Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
SP Troja

GLOSA: Trenéři v ohrožení. Vyhodit, nebo věřit dál?

Když se vyhrává, je ejchuchů, jenže každé hody jednou skončí a pak přicházejí starosti. Ve fotbalové lize je to stejné a v těchhle chvílích jsou trenéři nejohroženějším druhem. Vlastníci klubů pak mají dilema, zda je nechat dál dělat svoji práci, nebo jim poděkovat a na shledanou...

Pavel Hapal
zdroj: ČTK autor: Sznapka Petr

Když nejsou výsledky, je třeba nějaký impuls, něco změnit, restartovat. A než vyměnit polovinu hráčů je často schůdnější vystřídat trenéra. Nyní se zdají být v lize neohroženějšími Pavel Hapal v Ostravě a Michal Bílek v Plzni.

A nejvíc to má nejspíš nahnuté Hapal, který zatím na jaře nedokázal Baníku vrátit vítěznou mentalitu. Inkasuje jednu ránu za druhou. Osm zápasů – jedna výhra, dvě remízy a pět porážek.

Výsledek je bída. V tabulce třináctý flek, tři body od pozice zajišťující v nadstavbě únik z boje o udržení.

"Leží na nás deka. Dopředu nejsme nebezpeční a vzadu děláme chyby," konstatoval Hapal po poslední porážce v Českých Budějovicích.

I období, v němž se na hlavu trenéra Michala Bílka v Plzni slétávaly jen pochvaly ze všech stran, také skončilo poté, co dlouhodobý vládce ligy začal klopýtat. Z posledních pěti zápasů vyhrál v lize jediný a tři prohrál – naposledy doma s Bohemians, kteří dokázali dát vítězný gól na 2:1 dokonce v oslabení.

Pánové Václav Brabec a Adolf Šádek tak mají o čem přemýšlet. A majitel Plzně Šádek ještě před poslední víkendovou porážkou prohlásil: "Věřím trenérovi i hráčům."

Ale také potvrdil, že by do konce června chtěl splnit svůj dlouhodobý plán a klub prodat novému majiteli. To by samozřejmě šlo s titulem lépe.

Teď je Viktoria třetí a stále marně chytá druhý dech. Před nadstavbovou částí, v níž bude bojovat o titul, má ale poměrně lepší los než její pražská konkurence. Nejtěžší šichta ji podle všeho čeká jen na Spartě, jinak soupeři k poražení – v Boleslavi, s Jabloncem, v Ostravě, se Zlínem a v Teplicích.

Pochybnosti zůstávají a poslední rychlá trenérská řešení v téhle sezoně také zatím moc nezafungovala. Například ve Zlíně, který má restartovat sám velký Pavel Vrba. Ten začal třemi zápasy s bilancí dvou remíz a jedné výhry, jenže pak přišlo pět utkání, z nichž urval Zlín jen dva body a je poslední.

A jak to vypadá v Teplicích, kde Zdenko Frťala vystřídal Jiřího Jarošíka, který se tak už nedočkal uzdravení pěti šesti hráčů základní sestavy a Teplice uhrály v prvním zápase se štěstím bod a ve druhém narazily v Pardubicích a jsou už předposlední.

Zkrátka, kde nic není, ani smrt nebere.

Naopak třeba ve Spartě se zdá, že se trpělivost vyplatila. Dánský trenér Brian Priske neměl zrovna na růžích ustláno. Hlasy po jeho odvolání sílily. "Sparta už na jaře do boje o titul mezi Slavií a Plzní nezasáhne," tvrdili znalci tuzemského fotbalu.

Jenže majitel klubu Daniel Křetínský tentokrát vydržel a po dlouhé době projevil cit pro řešení. A ejhle – výsledek se dostavil. Sparta je už jen o skóre druhá za Slavií a pět bodů před třetí Plzní. Na jaře ztratila pouhé dva body. Takže trpělivost se někdy vyplácí.

Jenže i zkušení trenéři se mohou někdy dostat do situace, z níž těžko hledají cestu ven, a vyhazov pak i pro ně bývá vysvobozením, i když si to neradi připouštějí.

Je to dilema a majitelům klubů není co závidět, ale je to jen na nich. A jestli zvolí to správně, nebo ne, ukáže až čas.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články