Cyklokrosovými mistry Evropy jsou Nizozemci Worstová a van der Poel

Závod žen na mistrovství Evropy v cyklokrosu zcela opanovaly holandské závodnice. Šampionkou se stala Annemarie Worstová. Nejlepší Češkou byla na 12. místě Pavla Havlíková. I v závodě mužů kraloval Nizozemec, když se z vítězství radoval Mathieu van der Poel. Dařilo se mladým českým jezdcům. Jana Czeczinkarová skončila čtvrtá v kategorii do 23 let, junior Jakub Ťoupalík dojel pátý a od medaile ho dělilo pět sekund.

MS v cyklokrosu
zdroj: ČTK/BELGA autor: DAVID STOCKMAN

Třiadvacetiletý Mathieu van der Poel předvedl podobné představení jako před rokem v Táboře a ze závodu udělal svou sólovou jízdu. Druhý dorazil do cíle se ztrátou 14 sekund držitel zlatého hattricku z posledních tří světových šampionátů Wout van Aert před dalším Belgičanem Laurensem Sweeckem.

Všech osm Belgičanů na startu se vešlo do první jedenáctky. Prvním závodníkem mimo nizozemsko-belgický blok byl až na 14. příčce Francouz Steve Chainel. Hned za ním dojel Boroš se ztrátou více než dvě a půl minuty na vítěze.

I závod elitní ženské kategorie se postupem času proměnil v ryze nizozemsko-belgický souboj. Z obou cyklokrosových velmocí však měla s blížícím se cílem čím dál více navrch ta domácí. Z vedoucího tria se pak v předposledním z pěti kol utrhla dvaadvacetiletá Worstová a ustála snahu soupeřek o dostižení.

Závěr si Worstová vychutnala s rukama nad hlavou, i proto si jen o dvě vteřiny později vybojovala ve spurtu stříbro favoritka Marianne Vosová před další krajankou Denise Betsemaovou. Obhájkyně evropského zlata Sanne Cantová z Belgie dojela o dalších osm sekund později čtvrtá. Havlíková měla v cíli manko minuty a 36 vteřin, na 14. příčce skončila Karla Štěpánová.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu opanovali Holanďané

Czeczinkarová kousek od medaile

Také závodu žen do 23 let dominovaly domácí Nizozemky, zvítězila Ceylin del Carmenová. Czeczinkarové chybělo k bronzu 13 vteřin. "Před startem bych čtvrté místo brala, ale po průběhu závodu jsem smutná. Byl to kousek, strašně mě to mrzí. Holky nebyly výkonnostně daleko, spíš jsme byly vyrovnané. Možná kdyby se jelo ještě jedno kolo, tak to cinklo," uvedla.

Náskok medailistek v závěru stahovala, proto ji mrzely časové ztráty z trati. "Kvůli horšímu postavení na startu jsem měla před sebou slabší soupeřky a ty mě neustále někde brzdily. Takže jsem neustále vycvakávala a seskakovala. Pak mě sundala Italka, další soupeřka zase v lesíku. Furt něco," povzdechla si Czeczinkarová.

Junior Jakub Ťoupalík měl ke stupňům vítězů ještě blíž. "Celý závod jsem se pral o třetí místo. V posledním kole v jednom z výjezdů mi nechal Vermoote zadní kolo, musel jsem vycvaknout a tím jsem ztratil rychlost," posteskl si.

Mistrovství Evropy v cyklokrosu v Rosmalenu (Nizozemsko):

Muži:

Elite: 1. M. Van der Poel (Niz.) 1:02:35, 2. Van Aert -14, 3. L. Sweeck -18, 4. M. Vanthourenhout -30, 5. Toon Aerts (všichni Belg.) -33, 6. Van der Haar (Niz.) -37, ...15. Boroš -2:33, 26. Paprstka -3:55, 27. Nesvadba (všichni ČR) -4:33.

Do 23 let: 1. Pidcock (Brit.) 50:22, 2. Iserbyt (Belg.) -30, 3. Benoist (Fr.) -45, ...24. Jelínek -2:48, 30. Kopecký -3:57, 39. Mayer -6:16, 43. Říman (všichni ČR) -1 kolo.Junioři: 1. Ronhaar (Niz.) 44:53, 2. Meeussen -14, 3. Nys (oba Belg.) -21, ...5. J. Ťoupalík -26, 14. Šulc -1:31, 16. Ježek -1:58, 17. Zatloukal -2:05, 29. Kučera -2:45, 42. Bittner (všichni ČR) -3:52.

Ženy:

Elite: 1. Worstová 40:24, 2. Vosová, 3. Betsemaová (všechny Niz.) obě -2, 4. Cantová -10, 5. Van Loyová -31, 6. Selsová (všechny Belg.) -37, ...12. Havlíková -1:36, 14. Štěpánová (obě ČR) -2:23.

Do 23 let: 1. Del Carmenová 40:31, 2. Van der Heijdenová -22, 3. Nagengastová (všechny Niz.) -49, 4. Czeczinkarová -1:02, ...23. Ungermanová -3:54, 28. Bajgerová -4:17, 31. Janů -4:32, 33. Mišoňová (všechny ČR) -5:40.