Kreuziger: Tour jsem nenáviděl i se tam těšil. Teď se na ni chystám už od února
Roman Kreuziger má s Tour de France bohaté zkušenosti, jel ji desetkrát a hned čtyřikrát se dostal do první desítky celkového pořadí. Přestože během kariéry tíhl spíše ke Giru, ví, že úspěch na Staré dámě může závodníka vystřelit mezi cyklistické hvězdy. Jako sportovní ředitel stáje Bahrajn-Victorious vidí Tour i z další strany a na pomoc svým svěřencům a přípravu se soustředí už od února.

Kreuziger na Tour de France dosáhl na výjimečné úspěchy, jeho nejlepším umístěním bylo páté místo z ročníku 2013 s týmem Saxo-Tinkoff. Přesto je pro něj srdcové spíš Giro, v Itálii vyrostl a má blíž i k místním lidem. Ke Staré dámě chová smíšené pocity: "Jako závodník člověk Tour nenávidí a zároveň se na ni těší."
"Hodnota Tour, tím že ji sleduje celý svět, je v úplně jiné dimenzi. Kopce jsou obklopené lidma, je tam spousta fanoušků a samozřejmě pro závodníka, když je v Top 10 na Tour, tak ho zná celý svět. Na ostatních Grand Tour musíte být v první pětce nebo na pódiu, aby si vás pamatovali," hodnotí.
Neustálá koncentrace
Po konci aktivní kariéry působí v roli sportovního ředitele u worldtourové stáje Bahrajn-Victorious. Práce, bez které by týmy nemohly fungovat. "Jako závodník se člověk koncentruje 4–6 hodin. Jako sportovní ředitel jsem celoročně 24 hodin na telefonu a musím být připravený kdykoliv odpovědět na dotazy."
"Pro mě začaly přípravy na Tour už někdy v únoru, v březnu. Musím mít etapu opravdu nastudovanou, když kluci chtějí vědět, jak dlouhé údolí je čeká nebo jaký bude vítr – všechny tyhle informace, které jim můžeme následně předat, studuju dlouho dopředu," vysvětluje Kreuziger.
Česká cyklistika má budoucnost
Už druhým rokem po sobě schází ve startovní listině Tour česká vlaječka, naposledy ji jel v roce 2021 v dresu Alpecinu Petr Vakoč. "Letos českého závodníka nemáme, což je mrzuté pro fanouška, ale na druhou stranu máme několik nadějných závodníků, kteří během pár let na Tour budou. Ať už je to Mathias Vacek, Pavel Bittner a další, kteří jsou v development týmech velkých stájí," zmiňuje.
Několik let rozvíjí také projekt Akademie Romana Kreuzigera a o budoucnost české cyklistiky si starosti nedělá. "Není na tom úplně špatně. Musíme pracovat s mladými závodníky, aby dokázali udělat ten krok mezi juniory a třiadvacítku a následně mezi profíky. Tam je podle mě malá díra a na té musíme zapracovat. Třeba s naší akademií si myslím, že jsme klukům dali skvělý program a snažíme se je posunout, aby věděli, co je to velká cyklistika a co obnáší," říká vítěz mimo jiné Amstel Gold Race nebo Kolem Švýcarska.