Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Panorama

Svěrkoš žádnou výpověď od Baníku nedostal, tvrdí hráčův právník

Ostrava - Václav Svěrkoš prý neobdržel výpověď smlouvy s Baníkem Ostrava. Fotbalistův právník Petr Kausta dnes popřel slova šéfa klubu Petra Šafarčíka. Naopak - tvrdí, že Svěrkošův kontrakt je nadále platný a hráč se proti jeho podmínkám ani nijak neprovinil. 

Václav Svěrkoš
zdroj: ČTK autor: Jaroslav Ožana

Kausta ve své dnešní zprávě zpochybnil celou řadu Šafarčíkových tvrzení včetně toho hlavního o okamžitém rozvázání smlouvy způsobené opakovaným neplněním povinností ze strany hráče.

"Václavu Svěrkošovi nebyla do dnešního dne k jeho rukám žádná okamžitá výpověď doručena. Václav Svěrkoš ani žádným způsobem neporušil své povinnosti hráče vyplývající z hráčské smlouvy a nikdy na žádné porušení svých povinností nebyl nikým z vedení společnosti FC Baník Ostrava, a. s., upozorněn," uvedl Kausta.

Třicetiletý bývalý reprezentant Svěrkoš vede s Baníkem exekuční řízení o dlužnou částku zhruba osm milionů korun, v níž ale podle Šafarčíka klub figuruje pouze jako ručitel a do vyjasnění pohledávky, která jde podle ním za bývalým majitelem Tomášem Peterou, odmítá zbytek sumy vyplatit.

Kausta rozporuje i to, že snaha o zrušení smlouvy podle Šafarčíka není odvetou ze strany klubu. "Václav Svěrkoš disponuje nezpochybnitelnými důkazy, ze kterých je jednoznačně prokazatelné, že společnost FC Baník Ostrava, a. s., podmiňuje úhradu dluhu z ručitelského závazku zastavením exekuce a současně i předčasným ukončením hráčské smlouvy ke dni 30. září 2014 bez odstupného," uvedl Kausta. Smlouva má platnost do 30. června 2016.

Právník upřesnil, že Svěrkoš podle písemné dohody s Peterou, za jejíž plnění Baník ručí, byl v případě nesplacení dluhu oprávněn podat exekuci již od 16. března 2010. Nový majitel klubu Šafarčík pak v květnu 2013 uzavřel s hráčem notářský zápis s přímou vykonatelností, čímž se zavázal k plnění povinností vůči Svěrkošovi i z titulu ručitele.

"Své závazky vyplývající z tohoto notářského zápisu však společnost ve lhůtě splatnosti nesplnila, a jelikož naopak začala svůj závazek zpochybňovat a jeho úhradu podmiňovat nesmyslnými a nerovnými podmínkami, přistoupil Svěrkoš k podání návrhu na exekuci," vysvětlil Kausta.

Podle něj druhou část závazku Baníku vůči hráči tvoří dluh za nesplacené odměny a prémie, který však není součástí exekučního řízení. Kausta uvedl, že ani tuto částku Baník doposud neuhradil, byť to opakovaně sliboval. "Naposledy v dubnu letošního roku, když se Svěrkošem uzavřel dohodu o splátkách dluhu nejpozději do 15. června 2014, kterou následně sám doložil k licenčnímu řízení na FAČR," uvedl Kausta.

I díky této dohodě tak mohl Baník obdržet profesionální licenci na aktuální sezonu. Svěrkošův právník prohlásil, že ani Šafarčíkovo tvrzení o zastavení exekuce se nezakládá na pravdě. "Pravdou je, že Baník složil uvedené depozitum na účet soudního exekutora a současně podal návrh na zastavení exekuce. Do doby pravomocného rozhodnutí soudu bude tato částka vázána na účtu soudního exekutora, tedy není v dispozici Václava Svěrkoše, a proto není dluh splacen," uvedl Kausta.

Svěrkoš se momentálně zotavuje z třetí operace předního zkříženého vazu v koleni a už několik měsíců nehraje.

Je nám líto, video expirovalo.
Baník Ostrava vypověděl smlouvu Václavu Svěrkošovi
Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy