Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Proces s Armstrongem je nespravedlivý, tvrdí jeho bývalý manažer

Washington - Jako nespravedlivý označil proces Americké dopingové agentury USADA s Lancem Armstrongem jeho bývalý manažer Johan Bruyneel. Belgický funkcionář dovedl bývalého cyklistu ke všem sedmi triumfům na Tour de France, o ty však nyní může čtyřicetiletý Američan kvůli údajnému dopingu přijít.

Lance Armstrong
zdroj: ISIFA

"Mrzí mě to kvůli Lanceovi i kvůli cyklistice jako takové. Je smutné, že situace došla tak daleko, že Lanceovi došla trpělivost a odmítl se nadále podílet na kampani USADA proti jeho osobě," prohlásil Bruyneel.

USADA obvinila Armstronga, že k vítězstvím na Tour v letech 1999 až 2005 mu pomáhal krevní doping EPO, testosteron, růstový hormon, steroidy a nepovolené transfuze. K dispozici má údajně několik svědků a 38 krevních vzorků, které vykazují podezřelé výkyvy.

Armstrong trval na své nevině a pokoušel se vyšetřování dlouho vzdorovat. Když však neuspěl ani u soudu, rozhodl se boj vzdát. USADA poté obratem oznámila, že mu odebere všech sedm titulů z Tour de France a zakáže mu účast v závodech.

Johan Bruyneel:

Lance nikdy v životě neustoupil z férového boje. Jeho dnešní rozhodnutí pouze ukazuje, jak byl celý proces nespravedlivý. Doufám, že se brzy ukáže, že tak daleko to nikdy nemělo dojít. Vzhledem k probíhajícímu vyšetřování však nemůžu říct víc.

Jedním z cyklistů, kteří by se mohli dočkat dodatečného titulu z Tour, je Němec Jan Ullrich, který skončil za Armstrongem druhý v letech 2000, 2001 a 2003. "Nechci to nijak komentovat, pořád je to jenom spekulace," prohlásil vítěz Tour z roku 1997. "Už jsem ukončil kariéru a vždycky jsem byl na moje druhá místa pyšný. Lanceův případ jsem navíc nijak pečlivě nesledoval," dodal osmatřicetiletý Ullrich.

Je nám líto, video expirovalo.
Armstrong vzdává boj s obviněním

Dalšími dodatečnými vítězi by byli Švýcar Alex Zülle (1999), Španěl Joseba Beloki (2002), Němec Andreas Klöden (2004) a Ital Ivan Basso (2005).

"Vůbec mě to nezajímá," reagoval, ovšem za použití mnohem peprnějších výrazů, pětinásobný vítěz Tour Bernard Hinault. "Je to jeho problém, ne můj. Navíc tohle mělo být vyřešené před deseti patnácti lety," dodal sedmapadesátiletý Francouz. "Jestli má USADA důkazy, je to ok. Proč ale podobně nepostupuje i v jiných sportech. Například spousta hráčů amerického fotbalu by také měla přijít o jejich vítězství," přidal jeho krajan a mistr světa z roku 1994 Luc Leblanc.

Bývalý Armstrongův kolega ze stáje Astana a vítěz Tour z let 2007 a 2009 Alberto Contador, který se nedávno vrátil po dvouletém trestu za doping do pelotonu, nechtěl případ komentovat. "Vůbec jsem to nesledoval a ani jsem na to nemyslel. Lance byl vždycky velmi silný, o cyklistice přemýšlel a byl ve skvělé kondici," řekl před startem sedmé etapy Vuelty.

Armstronga se naopak zastal jeho krajan a dvojnásobný vítěz Světového poháru ve sjezdovém lyžování Bode Miller. "V cyklistice není nikdo čistý, takže podváděl jako všichni ostatní," prohlásil. "Když někoho chytnou při dopingu, fajn. Tohle už by ale mělo zůstat v minulosti," přidal.

Za výraznou tvář svých kampaní se postavila i společnost Nike. "Lance trvá na své nevině a je v této věci neochvějný. Nike plánuje nadále podporovat jeho a nadaci, kterou založil, aby pomáhal lidem vyléčeným z rakoviny," uvedla firma v prohlášení.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy