Následuje
Aktuálně

Za řádění chuligánů dostal Baník třetí nejvyšší pokutu v historii

Praha – Za řádění fanoušků na Bazalech musí ostravský klub zaplatit pokutu 300 tisíc korun. Disciplinární komise FAČR navíc za nezvládnutí pořadatelské služby Baník Ostrava potrestala podmíněným uzavřením hlediště na dva zápasy. Podmínka platí do konce kalendářního roku. Baník se proti trestu nebude odvolávat. Potrestána byla i Sparta pokutou 50 tisíc korun.

Výtržnosti fanoušků v Ostravě
zdroj: ČTK autor: Sznapka Petr

Baníku hrozilo nepodmíněné uzavření stadionu na tři zápasy a povinnost sehrát utkání nejméně 100 kilometrů od Ostravy. Komise se však vzhledem k polehčujícím okolnostem rozhodla pro mírnější trest. "Jednali jsme několik hodin a vyslechli jsme si všechny strany. Nakonec jsme se poměrně jednohlasně rozhodli pro tento trest. Polehčující okolností bylo to, že se zápas dohrál. Baník se zároveň zavázal udělat bezpečnostní opatření do budoucna," řekl předseda disciplinární komise Richard Baček.

Ostravský klub je s trestem smířen

Baník mimo jiné musí snížit i kapacitu o 4 000 míst kvůli zvětšení nárazníkové zóny mezi domácími a hostujícími fanoušky. Navíc je povinen nasadit dvojnásobný počet pořadatelů u vstupů a zkvalitnit prohlídky.

O přípravách na páteční zápas Bohemians 1905 - Baník Ostrava čtěte zde (//sport/fotbal/267436-dolicek-se-pripravuje-na-banik-vstupenky-budou-jen-na-jmeno/).

Baník rovněž bude v případě podobných problémů sám navrhovat předčasné ukončení zápasu a následnou kontumaci v neprospěch ostravského celku. "A to i v zápase, který by mohl rozhodnout o záchraně," řekl majitel Baníku Petr Šafarčík. "Trest akceptujeme a nebudeme se odvolávat. Všichni cítíme, že pro nás bylo největším trestem to, co se v sobotu stalo na stadionu," dodal.

Jde o nejvyšší pokutu v této sezoně a patří i mezi nejvyšší udělené pokuty posledních let. Nejtvrdší trest dostala v roce 2011 Slavia, která za předčasné ukončení pohárového semifinále s Olomoucí musela zaplatit 750 tisíc korun a sehrála tři zápasy bez diváků.

Baník byl potrestán za to, že chuligáni narušili sobotní zápas během poločasové přestávky; kvůli řádění na tribunách začal druhý poločas s dvacetiminutovým zpožděním. Zhruba stovka výtržníků, mezi nimiž zřejmě byli i Poláci, se pokusila dostat do sektoru hostů. Fanoušci poničili zařízení stadionu, zejména vytrhávali sedačky. Mezi zadrženými byli příznivci obou týmů, Baník předběžně odhadl škody na půl milionu korun. V reakci na násilí na Bazalech se šéf FAČR Miroslav Pelta zasazuje o změnu legislativy pro boj s násilníky na stadionech.

Pokuta 20 tisíc za Limberského

Potrestána byla také Sparta za porušení povinností hostujícího klubu. Za to zaplatí 50 tisíc korun. Další pokutu 20 tisíc korun pak musejí Letenští uhradit za použití pyrotechniky a hanlivý transparent namířený vůči hostujícímu hráči Davidovi Limberskému při utkání s Plzní. V hledišti se objevil transparent s nápisem "Limberský chcípni", který v průběhu zápasu nechalo vedení Sparty odstranit.

Za porušení pořadatelské služby v utkání s Ostravou zaplatí Brno pokutu 20 tisíc korun, stejnou částkou pak potrestala disciplinárka Baník ve stejném duelu za nevhodné chování hostujících fanoušků. Ve druhé lize dostalo pokutu 20 tisíc Táborsko kvůli nedostatečné pořadatelské službě v utkání s Hradcem Králové, "Votroci" zaplatí polovinu. Disciplinárka také zahájila řízení se Slováckem a Brnem po jejich vzájemném zápase.

Jen dva týmy dostaly vyšší pokutu než Baník

750 000:

Slavia Praha (květen 2011) - Za výtržnosti domácích fanoušků v úvodním semifinále Ondrášovka Cupu s Olomoucí, které muselo být kvůli násilnostem předčasně ukončeno.

500 000:

Bohemians Praha (květen 2003) - Za inzultaci asistenta rozhodčího Ladislava Talpy domácím fanouškem při utkání se Spartou, které bylo poté předčasně ukončeno.

300 000:

Opava (září 2009) - Za vniknutí diváků na hrací plochu při pohárovém utkání s Ostravou.

Baník Ostrava (březen 2014) - Za výtržnosti fanoušků v ligovém duelu se Spartou (navíc podmíněné uzavření hřiště na dva zápasy).

250 000:

Sparta Praha (březen 2009) - Za zranění dvanáctiletého podavače míčů vhozeným dělbuchem (navíc uzavření sektorů za oběma brankami na tři utkání).

200 000:

Slavia Praha (březen 2000) - Za zasažení delegáta zápasu Oldřicha Rotta hozeným zapalovačem (navíc podmíněné uzavření hřiště na dva zápasy).

Opava (květen 2004) - Za výtržnosti, které vyvolali fanoušci hostující Ostravy.

Liberec (leden 2005) - Za zasažení rozhodčího Luboše Helebranta lahví po utkání se Slavií.

Bohemians 1905 (prosinec 2009) - Za výtržnosti diváků v utkání se Spartou.

Slavia Praha (říjen 2013) - Za řádění fanoušků v derby se Spartou (navíc podmíněné sehrání jednoho domácího zápasu bez přítomnosti diváků).

Sparta Praha (říjen 2013) - Za řádění fanoušků v derby se Slavií.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy