World Athletics Continental Tour Gold 2024

Na závěr stříbro. Moravce v hromadném závodě porazil jen Fak

Kontiolahti (Finsko) - Ondřej Moravec obsadil v závěrečném závodě mistrovství světa druhou příčku, když až v cílové rovince nestačil na vítězného Jakova Faka. Další český biatlonista Michal Šlesingr dokončil hromadný závod na páté pozici i přesto, že musel na tři trestná kola. Jde o čtvrtou českou medaili na šampionátu: reprezentace po jednom zlatu, dvou stříbrech a bronzu obsadila 4. příčku v medailovém hodnocení národů.

Moravcovi ani Šlesingrovi přitom vstup do závodu nevyšel a po chybě na první střelbě byli až ve třetí desítce. "Chyba na první druhé položce v masáku se dá dojet. Když pole drží pohromadě a je větší balík, tak úplně nechvátá. Po ležce se to dalo sjet relativně dobře," řekl Šlesingr. Pak začali velkou stíhací jízdu. Po bezchybné druhé střelbě ztráceli už jen 15 vteřin na čelo a střelba vestoje skvěla vyšla Moravcovi.

Ten ani jednou nezaváhal, navíc střílel velmi rychle a do posledního kola vjel na třetí pozici. Nadto rychle dostihl i hvězdného Oleho Einara Björndalena, který jako jediný nemusel na trestný okruh, a ujal se vedení. Táhl celou skupinu až do závěru, kdy ho předjel Fak.

"Byl to super závod. Jsem maximálně spokojený," řekl třicetiletý Moravec. Předtím získal zlato se smíšenou štafetou a byl třetí ve vytrvalostním závodu. "Tak to v postatě nemohlo dopadnout líp. Neskončil jsem hůř než devátý," usmíval se.

Šlesinger sice při třetí střelbě dvakrát chyboval, ale druhým nejrychlejším během po Martinu Fourcadeovi postupně doháněl přední skupinu a nakonec vydřel pátou příčku. "Nevím, jestli to je potřeba nějak moc komentovat. Je to sice páté místo, ale spíš mě mrzí," řekl Šlesingr a zlobil se na sebe především za dvě chyby vstoje. "Takhle si to ustřelit, to je na pár facek. Chvilku to bude hlodat, ale snad mě to brzo přejde a podívám se na mistrovství zpětně, že bylo vydařené," řekl Šlesingr.

Mistrovství světa v biatlonu v Kontiolahti (Finsko) - závody s hromadným startem:

Muži (15 km): 1. Fak (Slovin.) 36:24,9 (1 tr. okruh), 2. Moravec -1,0 (1), 3. T. Bö -3,7 (1), 4. Björndalen (oba Nor.) -10,2 (0), 5. Šlesingr -18,4 (3), 6. J. Bö (Nor.) -18,7 (2), 7. Šipulin (Rus.) -22,8 (3), 8. Schempp (Něm.) -25,6 (2), 9. S. Fourcade -27,9 (1), 10. M. Fourcade (oba Fr.) -30,9 (4), ...28. Soukup -1:57,0 (3).

Průběžné pořadí SP (po 22 z 25 závodů): 1. M. Fourcade 933, 2. Šipulin 822, 3. Fak 800, 4. Schempp 767, 5. J. Bö 696, 6. Moravec 632, ...10. Šlesingr 556, 39. Soukup 145, 47. Krčmář 99, 63. Krupčík 43.