Tourmalet a Hautacam: Pyreneje končí královskou vrchařskou etapou
Historie Col du Tourmalet je historií Tour de France vůbec – vždyť o inspekční cestě jednoho z organizátorů do Pyrenejí se dodnes vypráví příběhy. V roce 1910 tudy závod projel poprvé, na vrcholu Tourmaletu pak první Octave Lapize na pořadatele zařval známou větu o vrazích. Na programu letošního ročníku je pyrenejský velikán dán v osmnácté etapě dohromady s neméně náročným, i když přirozeně méně slavným, stoupáním na Hautacam.
Když se Alphonse Steines vydal na inspekční cestu na Tourmalet, motal se po jeho stráních, najatí průvodci ho odmítli ze strachu doprovodit, sám se bál lupičů i zvěstí o medvědech a nakonec málem umrzl. Nic z toho, přirozeně, jezdce o více než sto let později netrápí – co je trápit v dnešní osmnácté etapě však bude, jsou dvě HC prémie v rozmezí 60 kilometrů.
Vyráží se z tradičního města v itineráři Tour Pau a zpočátku se ještě stoupat nebude, ve skutečnosti se až na 78. kilometr pojede co se týče sbírání výškových metrů víceméně pozvolna. I když ani to není zcela správné, vždyť jezdci budou muset překonat dvě stoupání třetí kategorie a i výškový rozdíl mezi Pau a Sainte-Marie-de-Campan, které na zmíněném kilometru leží, je více než šest set metrů. Stoupání na Col du Tourmalet začíná tam.
17 kilometrů a průměr 7,3 procenta – profil stoupání je hrozivý už takto sám o sobě. Hrůzu nahání ale i rozložení strmosti a procent, vždyť úvod je ještě vcelku snadný, od kilometru šest se však stoupá kontinuálně v rozmezí 8 až 10 %. Místo pro zvolnění a odpočinek vskutku žádné. Na vrcholu je to pak ještě 50 km s tím, že jezdci po sjezdu musí na Hautacam vystoupat ještě více než kilometr.
Zmíněný kilometr vystoupají závodníci na 13,6 kilometrech s průměrem 7,8 %, přičemž úvod je znovu relativně snadný a strmost se bude navyšovat s postupnými kilometry. Ve druhé polovině výstupu je tak pětikilometrová pasáž s průměrem nad deset procent – kdo z favoritů ještě potřebuje získat nějaký čas, zde má prostor.