2. etapa: Strašák Jaizkibel v oranžovém obležení. Peloton pojede po motorové pile
Jako jízda po zubech motorové pily. To připomíná profil druhé etapy letošní Tour de France. Nahoru a dolů a tak pořád dokola. Baskický Grand Départ graduje v etapě s třemi tisíci metry převýšení. Přímý přenos sledujte od 13:50 na ČT sport a ČT sport Plus, spolu s Tomášem Jílkem komentují Tomáš Konečný a Lubor Tesař. Přečtěte si také nového Průvodce Tour de France.

Průzkumný tým Tour de France, který je zodpovědný za naplánovanou trasu, si v Baskicku mohl vybrat z celé řady stoupání. Z Arrate nebo Urkioly by byli výborní kandidáti na finiš etapy. Jenže ve výsledném itineráři najdeme ještě úplně jiný kopec, který je divákům dobře známý ze San Sebastián Klasikoa či závodu Kolem Baskicka.
Ano, Jaizkibel, na který peloton vystoupá z východní strany z obce Hondarriba. Na toto stoupání má velmi dobré vzpomínky Remco Evenepoel, který nejslavnější baskickou klasiku v loňském roce vyhrál. Úplně jinak si ale kopec pamatuje Tadej Pogačar. Slovinec právě tu pod tlakem Evenepoelových domestiků odpadl z pelotonu, a nakonec závod nedokončil.
Vrchol Jaizkibelu, který lze popsat jako nerovnoměrné stoupání s prudšími rampami, ale také jedním delším sjezdem, přijde sedmnáct kilometrů před finišem v San Sebastiánu. Do města, ze kterého pochází třeba bývalý dlouholetý sportovní ředitel týmu Movistar José Luis Arrieta, rozhodně nedorazí pohromadě kompletní peloton. I o to se postará Jaizkibel.