Buly - debata expertů

Sprint v Pokljuce vyhrál Fak, Moravec dojel osmý

Pokljuka – Sprint biatlonistů ve slovinské Pokljuce vyhrál domácí reprezentant Jakov Fak. Ondřej Moravec střílel bezchybně, obsadil osmou pozici a postaral se o nejlepší umístění českých mužů v sezoně. Michal Šlesingr dojel na 18. místě. Ostatní Češi nebodovali. Ženy běží sprint v pátek. Přímý přenos vysílá ČT sport a náš web.

Jakov Fak
zdroj: ČTK/AP

Pro osmadvacetiletého Moravce to byl druhý nejúspěšnější závod v kariéře, překonává ho pouze čtvrté místo v Chanty Mansijsku ze sezony 2007/08. Biatlonistovi z Letohradu pomohl k výsledku v elitní desítce bezchybný výkon na střelnici a na vítězného Faka, jenž také ani jednou neminul, ztratil 38,4 sekundy.

"Teď jsem moc rád, jak super mi to vyšlo střelecky. Určitě mi pomohlo i to, že do Pokljuky jezdíme často za přípravou a víme, jak se tady chová vítr," řekl Moravec s tím, že běžecky se spíše trápil. "Překvapila mě ztráta, jakou jsem nabral po prvním kole. Na druhou stranu jsem měl stále trochu rezervu, protože tady v Pokljuce jsou tratě hodně zrádné," dodal s odkazem na nadmořskou výšku mezi 1 400 a 1 500 metry a náročný profil.

Letošní mistr z vytrvalostního závodu dnes těsně o 0,8 sekundy porazil Nora Emila Hegle Svendsena, který musel na jedno trestné kolo. Třetí skončil s odstupem 6,1 sekundy Francouz Martin Fourcade a stále vévodí pořadí SP.

Světový pohár v biatlonu 2012/13 Slovinsko

Na body dnes dosáhl také Michal Šlesingr, přestože na střelnici opět zaváhal a po dvou chybách vleže obsadil 18. pozici. "Michal už v tréninku dělal, co měl, ale při položce vleže se opět vrátil ke starým chybám. Rány mířily nahoru nad terč," posteskl si trenér Ondřej Rybář nad výkonem svého svěřence, pro něhož je 18. místo nejlepším výsledkem v sezoně.

Do sobotní stíhačky postoupil ještě padesátý Zdeněk Vítek. Tomáš Krupčík doběhl na 67. pozici a Lukáš Kristejn, jenž po dobrých výkonech v IBU Cupu vystřídal v týmu zkušeného Tomáše Holubce, skončil na 79. příčce.

Muži - sprint 10 km: 1. Fak (Slovin.) 24:41,7 (0 tr. okruhů), 2. Svendsen (Nor.) -0,8 (1), 3. M. Fourcade (Fr.) -6,1 (0), 4. Burke (USA) -15,2 (0), 5. Béatrix (Fr.) -18,6 (1), 6. Iliev (Bulh.) -28,2 (0), 7. Usťugov (Rus.) -37,6 (0), 8. Moravec (ČR) -38,4 (0), 9. Eder (Rak.) -38,7 (1), 10. Lindström (Švéd.) -40,4 (1) a Berger -40,4 (2), ...18. Šlesingr -1:04,1 (2), 50. Vítek -1:54,9 (2), 67. Krupčík -2:44,6 (3), 79. Kristejn (všichni ČR) -3:07,7 (2).

Průběžné pořadí SP: 1. M. Fourcade 301 b., 2. Usťugov 212, 3. Svendsen 209, 4. Birnbacher (Něm.) 205, 5. Fak 177, 6. Boeuf (Fr.) 172, ...23. Moravec 104, 31. Šlesingr 69, 38. Vítek 50.