Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Vláda dala profesionálnímu sportu v Česku zelenou, restart soutěží se blíží

Volání po obnovení profesionálního sportu přineslo kýžené ovoce. V Česku se mohou opět restartovat soutěže, pokud splní přísné hygienické podmínky. Povolen je od středy také trénink profesionálů na vnitřních sportovištích, která pro ně byla v rámci opatření proti koronaviru uzavřena od 12. října. O vládním rozhodnutí informoval na Twitteru předseda Národní sportovní agentury (NSA) Milan Hnilička.

Radost fotbalistů Slavie
zdroj: ČTK autor: Ondřej Deml

Restart soutěží přerušených rovněž před třemi týdny bude postaven na individuálně udělovaných výjimkách. Týká se nejen fotbalu a hokeje, které ho intenzivně prosazovaly, ale všech soutěží napříč sporty schopných splnit hygienické standardy.

"Ty budou ještě upřesněny, ale mělo by to být něco podobného jako u fotbalu - mimo jiné pravidelné plošné testování," řekl mluvčí NSA Jakub Večerka.

Vzhledem k aktuální epidemiologické situaci se všechny soutěže budou odehrávat bez diváků.

Je nám líto, video expirovalo.
Vláda povolila profesionální sport. Pravidla budou přísná, hlásí Hnilička

V Česku se na rozdíl od jiných evropských zemí, kde rovněž epidemie koronaviru v posledních týdnech nabírá na obrátkách, s vládními omezeními zastavil i profesionální sport.

To se vládním rozhodnutím změnilo. "Je to dáno tím, že profesionální sportovci mají sport jako své zaměstnání a chceme jim tuto práci umožnit. Je zde veliká výhoda oproti ostatním aktivitám v tom, že je možné, abychom tyto skupiny izolovali uvnitř uzavřených sportovišť a budou podrobeni opatřením nastaveným hygienou. Není to uvolňování a v žádném případě plošné uvolňování, ale jen umožnění práce této skupině lidí," uvedl ministr zdravotnictví Jan Blatný.

Předseda Ligové fotbalové asociace Dušan Svoboda:

"Jménem celého profesionálního fotbalu bych chtěl poděkovat všem, kteří se na postupném znovuobnovení soutěží podílejí. LFA společně s členskými kluby dělá maximum pro to, aby se již o nadcházejícím víkendu mohla rozehrát nejvyšší fotbalová soutěž."

Možnost mají všichni, ale nemusejí ji všichni využít. "Víme o tom, že nejvyšší fotbalová liga má ta opatření nastavená vysoko a velmi bezpečně. Chtěli jsme umožnit i ostatním profesionálním sportům, aby mohly fungovat. Jsme si vědomi toho, že ne všechny profesionální soutěže možná budou schopny tyto podmínky dodržet a aplikovat," uznal Hnilička. Dá se očekávat, že předepsaná opatření budou finančně i organizačně náročná.

ME v judu v Praze dostane výjimku

Mezinárodní soutěže dostávaly i na českém území výjimku, což by mělo fungovat i nadále. Týká se to například mistrovství Evropy v judu, které má hostit od 19. do 21. listopadu Praha, a přípravy českých reprezentantů na tento vrcholný podnik.

"Na tuto akci by se měla vztahovat výjimka, jelikož organizátor je schopen zajistit takzvanou bublinu, jak je to při jiných akcích po celé Evropě v této době. Co se změnilo, je, že by mohla být výjimka i pro přípravu profesionálů formou soustředění," komentoval to Hnilička.

Fotbalisté sice mohli trénovat, ale nesměli užívat vnitřní prostory stadionů a například trojice českých zástupců v Evropské lize trpěla nedostatkem herní praxe.

Ještě hůře na tom byli hokejisté a další zástupci individuálních i kolektivních halových sportů, kteří ani nesměli do hal. Řada hokejových klubů trénovala například na venkovním kluzišti ve středočeské Dobříši, některé celky i reprezentační výběry jednotlivců vyrážely do zahraničí. Plnohodnotná příprava to ale nebyla.

Ředitel hokejové extraligy Josef Řezníček:

"Nechci teď vůbec říkat, jestli se bude hrát v sobotu, v neděli, nebo kdy jindy. Chceme mít nejdříve na vědomí, co vlastně vláda přesně poskytla a umožnila. Náš manuál, který je striktní a přísný, máme odsouhlasený. Já věřím, že jsme schopni ho splnit. Od toho všeho se pak bude odvíjet také doba, kdy by se mohlo začít zase hrát."

Hnilička proto ocenil, že jeho několikatýdenní snaha dospěla k úspěšnému konci. Páteční prodloužení vládních restrikcí totiž prodloužilo i omezení pro sport do 20. listopadu, kdy nově končí nouzový stav.

"Velmi kvituji, že tohle vláda projednala. Bude se jednat o výjimky, které bude posuzovat hlavní hygienička Jarmila Rážová. Slibuji si od toho také to, že nám bude umožněno dívat se na sportovní odvětví, která máme rádi. Zjednoduší nám to situaci, kdy musíme zůstat doma. Zareagovali jsme na to, že celá Evropa ještě běží na sportovním poli," uvedl Hnilička.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy