Video nelze z licenčních důvodů přehrát
Následuje
Zlatý kanár 2024

Je to nefér, ti nejlepší si zaslouží mít výhodu. Jislová o změně pravidel v biatlonu

O změnách pravidel, kdy si nejlepších třicet závodníků nebude moci vybrat startovní skupinu, toho bylo už napsáno až dost. Přesto tuhle inovaci nelze jen tak pominout. Biatlonistky ji řeší a nejinak je tomu i u českého týmu před zkráceným vytrvalostním závodem žen. Co na změnu říká Jessica Jislová? Přímý přenos sledujte od 16:05 na ČT sport a ČT sport Plus.

Jessica Jislová
zdroj: Český biatlon autor: Petr Slavík

Jedná se o velkou pravidlovou novinku, ne každý s ní ale souzní. "Je to nefér, a myslím si, že se bude i hůř reagovat na různé počasí," je v rozhovoru pro ČT sport přesvědčena Jislová.

Té se úvod SP ve Finsku vydařil. Po klasické štafetě a její bezchybné stojce si pochvalovala lyže i to, jak se cítí silně.

Pokud by počasí nedovolovalo zaručit stejné podmínky všem startovním skupinám, přistoupila by jury k zařazení elitní patnáctky na začátek startovního pole.

Jak ale podotýká třeba švédský lídr Sebastian Samuelsson, špatně počasí panuje v zimě pomalu ob závod.

Třeba Oberhof v lednu by mohl vyprávět...

"Myslím, že je velmi smutné, jak celý ten proces (změna pravidel dle Mezinárodní biatlonové unie IBU, pozn. red.) proběhl. Podle nich bylo vše v pořádku. My jsme tvrdě pracovali na tom, abychom prosadili co nejméně změn, a opravdu jsme se snažili dělat kompromisy, ale bohužel k žádnému nedošlo," mrzí Samuelssona.

"Ti nejlepší si zaslouží mít výhodu toho, že jdou po nástřelu, kdy jsou zapracováni hned na start a díky tomu pak mohou předvést možná i lepší výkony, protože na některých stadionech ty zahřívací podmínky nejsou úplně optimální," dodává Jislová k úpravě pravidel.

Stejného názoru byla už dříve i švédská hvězda Elvira Öbergová, která v této souvislosti zmiňovala Vysočina Arenu v Novém Městě na Moravě. Ta po roce od pořádání mistrovství světa přivítá v této sezoně v březnu další díl Světového poháru.

"Riziko je, že v Novém Městě stojíme. Není tam žádná zahřívací trať a já mohu mít třeba startovní číslo 75," bojí se Öbergová toho, jak bude probíhat rozcvička.

IBU chce závody zatraktivnit, což Jislová chápe.

"Biatlon je populární sport a některé věci se tomu prostě musí obětovat. Určitě jsme radši, když na biatlon kouká spousta lidí a užívá si to, než kdybychom závodily samy a nikdo na nás nekoukal," dodává Jislová.

Na startu zkráceného vytrvalostního závodu na 12,5 kilometru doplní Jislovou (34) ještě Kristýna Otcovská (21), Tereza Voborníková (30), Lucie Charvátová (33) a Markéta Davidová (38).

Před dvěma lety v klasickém individuálu v Kontiolahti byla z Češek nejlepší Davidová na sedmém místě. Zato loni se úvod do sezony ve švédském Östersundu vůbec nevydařil, když první českou reprezentantkou ještě pod vedením Egila Gjellanda byla až třicátá Voborníková.

Po čtvrtečním volném dni budou v pátek následovat sprinty mužů, na které o den později naváží sprinty biatlonistek. Program ve Finsku uzavřou koncem týdne na první díl SP zcela nezvykle hromadné starty.

Zdroj
ČT sport, Expressen.se

Hlavní zprávy

Nejčtenější články