Následuje
Hokej den poté

Biatlon se v Česku dere na vrchol popularity

Nové Město na Moravě - Rudou záři nad Kladnem vystřídaly bílé halogeny, jejichž paprsky jsou vidět daleko za Novým Městem na Moravě. Mistrovství světa v biatlonu, které se v tuzemsku koná vůbec poprvé, je akcí právem srovnatelnou se čtyři roky starým světovým šampionátem v klasickém lyžování v Liberci. Tedy s tím rozdílem, že biatlonu ještě početná skupina fanoušků teprve přichází na chuť. Jeho kouzlu by však mohla podlehnout velice snadno.

Gabriela Soukalová
zdroj: ČTK/AP

"Ježiš! Kdyby to teď trefila, je pátá," vykřikl trenér biatlonistek Jindřich Šikola poté, co hvězda jeho výběru Gabriela Soukalová vestoje netrefila v závěrečné střelbě vytrvalostního závodu poslední ránu. Po bronzu ve smíšené štafetě by to byl druhý nejlepší český výsledek na šampionátu a nejlepší individuální.

Foukal silný vítr, a jak později Soukalová sama přiznala, moc si při dvacátém výstřelu nevěřila. Terč přitom minula jen těsně. K běžecké části se jí tedy přičetla minuta, česká reprezentantka nakonec skončila dvanáctá. Nejen to dělá z biatlonu atraktivní podívanou. Na trati se neustále něco děje, nic nemusí být do poslední chvíle jasné.

Gabriela Soukalová
zdroj: ČTK

Prezident biatlonového svazu Václav Fiřtík se o pořádání mistrovství světa snažil se šéfem novoměstského organizačního týmu Jiřím Hamzou a dalšími spolupracovníky léta. Až v roce 2008 bylo pořadatelství přiklepnuto Novému Městu na Moravě. Městečko na Vysočině mělo tehdy tvrdou konkurenci: norské Oslo a finské Kontiolahti. Nakonec však rozhodlo už první kolo volby na pražském kongresu Mezinárodní biatlonové unie IBU. "Naposledy jsme hostili světový pohár v Jáchymově v letech 1979 a 1981," říká Fiřtík.

Na šampionát je náležitě pyšný. Už i z toho důvodu, že se v tuzemsku relativně přehlížený zimní sport dostane k daleko větší skupině diváků, z nichž by se teoreticky mohly rekrutovat i nové biatlonové naděje. Na úrovni Německa nebo Norska zatím Česká republika není, zdejší pojem o biatlonu se však dere stále výš. "Jsou dvě věci, které mohou napomoci tomu, aby šel český biatlon nahoru. První z nich je zisk olympijské medaile, druhou pořadatelství vrcholné akce," doplňuje Fiřtík. To druhé se naplnilo, na cenný kov z olympiády si však bude muset počkat minimálně do Soči.

Stadion Vysočina Areny
zdroj: ČT sport autor: Hynek Roleček

Vysočina Arena bude hostit vrcholné akce v biatlonu a běžeckém lyžování i v budoucnu. Po MS se na tratě a střelnici vrátí elita biatlonu nejspíše v roce 2015 a 2016 při světovém poháru. Už za rok pak přijedou běžci.

Ondřej Moravec ve stíhačce na MS
zdroj: ČTK autor: Roman Vondrouš
Zdroj
ČT sport

Hlavní zprávy