MS v ledním hokeji mužů 2024 Česko

Norsko vytáhlo překvapivý trumf. Zvítězil Dale, Češi nepřesvědčili

Čeští biatlonisté na úvod svého programu v Hochfilzenu neoslnili. Do stíhacího závodu postoupilo ze sprintu trio Michal Krčmář (31.), Ondřej Moravec (38.) a Jakub Štvrtecký (41.). Zvítězil premiérově norský biatlonista Johannes Dale.

Ani jeden z české pětice nezastřílel čistě, nejblíže k tomu měl Ondřej Moravec. Veterán národního týmu se netrefil jednou, ovšem na okruzích poztrácel velkou porci času. Lepšího výsledku tak dosáhl s dvěma chybami Michal Krčmář, před Moravce se málem dostal i "tříchybový" Jakub Štvrtecký. Mezi šedesát nejlepších se nevešli Tomáš Krupčík ani Adam Václavík.

"Mrzí mě to. Podmínky byly dobré, byly to moje chyby. Alespoň z běhu nemám špatný pocit," litoval Krčmář svých ran číslo čtyři a pět, které zamířily mimo terče. "Nehodnotím to dobře. První kolo jsem měl opravdu špatný pocit, pak jsem se rozjel. Chyb lituju, na ležce nemusela být. Doufám, že to příště bude lepší," doplnil kolegu Štvrtecký.

Vítězem závodu se stal Johannes Dale, který zastínil své slavnější norské krajany i zbytek startovního pole. Dale mohl v cíli slavit svůj premiérový triumf ve Světovém poháru, na stupně vítězů jej doprovodili francouzští biatlonisté Quentin Fillon Maillet a Fabien Claude.

Jak závod probíhal?

S číslem tři vystartoval Michal Krčmář, sedmičku měl na hrudi Ondřej Moravec. Na střelnici dojeli několik minut po sobě a byl to zkušenější z biatlonistů, kdo měl více důvodů k radosti. Zatímco Krčmář totiž poslal své dvě poslední rány mimo terč, Moravec se chyby vyvaroval a mohl pokračovat bez nutnosti trestného kola.

Špatně se vyvíjející závod ještě Krčmář dokázal zachránit nulou na stojce, přesto však se svým závodem nemohl být moc spokojený. Stojka nicméně zamrzela Moravce, jehož úvodní projektil šel mimo, a šance na umístění mezi širší špičkou tím padla. I vinou slabšího běhu nakonec skončil až za mladším kolegou z reprezentace, oba dělilo třináct vteřin.

Na střelnici se nevedlo ani dalším českým závodníkům. Jakub Štvrtecký dokázal své tři chyby ustát díky výbornému běhu, místo mezi nejlepší šedesátkou ho tak neminulo. Tomáš Krupčík, který také minul třikrát, už na tom byl hůře, stejně tak poslední z českých reprezentantů Adam Václavík (čtyři rány mimo).

Pořadí dlouho vedl Sebastian Samuelsson, sesadit z průběžné první pozice dokázal švédského závodníka až Quentin Fillon Maillet, který vedl téměř o půlminutu. Na trati ale teprve v té chvíli začínali norští biatlonisté v čele s bratry Böovými či Johannesem Dalem. Právě Dale se posléze dostal do vedení a čekal na své slavnější krajany. Ti však oba chybovali a oslavy mohly vypuknout.

Muži - 10 km:

1. Dale (Nor.) 23:32,5 (0 trest. kol), 2. Fillon Maillet -17,1 (0), 3. Claude (oba Fr.) -29,0 (1), 4. J.T. Bö (Nor.) -41,2 (1), 5. Samuelsson (Švéd.) -44,3 (0), 6. Jacquelin (Fr.) -45,7 (2), 7. Christiansen (Nor.) -51,1 (1), 8. Doll (Něm.) -51,7 (1), 9. Laegreid (Nor.) -56,3 (1), 10. Lesser (Něm.) -1:00,0 (1), ...31. Krčmář -1:41,1 (2), 38. Moravec -1:53,9 (1), 41. Štvrtecký -2:01,1 (3), 77. Krupčík -2:55,5 (3), 79. Václavík -2:57,6 (4).

Průběžné pořadí SP (po 5 z 26 závodů): 1. J.T. Bö 253 b., 2. Samuelsson 215, 3. Laegreid 177, 4. Fillon Maillet 177, 5. Dale 174, 6. T. Bö (Nor.) 174, ...16. Krčmář 117, 22. Moravec 93, 62. Krupčík 1.