falcaa z Atlética Madrid.

Radamel Falcao v dresu Monaka
zdroj: ČTK/DPA autor: Karl-Josef Hildenbrand

Francouzská liga právě zásluhou Monaka a Paris St. Germain investovala do posil téměř totožnou sumu jako italská Serie A a španělská Primera Division. Všechny se pohybovaly kolem 380 milionů eur. V Itálii a Španělsku však kluby daleko více hráče prodávaly, a tak celkově skončily obě ligy v plusových číslech. Ve Španělsku dokonce z přestupů získaly o 110 milionů více, než vynaložily.

Většina klubů se snažila držet vyrovnaný rozpočet

Jde o důsledek přísných pravidel UEFA, která se kvůli ekonomické krizi a sérii krachů klubů po celé Evropě snaží přimět týmy k hospodaření s vyrovnaným rozpočtem. Proto až na anglické celky a Monako s PSG většina klubů musela prodat hráče, aby mohla nakoupit nové. To se týká i Realu Madrid, který sice hodně utrácel, ale zároveň prodal hráče celkem za 114 milionů eur. Právě velké množství přestupů přispělo k tomu, že celková suma za transfery je i v době ekonomické krize tak vysoká.

Nejméně z pěti nejsilnějších lig utratila německá Bundesliga, která s 263,5 miliony eur skončila až za Ruskem, kde kluby především zásluhou Dynama Moskva a výprodeje Machačkaly investovaly 272 milionů. 

Pořadí týmů, které utratily nejvíce (v milionech eur):

Monako 166

Real Madrid 163,5

Tottenham 122

Manchester City 116

PSG 111

Neapol 85,5

Chelsea 77,8

Barcelona 70

Dynamo Moskva 68

AS Řím 66,3

Bayern Mnichov 62

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy