Následuje
MS 2020 Itálie

O české medaile v Táboře se postarali Kopecký a Nosková

Pro dvě medaile si dojeli čeští reprezentanti před domácím publikem v Táboře na evropském šampionátu v cyklokrosu. Tomáš Kopecký bral stříbrnou medaili mezi juniory, Nikola Nosková získala bronz v kategorii žen do 23 let. V elitních kategoriích se podívali do první desítky Pavla Havlíková (10. místo) a Michael Boroš (7. místo).

Tomáš Kopecký na mistrovství Evropy v Táboře
zdroj: ČTK autor: Ivo Stejskal

Ambice na dvě medaile z celého závodního dne se naplnily trenéru Petru Dlaskovi. "Určitě spokojenost. Samozřejmě jsem doufal, že budou nakonec tři. Adam Ťoupalík dvě třetiny závodu o medaili bojoval, pak mu bohužel došly síly, neměl svůj den. Trochu udělal chybu, když spadl. Ale odvedl maximum," ocenil Ťoupalíkův výkon ve třiadvacítce.

Vrcholem dne byl z trenérova pohledu právě Borošův výkon. "Že odjede takový závod tady doma, v to jsem doufal. Viděl jsem ho tak kolem pátého místa, což prokazoval celý závod. A že byl nakonec sedmý? To je šťastná sedmička. Mathieu je megastar, která sebere jedno místo na pódiovém umístění. Odjel i Lars van der Haar, takže se bojovalo o jedno místo. A Michael dokázal zajet super závod," prohlásil bývalý reprezentant Dlask.

Hodnocení šampionátu s reprezentačním trenérem Dlaskem

Nizozemský favorit nezaváhal

Roli obrovského favorita závodu mužského elite potvrdil právě již zmiňovaný Nizozemec Mathieu van der Poel, druhý byl jeho krajan Lars van der Haar, na bronz dosáhl Belgičan Toon Aerts. Boroš se po celý závod pohyboval ve skupince pronásledovatelů vedoucího nizozemského dua. Za bronzem nakonec zaostal o šest vteřin. Van der Poel vystřelil za zlatem hned v úvodních metrech a postupně navyšoval náskok, takže v cíli si svůj triumf mohl náležitě vychutnat.

Dvaadvacetiletý Mathieu van der Poel, mezi jehož soupeře patřil ve čtyřicítce dalších závodníků i o necelé tři roky starší bratr David, tak potvrdil, že se mu na jihu Čech daří. V Táboře si na šampionátu v roce 2015 dojel i pro svůj první titul mistra světa v elitní kategorii.

Na evropský trůn nizozemský jezdec usedl po loňském stříbru v Pontchateau a nechal za sebou dosavadní šampiony od návratu elitní kategorie do programu ME. Van der Haar triumfoval před dvěma lety v nizozemském Huijbergenu, Aerts se z prvenství radoval loni.

V ženské elitní kategorii triumfovala Belgičanka Cantová, Havlíková byla desátá

Cyklokrosařka Pavla Havlíková dojela v závodě elitní ženské kategorie na mistrovství Evropy v Táboře na desátém místě, když ve finiši předčila Karlu Štěpánovou. Těsně zvítězila Belgičanka Sanne Cantová.

Čtyřiatřicetiletá Havlíková, držitelka evropského stříbra z ME v německém Lorschi před třemi lety, měla v osmadvacetičlenném startovním poli na vítězku ztrátu minutu a 40 vteřin. "Dneska chyběl k lepšímu výsledku asi kousek štěstíčka, ale i lepší nohy. Měla jsem pocit, že mám krizi od začátku až do konce. Ale jsou i takové dny a jeden takový zrovna dneska přišel," uvedla Havlíková.

Zklamaná však nebyla. "Nesešlo se to, ale určitě jsem to nevzdala a bojovala, co to dá. Nedalo to na nějaké lepší příčky, ale zklamání není, dala jsem do toho úplně všechno," ujistila Havlíková. V závěru pobavila diváky srdnatým soubojem se Štěpánovou o umístění v první desítce, který obě braly s velkým úsměvem. "Udělaly jsme alespoň trošičku show pro lidi," podotkla Havlíková.

Cantová slavila třetí evropský primát po zlatých medailích z let 2014 a 2015 díky lépe zvládnutému spurtu proti Nizozemce Lucindě Brandové, která byla druhá i loni. Z bronzu se radovala Italka Alice Maria Arzuffiová.

Kopecký prohrál mezi juniory v cílové rovince s Rouillerem

Junior Tomáš Kopecký si v úvodním závodě mistrovství Evropy v cyklokrosu v Táboře dojel pro stříbro. Ve finiši ho porazil pouze Švýcar Loris Rouiller, pro bronz si s menším odstupem dojel Brit Ben Tullet.

Osmnáctiletý Kopecký přes neúspěšný spurt o prvenství dosáhl největšího úspěchu v kariéře. Do cílové rovinky vjel jako druhý a už se nedokázal dostat přes Rouillera, s nímž strávil většinu závodu v čele.

"Chtěl jsem samozřejmě vyhrát. Prohrát ve spurtu, když jste tomu tak blízko, je samozřejmě škoda. Ale je úžasné, že jsem dosáhl na medaili, která byla mým cílem," uvedl Kopecký. Dalším v pořadí z osmičky Čechů na startu byl se ztrátou necelých dvou minut osmnáctý Jakub Ťoupalík.

Nosková brala mezi ženami do 23 let bronz

Všestranná Nikola Nosková potvrdila svůj velký potenciál. Aktuálně nejlepší česká silničářka - kromě rychlobruslařské hvězdy Martiny Sáblíkové - a úřadující domácí šampionka ze silničního závodu i časovky kontrolovala od začátku dění v popředí pelotonu.

Přestože se občas potýkala s technikou, přidala další velký úspěch v terénu po stříbru v belgickém Heusden-Zolderu na MS 2016. Do nejlepší desítky se vešly i sedmá Magdalena Mišoňová a desátá Adéla Šafářová. Vyhrála Italka Chiara Teocchiová před Belgičankou Laurou Verdonschotovou.

"Ještě v nájezdu do depa jsem doufala, že závod dotáhnu do spurtu, ale pak už mi chyběly síly. Za medaili jsem ale hrozně moc ráda a beru ji, i když ten titul byl blizoučko," prohlásila Nosková.

Mezi muži do 23 let skončil Ťoupalík až jedenáctý

Adam Ťoupalík se v kategorii mužů do 23 let dlouho držel v početné vedoucí skupině, ale napravování vlastních chyb ho s blížícím se koncem stálo příliš mnoho sil. Z titulu se po dramatickém finiši radoval Belgičan Eli Iserbyt, který u hrazení hodně zúžil cestu za zlatem Britu Thomasi Pidcockovi. Podle rozhodčích ale pravidla neporušil. Bronz získal Sieben Wouters z Nizozemska.

Táborský rodák Ťoupalík dojel jedenáctý se ztrátou 35 vteřin na vítěze. "Spokojený samozřejmě nejsem, chtěl jsem na pódium, ale dnes jsem na nejlepší nestačil. To se nedá nic dělat," uvedl zklamaný Ťoupalík, jenž měl během závodů několik potíží včetně pádu. "Udělal jsem několik chyb a pak už jsem tu díru nezvládl zalepit. Dnes na lepší výsledek prostě nebylo," litoval Ťoupalík.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu v Táboře:

Muži - elite: 1. M. Van der Poel 57:37, 2. Van der Haar (oba Niz.) -23, 3. Aerts, 4. Vanthourenhout (oba Belg.) oba -1:26, 5. D. Van der Poel (Niz.) -1:29, 6. Adams (Belg.) -1:31, 7. Boroš (ČR) -1:32, 8. Sweeck (Belg.) -1:34, 9. Van Kessel (Niz.), 10. Pauwels (Belg.) oba -1:36, ...18. Nesvadba -3:02, 21. Paprstka -3:19, 29. Petruš -4:28, 34. Škarnitzl -5:18, 35. Bína -5:33, 36. Hekele -6:25, 37. Malík (všichni ČR) -1 kolo. 

Muži do 23 let: 1. Iserbyt (Belg.) 53:19, 2. Pidcock (Brit.) stejný čas, 3. Wouters (Niz.) -7, ...11. A. Ťoupalík (ČR) -35, 23. Mayer -2:54, 24. Jelínek -2:56, 26. Vaníček -3:24, 29. Březina -3:56, 30. Šulc -4:00, 35. Kunt -5:14, 38. Honzák (všichni ČR) -7:15.

Junioři: 1. Rouiller (Švýc.) 39:16, 2. Kopecký (ČR) -2, 3. Tulett (Brit.) -8, ...18. J. Ťoupalík -1:55, 24. Schierl -2:22, 26. Říman -2:27, 28. J. Hník -2:28, 29. Ježek -2:30, 31. Mikšaník -2:33, 35. Tomášek (všichni ČR) -2:55.

Ženy - elite: 1. Cantová (Belg.) 41:57, 2. Brandová (Niz.) stejný čas, 3. Arzuffiová (It.) -15, 4. Worstová -45, 5. Kaptheijnsová (obě Niz.) -1:06, 6. Lechnerová (It.) -1:10, 7. Van Loyová (Belg.) -1:25, 8. Wymanová (Brit.) -1:32, 9. Betsemaová (Niz.) -1:34, 10. Havlíková, 11. Štěpánová obě -1:40, ...21. Kuntová -4:26, 26. Mikulášková (všechny ČR) -6:27. 

Ženy do 23 let: 1. Teocchiová (It.) 35:36, 2. Verdonschotová (Belg.) stejný čas, 3. Nosková -4, ...7. Mišoňová -36, 10. Šafářová -57, 13. Czeczinkarová -1:12, 21. Švihálková -1:57, 26. Ungermanová -2:25, 27. Bajgerová -2:44, 28. Švecová (všechny ČR) -2:52.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy