Druhý nejvyšší trest: Frydrych si kvůli zákroku na Klimenta nezahraje deset zápasů
Trest na deset soutěžních utkání udělila disciplinární komise Ligové fotbalové asociace ostravskému Michalu Frydrychovi za zákrok, jímž před týdnem v semifinále domácího poháru způsobil zlomeninu lýtkové kosti olomouckému Janu Klimentovi. Obránce Baníku si už jeden zápas odpykal o víkendu, přijde o zbylá čtyři kola ligové nadstavby a úvodních pět duelů nové sezony.

Olomouckému Jiřímu Spáčilovi za zákrok na ostravského Tomáše Riga ve stejném duelu zastavila komise činnost na čtyři soutěžní zápasy, jedno utkání si už odstál o víkendu. Michal Kohút z Baníku dostal trest na tři soutěžní zápasy za šlápnutí na ruku protihráče, i on už jeden duel vynechal.
Frydrych dostal druhý nejvyšší zápasový trest v historii samostatné první ligy. Negativní rekord drží sparťan Léonard Kweuke, kterému komise v květnu 2013 zastavila činnost na 12 utkání. Čtveřici hráčů v minulosti disciplinárka zastavila činnost na osm zápasů, všem později dva odpustila.
Bylo jasné, že se Frydrych nevyhne vysokému trestu. Podle disciplinárního řádu mu hrozilo zastavení činnosti na dva až 18 měsíců, neboť jeho zákrok spadal do kategorie surové hry a zároveň znemožnil faulovanému po dobu delší než šest týdnů vykonávat sportovní činnost. Frydrych případně mohl obdržet i pokutu až do výše čtvrt milionu korun.
Kliment musel po zákroku na operaci a sezona pro něj předčasně skončila. Frydrych nakonec od disciplinární komise dostal zápasový trest i proto, že zastavení činnost na určitý počet měsíců by spadalo do blížící se letní přestávky mezi sezonami.
"Každý hráč je během utkání plně zodpovědný za své chování i za případné následky, které jeho jednání může mít. Disciplinární komise nemá důvod nevěřit slovům hráče Baníku, že zákrok nebyl veden se záměrem protihráče zranit. Je však nutné zdůraznit, že nešťastnému momentu předcházelo jednání, které podle vyjádření komise rozhodčích FAČR jednoznačně naplnilo podstatu surové hry, a tím pádem bylo udělení červené karty v dané situaci plně oprávněné," uvedl předseda disciplinární komise Jiří Matzner.
Komise sáhla k zastavení činnosti na spodní hranici sazebníku, minimálním trestem bylo osm zápasů. "Není možné přehlédnout, jak závažné následky jeho zákrok měl a jak zásadně je omezen obvyklý způsob života útočníka Olomouce, jehož absence sedle zjištěných informací bude pohybovat v řádech měsíců," doplnil Matzner.
Spáčilův zákrok na Riga byl rovněž surovou hrou, ostravský záložník ale neutrpěl tak vážné zranění. Vyloučený olomoucký středopolař si už jedno utkání odpykal, i tak ale těsně nestihne finále domácího poháru proti Spartě.
"Nejčernější scénáře se naštěstí nepotvrdily a dle zdravotní zprávy poskytnuté Baníkem Ostrava by se měl hráč Rigo v dohledné době vrátit do tréninkového procesu. Incident by tak neměl mít pro záložníka ostravského týmu dlouhodobé následky," uvedl Matzner. "Disciplinární komise proto vyloučení hráče Olomouce řešila podle jiného odstavce totožného paragrafu, kde je maximální trest deset zápasů. S ohledem na tyto skutečnosti a i ustálenou rozhodovací praxi jsme přistoupili k trestu zastavení závodní činnosti na čtyři soutěžní utkání," vysvětlil.
Kohút se šlápnutím na ruku protihráče Matěje Mikulenky dopustil hrubého nesportovního chování a dostal nižší trest než Frydrych se Spáčilem. Kustodovi Baníku Michalu Chudíkovi komise za vulgarity vůči delegovaným osobám ve stejném utkání, v němž Olomouc v Ostravě zvítězila 3:2, zakázala činnost na dva duely a udělila mu pokutu 20 tisíc korun.
Českobudějovický Ubong Ekpai dostal za vyloučení v minulém ligovém zápase po dvou žlutých kartách obvyklý trest na jeden zápas. Slavia Praha si za porušení povinností pořadatele při domácím utkání se Slováckem vysloužila pokutu 80 tisíc korun, druholigová Zbrojovka Brno pak za nevhodné chování fanoušků musí zaplatit 20 tisíc korun.
Výběr nejvyšších trestů za nedovolené zákroky ve fotbalové lize a domácím poháru:
Dvanáct zápasů:
Léonard Kweuke (Sparta, květen 2013) – hrubý faul
Deset zápasů:
Michal Frydrych (Ostrava, duben 2025) – hrubý faul s následkem vážného zranění
Osm zápasů:
Milan Matula (Teplice, srpen 2009) – úder loktem (později zmírněn na šest zápasů)
Nikolaj Komličenko (Mladá Boleslav, září 2017) – úder loktem (později zmírněn na šest zápasů)
Benson Sakala (Mladá Boleslav, srpen 2023) – hrubý faul (později zmírněn na šest zápasů)
Heiderson Hurtado (Jablonec, březen 2024) – hrubý faul (později zmírněn na šest zápasů)
Sedm zápasů:
Ahmad Ghali (Liberec, srpna 2024) – surová hra s následkem vážného zranění (později prominutí poloviny trestu)
Šest zápasů:
Petr Lukáš (Teplice, srpen 2008) – úder loktem (později zmírněn na čtyři zápasy)
Petr Švancara (Slovácko, září 2009) – úder loktem
Václav Ondřejka (Slovácko, únor 2012) – hrubý faul
Pět zápasů:
Milan Baroš (Ostrava, říjen 2018) – úder loktem a vulgární reakce k rozhodčím
Jan Kuchta (Sparta, srpen 2022) – surová hra
Martin Cedidla (Zlín, srpen 2022) – hrubý faul
Martin Fillo (Zlín, březen 2023) – hrubý faul
Christian Frýdek (Liberec, říjen 2024) – hrubý faul