Následuje
SP Rakousko

Chovanec: Legislativa není špatná. FAČR a kluby ji akorát nevyužívají

Praha – Rychlá změna legislativy v boji proti chuligánům na stadionech? Podle ministra vnitra Milana Chovance není potřeba. Problém vidí jinde - v tom, jak kluby využívají, respektive nevyužívají té současné. "Fotbalová asociace má s policií dohodu, ale příliš ji nedodržuje," řekl. 

Milan Chovanec
zdroj: ČTK autor: Ožana Jaroslav

Diskuze o změnách v legislativě se rozhořela po sobotním ligovém utkání Ostravy se Spartou, které po poločasové přestávce na dvacet minut narušilo řádění výtržníků na tribunách. Baník za to od disciplinární komise dostal pokutu 300 tisíc korun a podmíněné uzavření hlediště na Bazalech na dva zápasy.

Po zápase se předseda FAČR Miroslav Pelta a ministr školství, mládeže a tělovýchovy Marcel Chládek dohodli na vytvoření pracovní skupiny, která připraví změnu legislativy pro tvrdší boj s chuligány. "Nejsme zastánci uspěchaného postupu, protože současná legislativa umožňuje potížisty tvrdě trestat," řekl Chovanec.

"Výtržníci dnes například můžou dostat až desetileté tresty zákazu vstupu na stadiony a musí se hlásit na policejních stanicích. A já moc rozdíl mezi deseti lety a doživotním nevidím. Ale současná legislativa se nevyužívá," přidal ministr.

Za problémy podle ministra však můžou zejména kluby, které dosud nedokázaly vytvořit databázi problémových fanoušků, přestože od ministerstva dostaly už před šesti lety návod, aby vše proběhlo v souladu se zákonem na ochranu osobních dat.

"Vydali jsme brožuru, kde je podrobný návod, jak organizátoři sportovních akcí mají a můžou zajistit klid a pořádek na stadionech," řekl Chovanec. "Vytvoření databáze potížistů je však prací fotbalové asociace, ne policie," uvedl.

"Navíc pokud znáte jména lidí, kteří jsou v daném sektoru, tak s pomocí kamerových systémů se potížisti hledají velmi snadno. Když ale nemáte seznam jmen, nemůžete spojit obličej se jménem a identifikace pak trvá velmi velmi dlouho," řekl Chovanec. Současně odmítl Peltův návrh, aby se na stadion vrátila policie. 

Plnění dohody ze strany klubů? Dvacet procent

"Není pravda, že policie na stadionech není. Jsou tam antikonfliktní týmy a policisté v civilu, takzvaní spotteři. U rizikových zápasů, kterých je asi čtyřicet, policie doprovází fanoušky a je u stadionu připravena zasáhnout," řekl.

"Nechceme, aby se na stát přenesly náklady za pořadatelskou službu. Do roku 2009 stála policie u turniketů a pomalu trhala lístky. Není však možné, aby daňoví poplatníci platili fotbalovým klubům levnou pořadatelskou službu," prohlásil Chovanec.

Podle ministra má navíc vlastník stadionu jasné právo rozhodovat o tom, koho na stadion vpustí. "Proto měl být vytvořen seznam problémových fanoušků a měly být zavedeny kamerové systémy," uvedl Chovanec. "Jsme přesvědčeni o tom, že policie plní smlouvu s fotbalovou asociací na sto procent. Nejsme však přesvědčeni o tom, že náš partner se chová stejně," prohlásil.

"Kdybych měl procentuálně vyjádřit, jak jednotlivé kluby a fotbalová asociace plní dohodu s policií, tak je to maximálně z dvaceti procent. Vnímáme to jako velký problém," přidal první náměstek policejního prezidenta Tomáš Tuhý.

Brífink ministra vnitra k bezpečnosti při fotbalových utkáních

Ostrava je podle Tuhého posledním příkladem, kdy policie upozorňovala asociaci na nevhodný čas i termín. "Ale hlas policie nebyl vyslyšen," řekl Tuhý s tím, že řada stadionů v lize navíc nesplňuje bezpečnostní podmínky. "Kdybychom striktně dodržovali dohodu, velká většina stadionů bude mít problém. Ale ani tady není poradní hlas policie slyšen a my se zpravidla licenčních řízení ani neúčastníme," uvedl Tuhý.

Ten s Chovancem navštíví zápas mezi Bohemians 1905 a Ostravou, který patří mezi rizikové a kvůli událostem ze soboty byla zpřísněna bezpečnostní opatření, mezi něž patří i prodej lístků na jméno. "Chceme vidět jak ticketing a turnikety fungují v chodu. Je lepší mít osobní zkušenost než rozhodovat od stolu," dodal Chovanec.

Zdroj
ČT24, ČTK

Hlavní zprávy