Sigma představila nové vedení klubu, Zlín oznámil osmou posilu
Před novináře poprvé předstoupil nový majitel olomoucké Sigmy. Fotbalový klub, který na jaře vyhrál domácí pohár a zajistil si účast v evropských soutěžích, převzal na konci června Milan Šimonovský, vlastník společnosti Sigma Sport. "Úspěšný tým se nemění. Proto také tady sedíme v té sestavě, ve které tady sedíme," řekl.

Sigma Sport z čerpadlářského holdingu Sigma Group koupila od spolku SK Sigma Olomouc 99,963 procenta akcií klubu. Jednalo se o transakci v hodnotě několika stovek milionů korun.
S příchodem Šimonovského došlo i ke změnám ve vedení. Do představenstva nově usedla například klubová legenda Aleš Škerle. Ladislav Minář v Sigmě zůstává, nově ale působí výhradně jako sportovní manažer. Novým předsedou představenstva byl zvolen Ondřej Navrátil jako zástupce Sigma Sport, místopředsedou je Jakub Beneš.

"Myslím, že minulou sezonu jsme trochu předběhli dobu. Nasadili jsme obrovsky laťku a na nás je, abychom to dokázali potvrdit, což nebude vůbec jednoduché," prohlásil trenér Tomáš Janotka.
"Dnes už jsme se dostali do fáze, kdy můžu poslat nabídku na hráče, a jde o několikamilionovou nabídku, což jsem si dříve nemohl vůbec dovolit," konstatoval Minář. Sigmu posílil například slovenský střední obránce Matúš Malý. Čtyřiadvacetiletý hráč přestoupil z Ružomberku a podepsal tříletou smlouvu.
"Stále pracujeme na zkvalitňování našeho kádru před sezonou, která pro nás bude z hlediska počtu utkání mimořádně náročná. Matúš je perspektivní fotbalista. Má zkušenosti z evropské půdy, ať už z pohárových předkol nebo z mládežnických reprezentací," řekl Minář.
Malý byl v posledních dvou sezonách oporou Ružomberku, se kterým před rokem vyhrál Slovenský pohár. Na kontě má i deset utkání v předkolech evropských pohárů.
Kliment zřejmě zatím v Sigmě zůstane
Olomouc vstoupí do nové sezony s cílem navázat na úspěšný minulý ročník. "Cíle se stanovují těžko. Vlčáků na trhu je obrovské množství. Na šestku pomýšlí Slavia a Sparta, dále Plzeň s Baníkem, ale i Liberec, Hradec Králové a Jablonec. Nevím, zda se to dá více nafouknout. My ambice neskrýváme. Nebudeme mít přehnané cíle a velké řeči. Striktní cíl jsme (od vedení) vyloženě nedostali. Chceme posouvat to, jakým způsobem jsme hráli, být úspěšní v lize a přinést zážitky v rámci evropských pohárů," prohlásil Janotka.
"Díky novým platinovým partnerům se nám podařilo už teď navýšit rozpočet řekněme dvojnásobně oproti tomu, co bylo v předchozích sezonách. Už jsme přes 200 milionů korun. V tom chceme pokračovat, což ale neznamená, že budeme předvádět nějaké finanční závody na přestupových trzích a převyšovat ostatní nabídky," podotkl Navrátil.
V Sigmě zatím spíše zůstane reprezentační útočník Jan Kliment. Jednatřicetiletý nejlepší střelec minulé ligové sezony utrpěl v dubnu vážné zranění, i tak o něj nadále usiluje Slavia. "Slavia poslala nabídku, ta je uzpůsobena zdravotnímu stavu hráče. Ve fotbale platí ne to, o čem se diskutuje, ale až to, co je podepsané. Myslím si, že v téhle fázi vše směřuje k tomu, aby se Honza dal během podzimu zdravotně do pořádku, dostal se do herní praxe a na jaře nám svými výkony ještě pomohl. Člověk nikdy nemůže říct, že to bude tak nebo tak. Ale vše nasvědčuje tomu, že Honza odejde až po sezoně," přiblížil Minář.
Sigma nadále řeší možnou spolupráci s legendárním brankářem Petrem Čechem. "S Petrem Čechem jednáme, v těchto dnech s ním budeme mít schůzku. Uvidíme, jak se situace vyvine. Představa je různorodá. Byl bych rád, aby se minimálně metodicky podílel na rozvoji mládeže," řekl vlastník společnosti Sigma Sport Milan Šimonovský.
"Komunikovali jsme spolu zatím jen telefonicky nebo videohovorem. Je to o tom, jakým způsobem se s ním majitelé domluví na jeho využití. Zda to bude v oblasti marketingu nebo i sportu. Bavili jsme se spolu o hráčích, jestli by byl schopen nám pomoct některými hráči v Anglii," podotkl Minář.
Hanáci ještě usilují o doplnění kádru. Spekuluje se o zájmu o pardubického Vojtěcha Sychru, egyptského útočníka Muhammada Jásira či kamerunského krajního beka či záložníka Simiona Micheze, který by mohl přijít na hostování ze Slavie. "Jednáme o tom," řekl Minář.
Vašulín bude rok hostovat v Sigmě z Plzně
Daniel Vašulín bude rok hostovat v Olomouci z Viktorie Plzeň. Sedmadvacetiletý útočník již absolvoval s Hanáky celou letní přípravu a oba prvoligové týmy se těsně před začátkem nové sezony definitivně dohodly na formě hráčova působení v Sigmě.
Vašulín přestoupil do Plzně loni v létě z Hradce Králové, na západě Čech ale zůstal mírně za očekáváním. Za Viktorii v minulé sezoně zasáhl do 31 ligových utkání, ve kterých si připsal čtyři branky a tři asistence. V jarní části nepatřil do základní sestavy. V nejvyšší soutěži má celkem na kontě 123 startů a 24 gólů.
Zlín přivedl osmou posilu, stal se jí záložník Cupák
Už osmou letní posilu představil nováček první fotbalové ligy Zlín. Kádr ševců rozšířil šestadvacetiletý záložník Michal Cupák, který v minulé sezoně pomohl rodné Kroměříži k postupu do druhé ligy. Vedení Zlína podepsalo s bývalým učitelem podle klubového webu tříletou smlouvu.

