Je nám líto, video expirovalo.
Následuje
Branky, body, vteřiny

Problémy Vítkové přetrvávají a chybět bude i na MS. Šanci dostane juniorka Vinklárková

Kvůli vleklým zdravotním potížím vynechala téměř celou sezonu Světového poháru a chybět bude Veronika Vítková také na mistrovství světa v italské Anterselvě. Navíc je pravděpodovné, že vynechá i zbytek sezony. Dvojnásobná olympijská medailistka se stále nedala do pořádku a v nominaci české reprezentace je místo ní juniorka Tereza Vinklárková. Přímé přenosy a zpravodajství z MS v biatlonu sledujte na ČT sport a webu ctsport.cz.

Veronika Vítková
zdroj: ČTK

Jednadvacetiletá Vinklárková doplnila již dříve jasné kvarteto Markéta Davidová, Eva Kristejn Puskarčíková, Lucie Charvátová a Jessica Jislová. Mužskou sestavu tvoří Michal Krčmář, Ondřej Moravec, Jakub Štvrtecký, Adam Václavík a Michal Šlesingr.

"Adam byl čtvrtý nejlepší ve Světovém poháru. Bouška (Šlesingra, pozn. red.) bereme pro štafetu," vysvětlil trenér biatlonistů Zdeněk Vítek.

Pokud by navíc nastal jakýkoli problém, realizační tým by případně sáhl po některém ze závodníků, kteří pojedou v době konání světového šampionátu dvě zastávky druholigového IBU Cupu v italském Martellu.

Mistrovství světa začne v Anterselvě v nadmořské výšce okolo 1600 metrů smíšenou štafetou příští čtvrtek 13. února a vyvrcholí 23. února závody s hromadným startem.

Vítková nejspíš vynechá i zbytek Světového poháru

Jednatřicetiletá Vítková měla v přípravě dýchací problémy a v sezoně startovala jen v části prvního dílu Světového poháru.

V Östersundu obsadila 45. místo ve sprintu, vytrvalostní závod už ale kvůli únavě vzdala. Od té doby trénovala individuálně a začátkem ledna otestovala formu na Českém poháru v Jablonci nad Nisou. Sice sprint vyhrála, ale nemohla jet naplno a rychle se unavila.

"Tělo mě pořád nepustí na trati do vyšší frekvence tak, abych v ní setrvala. Těžko se srovnávám s tím, že se tyhle mé problémy dějí opakovaně. Nesebraly mi chuť bojovat, jenže tělo prostě nemůže," uvedla Vítková pro iDNES.cz a popsala své pocity při výkonu.

"Tělo mi připadá najednou totálně zesláblé, vyčerpané, bez energie. Jedu potom pořád ve stejném tempu, v určitém tunelu, kdy už ani nevnímám věci okolo sebe. Pak přicházejí i jakési mžitky před očima."

Zdravotním problémům Veroniky Vítkové se věnoval i Biatlon fokus podcast z poloviny ledna:

"Její zdravotní stav neumožňuje, aby tuto sezonu nastoupila do Světového poháru a v tomto případě ani do mistrovství světa," řekl sportovní ředitel biatlonového svazu Ondřej Rybář.

Vítková se tak nejspíše v této sezoně mezi elitou už neukáže a přijde i o domácí SP v Novém Městě na Moravě, který je na programu po světovém šampionátu. "O tom momentálně ani nepřemýšlím. Nechceme na nic tlačit," řekla Vítková.

Na vrcholné akci bude Vítková chybět poprvé v kariéře. Od své premiéry na MS v roce 2008 v Östersundu absolvovala všechny významné soutěže, devětkrát MS a třikrát olympijské hry. Je členkou zlaté a bronzové smíšené štafety z MS, stříbrné z OH a má olympijský bronz ze sprintu.

Šampionát tak bude sledovat alespoň v televizi. "Jo, určitě se podívám. I teď sleduji závody. Nezanevřela jsem na biatlon," řekla Vítková a na otázku, zda uvažuje o ukončení kariéry, odvětila: "To v tuhle chvíli nedokážu říct. Záleží, jak vše půjde dál. Dřív než někdy v létě bych se určitě nerozhodla."

Vinklárková se na světovém šampionátu představí poprvé. "Bude to pro ni úplně nová zkušenost. Měla by si to užít, nestresovat se a učit se," řekl norský trenér biatlonistek Egil Gjelland.

Tereza Vinklárková na MS juniorů
zdroj: Český biatlon autor: Jiří Novotný

Závod Světového poháru (body z MS se do něj započítávají, pozn. red.) ještě Vinklárková nikdy nejela. Na právě skončeném mistrovství světa juniorů byla pátá, šestá a třináctá. V lednu absolvovala IBU Cup v Osrblie, kde skončila ve zkráceném vytrvalostním závodě dvacátá a s Vítězslavem Hornigem byla pátá ve smíšených dvojicích.

Vinklárková tak dostala přednost před devatenáctiletou Terezou Voborníkovou, která poprvé v kariéře okusila Světový pohár letos v Oberhofu.

Na vystoupení navázala i během další zastávky v Ruhpoldingu, kde musela zastoupit nemocnou Evu Kristejn Puskarčíkovou ve štafetě. České kvarteto nakonec propadlo, skončilo až na 16. místě.

Celý český tým je po různých lednových komplikacích zdráv a nyní se chystá v italském středisku Ridnaun. Závěrečná příprava by měla jít podle plánu. Biatlonisté budou moci využít 10 kilometrů zasněžených tratí a dostatečně se aklimatizovat. Areál se totiž nachází v relativně podobné nadmořské výšce jako Anterselva.

Zdroj
ČTK, ČT sport, biatlon.cz

Hlavní zprávy

Nejčtenější články