Fotbalové kluby kritizují nejednotnost v rozhodování, kalibrovaná čára by měla přijít s novým tendrem na TV práva
Profesionální fotbalové kluby nejsou spokojeny s výkony sudích a prací komise rozhodčích. Na ligovém grémiu v Praze šéfové jednotlivých týmů kritizovali především nejednotnost v posuzování situací a nejednoznačnost uplatňování pravidel. Fotbalovou asociaci ČR, pod kterou komise rozhodčích spadá, kluby vyzvaly, aby se ještě intenzivněji zabývala přípravou a školením sudích.
"Rozhodčí jsou vždy nejsilnější téma jakéhokoliv setkání fotbalových funkcionářů. Téma rozhodčích dnes bylo nejsilnější téma, které se řešilo i před samotným grémiem na takovém neoficiálním setkání klubů," řekl Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace, která řídí v Česku profesionální soutěže.
"Nějaké věci jsme si k tomu řekli. Přijali jsme k tomu takové usnesení, kterým chceme apelovat na komisi rozhodčích, respektive Fotbalovou asociaci ČR, aby se ještě daleko intenzivněji zaobírala otázkou fungování komise rozhodčích a daleko intenzivnější přípravy rozhodčích na jednotlivá utkání," dodal sparťanský funkcionář.
První ligu řadu sezon trápí rozdílný metr jednotlivých rozhodčích. "Jde především o nejednotnost posuzování na první pohled identických situací. Vy víte, že nikdy nejsou úplně totožné, vždy je to trochu jinak. Ale to byla hlavní výtka, jakási nejednotnost v aplikaci pravidel v jednotlivých zápasech od jednotlivých rozhodčích. K tomu směřovala kritika a pak částečně v některých případech k nešikovné komunikaci směrem navenek," uvedl Svoboda.
Komisi dva roky vede bývalý ligový sudí Radek Příhoda a spolu s kolegy výrazně omladili rozhodcovský sbor.
"Kritika směrem ke komisi rozhodčích zcela jistě zazněla, nebudu říkat, že ne. Ale odvolání nebo snaha o odvolání Radka Příhody na stole vůbec nebyly. Ligové grémium ani nemůže předsedu komise rozhodčích odvolávat, to je výlučná kompetence výkonného výboru FAČR," připomněl Svoboda.
Nejednotnost do posuzování situací podle něj paradoxně částečně vneslo video. "Jsou jasně daná pravidla, která jsou ale už tak dost složitá. Vstoupil do toho nový prvek, VAR (videorozhodčí). Spousta věcí začíná být čím dál tím méně jasná a zřejmá na posouzení, třeba pravidlo o ruce nebo surové hře. Byť by se mohlo zdát, že je tomu právě díky VAR naopak. Rozhodčí se stávají trochu obětí technologie, je pak složité pravidla uplatňovat," poznamenal Svoboda.
"Měli jsme dnes poměrně obsáhlou prezentaci od (místopředsedy komise) Libora Kovaříka. Ukázal nám celou řadu zajímavých věcí, jedna z nich je opravdu velmi nízký věk rozhodčích třeba v porovnání s anglickou ligou a daleko menší počet odpískaných zápasů na vyšší úrovni. Tu nezkušenost je asi potřeba nějakým způsobem nahrazovat daleko intenzivnější přípravou, proškolováním, sestřihy ze zápasů," doplnil Svoboda.
Liga stále nemá k dispozici takzvanou kalibrovanou čáru pro posuzování ofsajdových situací. LFA pravděpodobně v červenci vypíše tendr na prodej televizních práv, která do konce nadcházející sezony drží společnost Pragosport. Výsledky by poté měly být vyhlášeny v září až říjnu.
Konkrétní nabídky zatím nechtěl Svoboda specifikovat. "Zavedení kalibrované čáry pak budeme řešit s vysílatelem, který práva získá. Věřím, že od sezony 2024/25 se k té ofsajdové čáře zásadním způsobem přiblížíme," dodal Svoboda.