"Michal Cupák je univerzální hráč do středové řady, dokáže hrát jak ve vyšším, tak v nižším postavení. Je to záložník, který hraje ve vysoké intenzitě a dokáže řešit i finální fázi. Jeho příchod byl hodně o trenérovi (Bronislavu Červenkovi), který ho trénoval v Kroměříži a ví, co s ním přichází," řekl sportovní manažer Pavel Hoftych.
Cupák zaujal na herním kempu v Rakousku v přípravných zápasech s Ferencvárosem a Tirolem, čímž si vysloužil kontrakt. "V obou zápasech vypadal velmi dobře. Zapadl do týmu a věříme, že mu může pomoct. Už několikrát měl možnost naskočit do ligy, ale nakonec se vše doladilo až s příchodem do Zlína," uvedl někdejší trenér Bohemians 1905, Liberce nebo Mladé Boleslavi.
Nová posila Zlína strávila celou dosavadní kariéru v dresu Hanácké Slavie Kroměříž, jejímž je odchovancem. Dosavadním maximem byla pro Cupáka druhá liga v předminulé sezoně, jinak působil v MSFL. V minulosti se živil jako učitel na druhém stupni základní školy v Kroměříži, kde vyučoval matematiku a tělesnou výchovu.
"Fotbal se musí hrát i hlavou, nejen nohama. Přemýšlet o nejlepším řešení. V matematice i fotbale bývá ten nejjednodušší způsob ten nejlepší. Jednoduchá přihrávka může být efektivnější než nějaká složitá, kterou by nezahrál ani Messi," prohlásil Cupák.
Nadcházející sezonu nejvyšší soutěže, kam se vrátili po roční absenci, začnou svěřenci trenéra Červenky v sobotu v Teplicích.