Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Dáme za tebe 8 miliard, slyšel Ronaldo z Číny. Rekordní přestup ale odmítl

Madrid – Bohaté čínské kluby rozjely přes zimu další velký lov hvězd. Do ligy už získaly Oscara či Carlose Tevéze, ale podle hráčského agenta Jorgeho Mendese mířily ještě výš. Nejmenovaný tým toužil získat Cristiana Ronalda, za něhož byl ochotný zaplatit rekordních 300 milionů eur (asi 8,1 miliardy korun). Čerstvý vítěz ankety o nejlepšího hráče světa za uplynulý rok však astronomickou nabídku odmítl.

Cristiano Ronaldo slaví výhru Realu Madrid
zdroj: ČTK/AP

Aktuálně nejdražším fotbalistou historie je Francouz Paul Pogba, jehož letní transfer z Juvetusu Turín přišel Manchester na 100 milionů eur.

Čínská liga v posledních dnech láká zvučná jména, aby získala na prestiži. Pro hráče má přitom připraveny královské platy. Ronalda, jenž minulý měsíc prodloužil s madridským klubem kontrakt do roku 2021, zájemce podle Mendesových slov lákal na roční gáži přesahující 100 milionů eur, zhruba čtyřnásobek toho, kolik nyní pobírá ve Španělsku.

"Jenže peníze nejsou všechno. Real je jeho život, Cristiano je tam šťastný a do Číny v žádném případě nepůjde. Čínský trh je nový, může koupit spoustu hráčů, ale ne Cristiana," řekl Mendes.

Ronaldův někdejší spoluhráč z Manchesteru United Argentinec Carlos Tévez se však přesvědčit nechal a kontrakt s klubem Šanghaj Šen-chua na roční gáži z něj činí podle odhadů tisku aktuálně nejlépe placeného fotbalistu planety.

Čína touží do 30 let ovládnout fotbal, dokonce se mluví o tom, že je to nařízení tamní vlády. Jejím argumentem jsou zatím peníze: v aktuálním pořadí pěti nejvyšších platů v nejpopulárnějším sportu světa její kluby zaujímají tři místa.

Nejlépe placení fotbalisté světa (podle odhadů tisku):

1. Carlos Tévez (Arg.) Šanghaj Šen-chua (Čína) 38 mil. eur (1 mld. Kč)

2. Oscar (Braz.) Šanghaj SIPG (Čína) 24 mil. eur (648 mil. Kč)

3. Cristiano Ronaldo (Portug.) Real Madrid (Šp.) 23,6 mil. eur (637 mil. Kč.)

4. Hulk (Braz.) Šanghaj SIPG (Čína) 21 mil. eur (567 mil. Kč)

5. Lionel Messi (Arg.) FC Barcelona (Šp.) 20 mil. eur (540 mil. Kč)

Fotbalový rozhodčí Clattenburg by případnou nabídku z Číny zvážil

Nejlepší rozhodčí roku 2016 Mark Clattenburg připustil, že by zvážil případnou nabídku na působení v čínské superlize. "Čína se snaží rozvíjet svůj fotbal, stačí se podívat, koho přivádějí," řekl Clattenburg. "Aktuálně nemám na stole žádnou nabídku, ale pokud přijde, budu ji zvažovat. Momentálně jsem pod smlouvou v Premier League, kde pískám dvanáct nádherných let. Musím ale myslet na svou budoucnost," prohlásil.

Jednačtyřicetiletý Clattenburg v tomto roce řídil finále Ligy mistrů i mistrovství Evropy. Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků ho pak zvolila nejlepším sudím roku, ocenění dostal i na ceremoniálu Globe Soccer Award v Dubaji.

Anglický rozhodčí Mark Clattenburg
zdroj: ČTK/DPA/ autor: Uwe Anspach

Na nabídce z Číny by ho vedle lukrativní odměny lákalo především to, že by mohl pomoci k rozvoji tamních rozhodcovských standardů. "Peníze nikdy nejsou hnacím motorem pro rozhodčí. Je to o tom dělat něco jiného a pomoci s rozvojem. V budoucnu bych rád dělal něco podobného jako Howard Webb," jmenoval Clattenburg jiného anglického rozhodčího, který přijal nabídku ze Saúdské Arábie.

"Pokud chcete zlepšovat úroveň fotbalu, potřebujete i kvalitní rozhodčí. Čína se snaží přilákat největší hvězdy, ale pokud chtějí mít uznávanou ligu, potřebují k tomu i další prvky. A sudí jsou nedílnou součástí fotbalu," dodal Clattenburg.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy