Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Volejbalový magazín

Žena v sedle a další Stromského pokus o vítězství. Navzdory okolnostem je Velká znovu lákadlem

Poprvé se běžela před 146 lety. Kvůli válkám, sovětské okupaci nebo mrazům ale letos zapisuje "teprve" svůj 130. ročník. Místo oslav jubilea však přichází ročník, jaký Velká pardubická ve své historii nepamatuje. Přímý přenos celého mítinku, v rámci něhož se uskuteční deset dostihů, sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz od 10:00. Start Velké pardubické je v 16:40.

Na startu dostihu se sejde kompletní elita českých překážkových koní. Společně se svými jezdci ale budou na závodišti víceméně sami. Poprvé ve své 146 let dlouhé historii se Velká pardubická běží bez diváků, pouze před televizními kamerami.

Nezvyklé ticho vyprovodí koně do dostihu, při náběhu na Taxis i v bojích v cílové rovince. Vítěze nebude nadšeně vítat dvacetitisícový dav. Věc, kterou slavný dostih nepamatuje.

I tak se dá jeho konání považovat za výhru. Maratonský program deseti závodů nedělního mítinku, z nichž se Velká pardubická běží v 16:40 jako poslední, je pro mnoho stájí vítanou možností, jak v koronavirem poznamenané sezoně vydělat peníze. A vzhledem k vývoji epidemie v Česku to také může být pro letošní rok šance poslední.

Krize se projevila i na dotaci jednotlivých dostihů, hluboký propad utržila i samotná Velká pardubická. Z pěti milionů, o které se běhalo v posledních letech, je dotace seškrtána na tři. Vítěz bere polovinu, zbytek si dělí dalších šest koní v cíli. O míň peněz se běželo naposledy v roce 1997.

Přesto zůstává Velká pardubická ohromným lákadlem a vítěz letošního jubilejního ročníku bude v historii dostihu zapsán stejným písmem jako 129 jeho předchůdců.

Žena v sedle outsidera

Poprvé po šesti letech míří na start Velké pardubické jezdkyně. Ve stopách Martiny Růžičkové se vydá Veronika Škvařilová-Řezáčová. Bude to ovšem v sedle největšího outsidera All Scatera, jehož přítomnost na startovní listině vyvolává otázky. Důkazem je i gigantický kurz 1000:1, ve kterém byl původně vypsán.

"Nemá za sebou výsledek, o který by se dalo opřít. Přes těžké skoky šel jen jednou v kvalifikaci, jinak běhal dostihy do 4500 metrů, nejlepší umístění měl druhé místo v dostihu třetí kategorie," říká na adresu desetiletého českého odchovance dostihový odborník ČT Sport Libor Šimůnek.

zdroj: ČT Sport

All Scater, vnuk vítěze klasické Trojkoruny Glowinga, je rodinným koněm. Do dostihů jej připravuje trenérka Jana Řezáčová, v poledních letech jej sedlá výhradně dcera Veronika. "Je šikovná, jezdí bezvadně, ale potřebovala by lepšího koně," odhaduje Šimůnek.

Přesto tým kolem All Scatera věří, že jejich kůň ostudu neudělá a s kurzem dostihu se popasuje se ctí. "Asi tam bude nějaká vůle splnit si sen tu Velkou absolvovat. Nicméně já tvrdím, že kůň si o start ve Velké musí říct nějakým výsledkem. Velká pardubická nemá takové experimenty ráda. Ale věřím, že vědí, co dělají," pokračuje Šimůnek směrem k realizačnímu týmu All Scatera.

Stretton s Markem Stormským
zdroj: Dostihový spolek autor: František Seibert

Další šance pro Stromského

Jasný outsider je jen jeden, naopak favoritů se letos sešla celá řada. Od svěřenců Josefa Váni – obhájce loňského vítězsví Theophila a nováčka Sottoventa, přes vítěze z roku 2018 Tzigana du Berlais.  

Dotáhnout útok na nejvyšší příčku hodlají také Hegnus a Stretton. Oba už skončili ve Velké pardubické na druhém místě a oba by měli být největšími soupeři pro Váňovy svěřence.

Díky Strettonovi může na vysněnou metu dosáhnout žokej Marek Stromský. Muž, jehož jméno si kvůli dosavadní smůle v dostihu zapamatovala široká veřejnost. Dvakrát už projel cílem jako vítěz, pokaždé ale o prvenství přišel po rozhodnutí u zeleného stolu.

Do dalšího pokusu měl původně vyrazit v sedle skvělého Hegnuse, nakonec se ale vyhoupne na záda Strettona. Dalšího koně, který o svých kvalitách a vytrvaleckých schopnostech už přesvědčil a Stromský mu věří. "Musí se vše sejít. Co má být bude," řekl Stromský deníku Sport.

Komu se vše sejde nejlíp, bude jasné krátce před pátou hodinou odpoledne. 

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy

Nejčtenější články