Švýcarský duel ovládl Flückiger. Cink dojel v Leogangu čtrnáctý

V Leogangu si to o vítězství v olympijské cross country rozdali švýcarští krajané. Mathias Flückiger nakonec udolal v závěru lídra průběžného pořadí SP Nina Schurtera a vyhrál o šest sekund a navázal na triumf z pázečního shorttracku. Český biker Ondřej Cink obsadil čtrnácté místo a zaznamenal druhý nejlepší výsledek v sezoně. V rakouském středisku jako první jely ženy a s přehledem zvítězila Francouzka Loana Lecomteová o 1:13 minuty před Švédkou Jenny Rissvedsovou.

Třetí v mužském závodu skončil Jihoafričan Alan Hatherly, Lukáš Kobes obsadil 48. místo, Josef jelínek dojel čtyřiasedmdesátý. Češky se výrazněji neprosadily, Jana Czeczinkarová obsadila 38. příčku a Jitka Čábelická po pádu nedokončila.

Cink se po pomalém startu musel propracovat pořadím až ze čtvrté desítky. V jednu chvíli se i výrazně přiblížil k první desítce a mohl pomýšlet i na vylepšení sezonního maxima, kterým je desáté místo z úvodního závodu v brazilském Petropolis. Nakonec jej od top ten dělilo 34 sekund, za vítězem zaostal o 2:49 minuty.

Flückiger dosud nejlépe v sezoně dojel šestý v minulém závodě v Novém Městě na Moravě, ale tentokrát nechal všechny soupeře za sebou. V závěru udolal i devítinásobného mistra světa Schurtera, který od triumfu v Petropolis zatím marně usiluje o to, aby se v čele historických statistik odpoutal od Juliena Absalona.

S francouzským konkurentem se Schurter stále dělí o první místo s 33 triumfy, v předchozích dvou dějištích dojel rovněž druhý v Albstadtu a třetí na Vysočině. Oba tyto závody vyhrál olympijský šampion Brit Thomas Pidcock, který v Leogangu na startu nebyl.

Závod žen se poprvé v sezoně nestal kořistí Australanky Rebecky McConnellové, jíž ale i sedmé místo stačilo k udržení průběžného vedení v seriálu. Loňské prvenství v Leogangu s více než minutovou převahou zopakovala Loana Lecomteová z Francie, jež navázala na druhé místo z květnového závodu v Novém Městě na Moravě a po triumfu v shorttracku rovněž po roce zopakovala double.

Z české dvojice reprezentantek Jana Czeczinkarová obsadila 38. místo s více než dvanáctiminutovou ztrátou, Jitka Čábelická po karambolu ve třetím kole vzdala. V průběžném pořadí nejvýše postavená Češka Tereza Tvarůžková kvůli zranění žeber v Rakousku nestartovala.

Světový pohár bude pokračovat na začátku července ve švýcarském středisku Lenzerheide.

SP v cross country horských kol v Leogangu (Rakousko):

Muži: 1. Flückiger 1:15:31, 2. Schurter (oba Švýc.) -6, 3. Hatherly (JAR) -39, 4. Dascalu (Rum.) -45, 5. Marotte (Fr.) -1:09, 6. Valero (Šp.) -1:18, ...14. Cink -2:49, 48. Kobes -7:02, 74. Jelínek (všichni ČR) -1 kolo.

Průběžné pořadí SP: 1. Schurter 964 b., 2. Dascalu 775, 3. Flückiger 692, ...12. Cink 403, 84. Kobes 20.

Ženy: 1. Lecomteová (Fr.) 1:15:42, 2. Rissvedsová (Švéd.) -1:13, 3. Stiggerová (Rak.) -1:28, 4. Freiová (Švýc.) -1:41, 5. Terpstraová (Niz.) -2:10, 6. Bohéová (Dán.) -2:29, ...38. Czeczinkarová -12:29, Čábelická (obě ČR) nedokončila.

Průběžné pořadí SP: 1. McConnellová (Austr.) 1093, 2. Lecomteová 916, 3. Terpstraová 713, ...40. Tvarůžková (ČR) 143, 45. Czeczinkarová 120, 47. Čábelická 110.