Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Thomas Cup 2024

LFA bude nově bez předsedy, ve výboru zasednou zástupci nejlepších klubů poslední sezony

Změnu stanov si schválilo Ligové grémium Ligové fotbalové asociace (LFA). Od nové sezony se zruší post předsedy i obou místopředsedů a všech sedm členů ligového výboru bude mít stejné postavení. Zasednou v něm zástupci prvních čtyř klubů nejvyšší soutěže a nejlepšího nepostupujícího celku z druhé ligy. Obě soutěže si navíc budou volit po jednom členovi. Posílena bude pozice výkonného ředitele, který bude řídit profesionální soutěže. 

Dušan Svoboda na tiskové konferenci
zdroj: LFA autor: Jan Gruber

V čele asociace od jejího vzniku stojí jako předseda Dušan Svoboda, funkcionáři pražské Sparty vyprší současný mandát po konci soutěžního ročníku. Členové ligového výboru byli dosud jednou za čtyři roky voleni, nově se bude orgán obsazovat vždy po sezoně podle pořadí v obou soutěžích. Výkonného ředitele, jímž je aktuálně Tomáš Bárta, nadále jmenuje ligový výbor. LFA od léta 2016 řídí první a druhou ligu poté, co profesionální soutěže získaly nezávislost na Fotbalové asociaci ČR.

"Důležitá změna je ve způsobu konstituce ligového výboru. Z mého pohledu dochází k odpolitizování orgánu, protože dřív byly jednou za čtyři roky volby. V současné době se výrazným způsobem změní a zjednoduší. Z mého pohledu je to i návrat k prapůvodní myšlence vzniku LFA," řekl Svoboda.

"Jedna z věcí, proč jsem tehdy s myšlenkou LFA přišel, bylo, že jsem chtěl, aby se LFA trochu vymkla z volebního mechanismu FAČR. Jednou za čtyři roky má FAČR volby, volené pozice se vždy stávají předmětem interních dohod. Chtěli jsme, aby se LFA z těchto volebních dohod posunula trochu mimo," dodal průkopník samostatnosti ligy.

Nejlepší kluby budou moci vyslat do ligového výboru prakticky kohokoliv ze svého středu. "Je to ve výlučné kompetenci klubů. Čistě teoreticky tam bude podmínka, že to musí být člen FAČR. Jiné omezení tam není," řekl Svoboda. "Co se týká toho jednoho místa z první a druhé ligy, to bude podléhat klasické volební proceduře. I tito členové se budou měnit po roce," přiblížil člen výkonného výboru FAČR.

Nevyloučil, že pokud by ho Sparta, která s jistotou skončí v nejvyšší soutěži do čtvrtého místa, nominovala, v ligovém výboru by jako člen pokračoval. "Možné to je," řekl. "S kolegou (místopředsedou za první ligu Adolfem) Šádkem jsme si ještě předsevzali nějaké cíle. Budeme usilovat o to, aby se zvýšil počet zvolených zástupců ve výkonném výboru (FAČR) za ligu ze dvou na tři. Obecně jako pamětník považuji za důležité, aby byla personální shoda a kontinuita v obsazení ligového výboru a členů výkonného výboru za kluby první a druhé ligy. Některé věci jsou spolu úzce propojené. Ti lidé takhle mohou nejlépe reprezentovat zájmy profesionálních klubů," podotkl.

Předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík na sociální síti X uvedl, že ligový výbor jmenuje výkonného ředitele na základě výběrového řízení. Bude mít výrazně posílené pravomoci, svůj tým a zvýšený rozpočet. Favoritem je stávající ředitel Bárta. Kontrolní výbor LFA zůstane ve tříčlenném složení a nadále bude mít čtyřletý mandát.

"Myslím, že z hlediska praktického fungování LFA se toho zase tolik nezmění. Doteď měl veškeré pravomoci k řízení soutěží svěřené výkonný ředitel na základě pověření od ligového výboru. Stanovy něco říkaly a ligový výbor kompetence převedl na Tomáše Bártu. Nově to bude zakomponováno přímo do stanov, je to jakási formální změna," uvedl Svoboda.

Zdroj
ČTK

Hlavní zprávy

Nejčtenější články