Následuje
ME 2020 Rakousko

Chyby při derby? Může za to asi špatná domluva videorozhodčího s operátorem, soudí mluvčí LFA

Po remíze 1:1 v derby Slavia – Sparta se bude ještě dlouho mluvit o penaltových verdiktech rozhodčích. Podle Ligové fotbalové asociace může za špatné rozhodnutí pravděpodobně chybná komunikace mezi videorozhodčím a operátorem v přenosovém voze, který sudím na vyžádání záběry přehrává. Technika přenosového vozu byla v pořádku. Komise rozhodčích potvrdila, že Slavia měla kopat dvě penalty. První za faul na Josefa Hušbauera, druhou za zákrok na Tomáše Součka.

Penaltový zákrok Florina Nity na Josefa Hušbauera
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš

Slavia po zápase, který skončil 1:1, cítila hned dvakrát křivdu, že jí rozhodčí Karel Hrubeš upřel penaltu. Nejprve v 11. minutě nařídil pokutový kop za faul brankáře Florina Nity na Josefa Hušbauera, ale po zhlédnutí videa názor změnil a místo toho udělil domácímu záložníkovi žlutou kartu za simulování.

Hrubeš i videorozhodčí Pavel Franěk po utkání uznali chybu s tím, že záběr, ze kterého bylo vidět, že Nita fauloval, dostali pozdě až po znovuzahájení hry. Proti tomu se ohradila Ligová fotbalová asociace i stanice O2 TV Sport, která přenosy i videotechnologii při zápasech zajišťuje.

Verdikty rozhodčích z utkání Slavia - Sparta + Plzeň - Ostrava řeší nový díl Fotbal fokus podcastu. Poslouchejte:

Záběry na vyžádání

Mluvčí Ligové fotbalové asociace Štěpán Hanuš uvedl, že velmi pravděpodobně došlo ke špatné domluvě mezi Fraňkem a operátorem ve voze. "Rozhodčí ve voze musí uplatnit trochu jiné dovednosti než na hřišti. Když například vidím, že Nita spadl doleva, tak si řeknu o záběry z kamery na levé straně – a to se asi nestalo," řekl Hanuš. Dodal, že je to jeho osobní názor, nikoli oficiální stanovisko LFA.

"Video funguje tak, že operátor, který má k dispozici všechny kamery stejně jako režisér přenosu, videorozhodčímu a jeho asistentovi ukazuje a přehrává vyžádané záběry, protože všechno musí probíhat v rychlosti," vysvětlil Hanuš.

"Když tedy rozhodčí po zápase říkali, že dostali průkazné záběry pozdě, tak mohli mít i pravdu. Pravděpodobně si videorozhodčí nechal ukázat dva záběry, jenže na nich to vypadalo, že penalta nebyla. A až posléze se podíval na průkazný záběr," uvedl Hanuš.

Slavia se v prvním poločase už za stavu 1:0 dožadovala další penalty po souboji Tomáše Součka s obráncem Ondřejem Zahustelem, ale ani tentokrát podle Hrubeše o faul nešlo. "Ani videozáběry mě nepřesvědčily o faulu. Pokud k držení došlo, bylo vzájemné a nejdříve Souček držel Zahustela," uvedl po zápase rozhodčí.

Zdroj
ČTK, ČT sport

Hlavní zprávy