Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
TCL Gól týdne

Armstrongovi hrozí ztráta titulů. Vypovídat bude více svědků

Austin (USA) - Americká antidopingová agentura (USADA) má údajně více než deset svědků z řad cyklistů i týmových zaměstnanců, kteří budou vypovídat proti Lanci Armstrongovi v kauze obvinění z dopingu. Čtyřicetiletému populárnímu Američanovi, jenž dokázal v letech 1999 až 2005 vyhrát sedmkrát za sebou Tour de France, hrozí nejen doživotní zákaz sportovní činnosti, ale také ztráta vydobytých titulů.

Lance Armstrong
zdroj: ISIFA

USADA informovala Armstronga, jenž se v poslední době věnoval triatlonovým závodům, o obvinění v patnáctistránkovém dopisu. Ten mu zaslala v úterý. Svědci, které má k dispozici, údajně přímo viděli slavného amerického cyklistu dopovat nebo od něho slyšeli, že v letech 1996 až 2005 užíval EPO, krevní transfuze, testosteron a kortizon.

O jedno z nejvážnějších obvinění vůči Armstrongovi se v minulosti postaral jeho bývalý stájový kolega Tyler Hamilton, jenž během rozhovoru v pořadu "60 Minutes" Armstronga obvinil z užívání EPO během Tour v roce 1999. Rovněž ho prý viděl užívat tento krevní doping i během přípravy na dva následující ročníky slavného závodu.

Armstrongův právník Robert Luskin již na samém začátku vyšetřování nařkl agenturu, že nabídla svědkům "zajímavou dohodu" v případě, že budou vypovídat nebo předloží nějaké důkazy proti Armstrongovi. "Je to vendeta," přirovnal Luskin nové obvinění ke krevní mstě.

"Nemá to nic společného s prokazováním pravdy. Jde jen o to nahnat si body a získat publicitu na Lanceově jméně," uvedl také Luskin v dopise adresovaném výkonnému řediteli USADA Travisu Tygartovi.

Armstrong, který oficiálně provždy ukončil cyklistickou kariéru loni v únoru, čelil obvinění z dopování více než dva roky, americké federální úřady vyšetřování ale letos v únoru zastavily. Nyní pro slavného Američana začíná vše znovu a hned v počátku se proti jakýmkoliv nařčení rázně ohradil. Jsou podle něho neopodstatněná a motivovaná záští.

Legendární Lance Armstrong
zdroj: ISIFA

"Nikdy jsem nedopoval. Během pětadvaceti let závodění jsem podstoupil více než 500 testů a ani jeden nebyl pozitivní," napsal v oficiálním prohlášení. "Jakékoliv férové posuzování takových obvinění musí dávat a bude dávat za pravdu mně," dodal Armstrong, jenž se má nyní k obviněním do 22. června písemně vyjádřit.

Představitelé USADA chtějí pokračovat ve svém vlastním vyšetřování, přičemž na rozdíl od federálních žalobců není agentura zatížena dokazováním, zda došlo ke spáchání zločinu. Zjišťuje jen, zda byly užívány látky podporující zvýšení výkonnosti. Vedle Armstronga byli z nakládání s dopingovými látkami obviněni i manažer jeho stáje Johan Bruyneel, lékaři Michele Ferrari, Pedro Celaya, Luis Garcia a masér Pepe Martin.

"USADA pouze dává dohromady průběh událostí na základě důkazů a výpovědí svědků. Nevybíráme si, zda dělat naši práci na základě nějakých vnějších tlaků, zastrašování nebo jakýchkoliv jiných důvodů. Zajímají nás jen svědectví a usvědčující materiály," uvedl v prohlášení Tygart.

Celý případ by se nakonec mohl dostat k arbitrážnímu soudu, který by svědectví ze své nezávislé pozice posoudil. Podle odhadů USADA lze v takovém případě očekávat slyšení v průběhu listopadu.

Před sportovním arbitrážním soudem v Lausanne skončila před nedávnem jiná velká hvězda silničního pelotonu. Španěl Alberto Contador byl za pozitivní test na clenbuterol v průběhu Tour de France 2010 potrestán zpětně dvouletým zákazem a přišel nejen o celkový triumf v daném ročníku slavného závodu, ale rovněž o vavřín z Giro d'Italia 2011.

Zdroj
ČT sport, ČTK

Hlavní zprávy