Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Raiffeisen Trophy

Úvodní jarní kolo bude nadále jen s 1000 diváky. LFA ale věří, že se brzy počty zvednou

Úvodní jarní kolo nejvyšší domácí fotbalové soutěže tento víkend proběhne za stavájících nařízení, tedy maximálně s účastí tisícovky fanoušků, jak tomu bylo na konci podzimu. Ligová fotbalová asociace (LFA) o možném navýšení pro první a druhou ligu jednala s ministerstvem zdravotnictví a doufá, že v co nejkratší době by mohla být hlediště zaplněna z poloviny.

Koronavirus
zdroj: ČTK/AP autor: Kerstin Joensson

"Co se týká návratu diváků na stadiony, samozřejmě bychom si to všichni moc přáli. Dle našich informací se na ministerstvu zdravotnictví připravují materiály a plány, jak budou probíhat rozvolňovací vlny a postupné změny stávajících opatření. Víme také, jaká je situace v jiných evropských zemích, kde se s variantou omikron také potýkají, a napříč Evropou se přijímají významně rozdílná opatření," uvedl předseda LFA Dušan Svoboda.

Od 16. ligového kola, které se odehrálo na konci listopadu, může na sportovní akce v Česku maximálně tisícovka diváků. Při vstupu se musejí prokázat očkováním proti koronaviru nebo proděláním nemoci v posledních 180 dnech, negativní test se stejně jako při vstupu na další akce či do restaurací a barů neuznává.

O množství fanoušků na stadionech se mluvilo i v novém Fotbal fokus podcastu:

"Za profesionální fotbal bychom si přáli, abychom v co možná nejdřívější době přešli do režimu 50 procent povolených kapacit ligových stadionů. Také v tomto modelu jsme už v minulosti fungovali a myslím, že naše kluby dokázaly bezpečně zajistit všechna pravidla a jejich dodržování," řekl šéf LFA, která v Česku řídí profesionální soutěže.

Asociace hned po nástupu do funkce oslovila nového ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09). "Na rozdíl od minulé sezony se pořádání ligových utkání neřídí na základě výjimky či jiných speciálních pravidel, ale platí pro nás stejná pravidla jako pro jiné hromadné akce napříč obory v rámci jednoho mimořádného opatření. O to je pak složitější při jednáních se státními orgány dojít k dohodě. Samozřejmě bychom rádi, kdyby se na fotbal nahlíželo jinak, protože se domníváme, že v otevřeném prostoru je šíření nákazy podstatně méně rizikové než v uzavřených halách nebo budovách či v obchodních centrech," poznamenal Svoboda.

LFA jednala s ministerstvem i o možných změnách v karanténních opatřeních pro kluby. "Po dobu vrcholící zimní přípravy pro nás bylo prioritou především zajištění plnohodnotného tréninkového procesu všech týmů. Je třeba si uvědomit specifikum kolektivního profesionálního sportu, který se liší oproti běžným pracovním kolektivům. Případná kolektivní karanténa v jednom týmu totiž ovlivní i fungování v týmu soupeře, a může tak zasáhnout významně do chodu celé ligy. Nehledě k tomu, že se blíží také extrémně důležité zápasy Slavie a Sparty v evropských pohárech. Tam by případná karanténa měla nedozírné následky," dodal Svoboda.

Je nám líto, video expirovalo.
Studio 6: Postihy za pyrotechniku na sportovních akcích
Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články