Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Atletika

Prach, pády a rozbušená srdce. Na kostkách se dočkal Degenkolb

Očekávání splněna. V deváté etapě Tour de France došlo na vše, co se od více než dvaceti dlážděných kilometrů čekalo. Cyklisté padali, měnili nepojízdné galusky a svíjeli se bolestí. Severofrancouzské martyrium nakonec nejlépe zvládl John Degenkolb, který vyhrál první etapu Tour de France v kariéře. Ve žlutém zůstává v etapě druhý Greg van Avermaet.

Pád za pádem, defekt za defektem. Kdo neletěl v deváté etapě k zemi, jako by ji vůbec nejel. Závodníci jedli dlouhé kilometry oblaka prachu a jejich dresy pokryla šedá vrstva potu. Bylo až s podivem, jak dobře a dlouho se dokázali na samotné špici držet hubení vrchaři: Nairo Quintana i Chris Froome (navzdory jednomu pádu) jeli velmi dobře.

Byli ojedinělým zjevem. Richie Porte musel po pádu odstoupit už po deseti kilometrech. Druhý muž loňska Rigoberto Urán ztratil přes minutu. Romain Bardet strávil dlouhé kilometry pronásledováním pelotonu a dotáhl se jen proto, aby měl šest kilometrů před cílem další defekt. Dojel zdeptaný, nakonec ale jen se ztrátou sedmi vteřin.

Na předposledním úseku nastoupila skvostná klasikářská trojice. Zrychlení Yvese Lampaerta přimělo k útoku Grega van Avermaeta a Johna Degenkolba. Společně dorazili až do Roubaix. Ve velmi chudém severofrancouzském městě rozjel sprint Degenkolb, navzdory nevýhodě ale dokázal zužitkovat svou rychlost. Před Van Avermaetem vyhrál svou první etapu v kariéře.

Ze závodníků na celkové pořadí dopadl nejhůře Tejay van Garderen. Velkou ránu utrpěly také Uránovy šance na zopakování loňského umístění. Po sedmi sekundách ztratili Bardet a též Mikel Landa. Ostatní favorité však dokončili v hlavní skupině, která dojela půlminutu za vítězným Degenkolbem. 

Jak 9. etapa probíhala?

Hlavní nebezpečí mělo přijít až později, pro Richieho Porta ale letošní Tour de France skončila už po deseti kilometrech deváté etapy. Australský lídr stáje BMC se ocitl v hromadném pádu, šel k zemi a bylo podezření na zlomeninu klíční kosti. To se nakonec potvrdilo. Stejně jako v loňském roce však jeho pouť závodem skončila v deváté etapě. 

Podobně jako nyní Porte dopadl před čtyřmi lety Chris Froome, který v ročníku 2014 skončil ještě před nájezdem na pavé. Právě Froome se nicméně držel dobře: chráněn "kokonem" svých domestiků z Teamu Sky se držel poblíž čela a potíže se mu vyhýbaly. Jaký to rozdíl v porovnání s Tejayem van Garderenem, Romainem Bardetem či Rafalem Majkou.

Tito tři lídrové svých týmů – Van Garderen se jím stal kvůli Porteovu odstoupení – měli na prvních pavé úsecích buď pády, nebo řešili mechanické potíže. Zvlášť Bardet si s defekty užil své a byl neustále v defenzivě. Nicméně karambol se nevyhnul ani Sky: Froome po výjezdu z Mons-en-Pevele letěl do škarpy poté, co jeho kolega podklouzl.

Rázem to byl Brit, kdo musel dotahovat, což však po několika kilometrech zvládl a připojil se zpět do čela. Jeden kritický moment střídal další. Druhý muž loňského ročníku Rigoberto Urán se ocitl téměř dva kilometry za pelotonem. Podobně na tom byl Mikel Landa, který si vše způsobil nepozorností při občerstvování. Nakonec ale on i Bardet ztratili jen sedm vteřin.

Klíčový moment přišel na předposledním pavé úseku, kdy se dopředu vydala silná trojice ve složení Yves Lampaert, John Degenkolb a Greg van Avermaet. Dva Belgičné a Němci ujížděli a měli jednu velkou výhodu: nebyli hrozbou pro favority na celkové pořadí. Jejich týmy tak necítily takovou potřebu je stíhat.

Vše směřovalo ke sprintu v Roubaix. Degenkolbovi na posledním kilometru odmítali jeho soupeři střídat, německý spurter tak musel jet z první pozice. Tuto nevýhodu ale dokázal i tak proměnit: vystartoval 200 metrů před cílem a nepustil před sebe Van Avermaeta. Toho však může těšit, že udržel i nadále žlutý dres. V něm po dni volna vyjede do Alp.

Cyklistický etapový závod Tour de France - 9. etapa (Arras Citadelle - Roubaix, 156,5 km):

1. Degenkolb (Něm./Trek-Segafredo) 3:24:26, 2. Van Avermaet (Belg./BMC), 3. Lampaert oba stejný čas, 4. Gilbert (oba Belg./Quick-Step Floors), 5. Sagan (SR/Bora-hansgrohe), 6. Stuyven (Belg./Trek-Segafredo), 7. Jungels (Luc./Quick-Step Floors) všichni -19, 8. Greipel (Něm./Lotto Soudal), 9. Boasson Hagen (Nor./Dimension Data), 10. Dupont (Belg./Wanty-Groupe Gobert) všichni -27.

Průběžné pořadí: 1. Van Avermaet 36:07:17, 2. Thomas (Brit./Sky) -43, 3. Gilbert -44, 4. Jungels -50, 5. Valverde (Šp./Movistar) -1:31, 6. Majka (Pol./Bora-hansgrohe) -1:32, 7. Fuglsang (Dán./Astana) -1:33, 8. Froome (Brit./Sky), 9. A. Yates (Brit./Mitchelton-Scott), 10. Landa (Šp./Movistar) všichni -1:42.

Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy